Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Cat cheltuiti lunar?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
238 replies to this topic

#37
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostSfaturiFaraTroleala, on 12 martie 2022 - 12:29, said:

initiatorul s-ar putea sa nu fie trol
Posibil.
Dar cam 90% din ce a scris îl califică.

Mai ales aia cu  "decență = 1057 lei țigările + 750 lei sala", e de o superbie rar întânită! :)

#38
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 24.09.2017

View PostSfaturiFaraTroleala, on 12 martie 2022 - 12:29, said:

initiatorul s-ar putea sa nu fe trol
am cunoscut in viata reala persoane asemanatoare, cu castiguri mari dar si cheltuieli pe masura
eu personal sunt un sarac zgarciit, si de o luna si somer
toti din familia mea sunt zgarciti chiar si cei care nu sunt saraci si castiga peste 7000 de lei pe luna, traiesc la fel ca mine, in acelasi apartament. cumpara mancare de la supermarket, gatesc acasa, si nu ies nicaieri din casa
in acelasi timp cunosc persoana care castiga 8000 de lei pe luna, care daca reuseste sa ramana cu 2000 la sfarsit de luna e o luna buna
eu cunosc oameni cu de vreo 3 ori venitul alora de zici tu ca au bani si nu s-ar muta de la bloc, ca e mai simplu si pot ajunge repede unde vor. si mancarea de la restaurant e in general de evitat, au mancare ieftina, cine stie de cine e facuta si cum. nevasta-mea gateste mai bine decat multe din restaurantele astea de prin jur. cat despre plecat, poate or pleca, doar ca o fac fara fanfara.

oricum multi cad in plasa ”upgrade-ului”. isi traiesc viata ca sa schimbe loganul cu ford, fordul cu vw, vw cu bmw si etc. e o diferenta mare intre a avea pantofi in picioare vs a nu avea nimic, nu e asa mare diferenta intre adidasii de la decathlon si nike.

#39
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 26.10.2021
Daca e adevarat ce zice, bravo lui!
Dar, o sa vina vremea sa traga linie, si atunci sa vezi durere!
Cand nu are un ban pus deoparte!
Sper ca lucrezi cu acte, ca daca nici pensie nu vei primi, o sa le tragi cu varf si indesat!

#40
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
cam 2200 euro/luna, din care 1000 euro sunt doar rata la casa (am ales rata mai mare pentru a avea perioada de creditare cat mai mica). Cei 1200 euro lunar sunt cheltuieli pur recurente (utilitati, cumparaturi de la supermarket, iesiri in oras etc); concediile nu intra in aceasta cheltuiala, nici diverse cumparaturi ocazionale (anul trecut mi-am chimbat telefonul vechi de 5 ani).

Ca si economii/investitii, punem cam 4500-5000 euro lunar. Aceste venituri si cheltuieli sunt la o familie de 2 (eu si sotia) amandoi lucrand in IT.

teoretic, daca chiar vrem, putem reduce cheltuielile mai mult, dar sincer nu consideram oportun asta pentru ca raportul cheltuieli/venit e foarte ok si ne vrem sa pastram stilul actual de viata.

#41
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

View Postbobitad, on 12 martie 2022 - 12:53, said:

nu e asa mare diferenta intre adidasii de la decathlon si nike.

la decathlon sunt buni adidasii asa este, insa ca o mica paranteza, eu obisnuiam sa cumpar tenisi chinezesti de la deichman cu 100 de lei perechea. Dupa nici 5-6 luni se dezlipeau, erau vai de ei.
Pana am luat anul trecut o pereche de adidasi de la importator adidas, cu 260 lei care sunt in perfecta stare de functionare fara sa se dezlpieasca. In unele cazuri e mai bine sa iei produsul mai scump.
Cum ar fi un aparat de aer conditionat, mai bine il iei pe ala mai scump dar mai economic din punct de vedere al consumului decat pe ala ieftin dar ce consuma in draci, caci pe termen lung iesi mai bine

#42
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Boierime nu gluma :)

#43
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,250
  • Înscris: 06.01.2007
Noi, familie cu 3 copii, cheltuim in jur de 15000 lei pe luna, in medie.
Fara vacante fancy, fara ifoane si electronice scumpe ca ni le luam la mana a 2a de pe olx. Fara bagat de benzina ca nu avem masina. Fara restaurante scumpe ca mergem sa mancam nu sa ne flatulim. Fara jocuri de noroc ca nu le suport,
Electrocasnicele sau chestiile de se strica le repar eu in procent foarte mare, deci nu le schimbam sau nu le reparam la costuri mari.
Haine si incaltari bune, dar nu figuri de marketing. Fara cumparaturi din impuls ci doar bine studiate.
Pe ce se duc banii? Chirie 600 euro, haleala, educatie, boarfe, activitati distractive si recreative.
De vreo 2 ani am inceput sa punem deoparte cam cate 3000 lei pe luna, in medie, din motiv ca raman de pe-o luna pe alta, nu ca ne-am propus sa acumulam.

#44
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,250
  • Înscris: 06.01.2007

View Postcattavencu, on 12 martie 2022 - 12:08, said:

- pe primul loc, de departe as zice, mancarea comandata online si mersul la carciumi. De 10 ori mai scumpe decat daca le-ai face acasa sau ma rog, in regie proprie (de exemplu sa mergi sa faci un gratar la balta, la pescuit, la iarba verde decat sa ingrasi un restaurant, care nici macar bon fiscal nu iti aduce, desi TVA-ul e 5% la hoteluri si restaurante). 3 perisoare si 5 linguri de zeama = 12-15 lei. O bucata de ceafa la gratar 20-25 de lei, cand o gasesti la Kaufland cu 13-15 lei kilu' la oferta. Retardism curat.

Da, doar ca atunci cand lucrezi 8+ ore pe zi, si tre sa gatesti pentru 5 persoane, lucrurile se mai complica. Ca mai ai si alte lucruri de facut, de exemplu sa citesti si sa te relaxezi.
Noi facem comanda la ciorba. Cam jumate din ciorba o comandam. Comandam cate 3-4 ciorbe de 2.5litri odata la o saptamana sau la 10 zile. Cealalta jumatate o gateste nevasta-mea, dar aici e cu cantec ca nu toti avem aceleasi gusturi la mancare. Dar gateste ce-i iese ei mai bine si comandam tipul de ciorba care nu-i iese asa de bine sau care nu e preferata de toti.

Felul 2 comandam mai putin ca nu prea e rentabil, in plus nevasta-mea gateste mai bine multe din chestiile romanesti de se gasesc pe la restaurante. Insa am gasit un restaurant prin preajma, ieftin si cu mancare traditionala buna, bine facuta. Comandam, dar nu asa de des.
In weekend e mai mult timp de facut mancare, dar spre finalul saptamanii mai bagam si cate un Fabio pizza, cate un dristor kebab, un South Burger, sau mancare turceasca/arabeasca.

Ceafa la gratar? O mananc, dar cu noduri. Am ani buni de cand nu-mi mai place porcul si-l mananc doar cand nu exista alta optiune. Copiii, nu mai zic, astia nici nu pun gura pe fripturi sau preparate de porc. Mici insa mananca, carnati mai mananca, perisoare in ciorba, dar aia sunt porc+ vita, poate de aia.

La restaurante fizice nu prea mergem iarca ca-i neplacut sa stai o ora in scaun sa astepti mancarea. Vara mai iesim, mai ales la astea care au locuri de joaca pentru cea mica. A fost si covidul cu restrictiile. Am iesit, dar mult mai putin decat o faceam inainte de a avea-o pe cea mica. Dar vara stam destul de mult prin parc si pe drumul de intoarcere, mai tragem la cate un restaurant sa mancam, mai ales ca nu avem tot timpul mancare acasa. Sunt cateva optiuni bune pe-aici pe langa mine, dar si prin alte parcuri din Bucuresti gasesti mancare ok.

Nu mi se pare niciun retard sa mananci in oras. Mananci unde poti ca mai vrei si timp liber. Omul fara timp liber se indobitoceste, ajunge robot. Mai ai si alte chestii de facut, nu doar mancare. Ai curatenie, ai spalat-calcat, tre sa te ocupi de copii. Sa te joci, sa-i ajuti la teme, sa-i duci pe la activitatile lor. E destul de munca, iar comanda la mancare vine ca un ajutor necesar daca n-ai soacra (pe cap) sau menajera sa te ajute.

#45
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Raspunsul meu este pentru initiator, scuze, nu am citit decat cateva raspunsuri.
Te rog sa citesti articolul de aici:
https://economie.hot...n-asoltanie.htm
Daca reusesti sa tii seama de cateva idei de acolo, o sa-ti ramana bani.
Succes!

#46
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
vineri am facut un calcul si a dat 01.01-11.03 vreo 50.000 lei (nu stiu exact dar aprox acolo a dat suma). cand i-am zis la sotie nu m-a crezut, a zis ca nu se poate.
dar asa cum au zis colegii, ai acolo cateva cheltuieli care nu fac parte din categoria ~musai~. le faci pentru ca ti le permiti

Edited by zile_san, 12 March 2022 - 18:00.


#47
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Ai fost la prostituante (cum zicea un vechi amic de alcool).
Sau i-ai dat la barmar (același autor).

#48
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 28.10.2018

View Postzile_san, on 12 martie 2022 - 17:59, said:

cand i-am zis la sotie

...cand i-ai zis sotiei?

#49
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
ieri.am facut un calcul orientativ si i-am zis , draga stii cati bani s-au dus in 2 luni si putin?
@yo carman , nu am cumparat telefoane, tv-uri, etc.

#50
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Banii trebuie sa circule altfel mucezesc . Io nu stiu cat cheltui pe zi/saptamana/luna / an pt ca mi-am pus problema niciodata in felul asta . Daca ma intrebi pe ce am cheltuit x lei saptamana trecuta nici macar nu stiu ca am memoria scurta  . Imi fixez anumite bugete pt diferite placeri pt care nu vreau sa cheltui mai mult dar in rest .... Dumnezeu cu mila.
Am insa un prieten care isi noteaza tot pana la ultimul banut , zilnic , cand l-am intrebat la ce-l ajuta treaba asta , n-a stiut sa-mi zica ci doar ca asa s-a obisnuit sa faca.

Edited by BaXXXon, 12 March 2022 - 19:30.


#51
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Cum zicea un amic din Satu Mare: stricați banii!


#52
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Am tot citit ce ati scris voi. Noua ne intra din salarii cam 16.000 pe luna, 2 adulti si un adolescent. Nu pun banii copilului din alocatii si bursa, treaba lui. Eu lucrez de acasa, nu cer mult pe haine si benzina, poate un plin jumate pe luna dar am masina de calcat gen, deci 350 ron pe luna max. S-au scumpit utilitatile, sa fie acum iarna poate spre 1200 cu tot. Hai 1400. Se duc banii ca la balamuc, deci nu ne permitem Grecia ci mai degraba Bulgaria Vara. Un pic de 3 zile la schi au fost vreo 4000 ron cu cazare si tot. Meditatii copil doar germana 400 pe luna. Curatenie femeie 600. Mai comandam mancare dar nu exageram. Asigurari la casa si masina, de viata, de sanatate. Unde sa tai? Poate in lunile bune om salva vreo 2000 Ron ca sa strangem de concedii. Mai avem si rate cam pe la 2300. Se duc banii astia...se tot duc

Edited by Deborah77, 12 March 2022 - 20:16.


#53
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Ii tai pe aia 600 de lei de la curatenie.
Grecia nu e atat de diferita de Bulgaria ca preturi. Depinde ce vreti si cand vreti.

#54
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Si daca ii tai cine face curatenie? Cat eram in carantina am suferit ca un caine, nici macar nu stiam de unde s-o apuc. E casa, nu apartament

Edited by Deborah77, 12 March 2022 - 20:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate