Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Broker sau banca direct ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Pentru un credit ipotecar, apelam la un broker de credite sau mergem direct la banca ? Care sunt avantajele / dezavantajele pentru ambele cazuri ? Multumesc !

#2
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 23.12.2015
broker-ul lucreaza cu mai multe institutii de creditare si e posibil sa-ti gaseasca un credit mai ieftin decat la banca sau chiar credit daca ai cumva vreo istorie de credit "patata", asta daca nu cumva ai deja alte produse (investitii, conturi de firma, etc) cu banca. Oricum nu strica sa intrebi nici la banca cam cu ce dobanda ai putea lua credit.

#3
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008
Corect, dai un ban in plus la un broker de credite "BUN"... si ai un credit mai ieftin în toate situațiile...!

Edited by arisel, 12 March 2022 - 03:03.


#4
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
pe mine, brokerul mai mult m-a incurcat. M-a directionat catre banca de la care primea cel mai mare comision, chiar daca in mare parte stia ca dosarul va fi respins. Ne-am intins pe mai bine de 2 luni pentru un credit care putea fi obtinut in maxim 2 saptamani (abia dupa ce i-am spus ca renunt la el a inceput sa caute solutii)

#5
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 06.04.2020
Analizeaza singur ofertele bancilor si ia decizia in cunostinta de cauza. Pentru asta nu ai nevoie de translator (broker).

#6
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Si eu inclin a ma documenta singur la banci si apoi sa iau o decezie. Doream sa stiu exeprientele altora, ce au apelat la un broker .

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 SDN, on 11 martie 2022 - 22:19, said:

Pentru un credit ipotecar, apelam la un broker de credite sau mergem direct la banca ? Care sunt avantajele / dezavantajele pentru ambele cazuri ? Multumesc !
de ce "sau" cand poate fi "si"? :)
te documentezi pe internet, mergi personal la banci care iti sunt la indemana si incerci si cu un broker. la sfarsit, alegi varianta cea mai buna pentru tine.
un broker iti poate prezenta si compara mai multe oferte foarte usor; problema e ca incaseaza comision de la banci, deci ar putea fi tentat sa-ti prezinte oferte la care primeste el comision mai mare

#8
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
Personal am ales soluția de a mă prezenta personal la fiecare bancă. Am vorbit și cu vreo 2 brokeri, însă ofertele lor au fost mai scumpe decât ceea ce am obținut direct la bancă.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate