Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Motan de pe strada cu lăbuța din spate rupta

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Nicoleta1993

Nicoleta1993

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.08.2020
Sunt doi motani de pe strada de aproximativ 10-11 luni pe care ii hranesc de când erau pui. Niciodată nu au stat la mângâiat sau sa ii ating, sunt foarte speriați de oameni, chiar si când le puneam mâncare trebuia sa ma îndepărtez de acolo ca sa aibă curajul sa vina sa mănânce . De câteva zile am observat ca unul din ei schiopateaza, defapt nu mai calcă deloc pe o lăbuță din spate. In rest nu pare sa se simtă rău pentru ca se cațără , mănâncă . Dar pe lăbuță nu mai calcă deloc si mi-e teama sa nu fie rupta . Partea proasta este ca nu pot sa îl prind deloc. Ei se adăpostesc intr-un garaj părăsit care are ceva ca un gard la intrare si odată ce el fuge acolo, nu mai am cum sa îl prind pentru ca garajul este închis si nu poate sa între nimeni acolo. Chiar si atunci când le dau de mâncare trebuie sa le bag pe sub acel gard pentru ca ei nu ies de acolo. Îmi este foarte mila de el si nu știu ce as putea sa fac sa îl ajut , sau cum sa îl prind sa îl duc la veterinar . Șansele de a fi prins sunt foarte mici. Oare are vreo șansa sa își revină ?

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Natura își urmează cursul, trăiește animalul sau moare.
Ai grijă mai de grabă de psihicul tău.
Este lăudabilă grija ta, dar nu intra în extreme.

#3
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008
CORECT!

View Postcrisstonne, on 12 martie 2022 - 02:12, said:

Este lăudabilă grija ta, dar nu intra în extreme.
FOARTE CORECT!

#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Nu e deloc corect...e chiar gresit.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostNicoleta1993, on 11 martie 2022 - 21:54, said:

Îmi este foarte mila de el si nu știu ce as putea sa fac sa îl ajut , sau cum sa îl prind sa îl duc la veterinar . Șansele de a fi prins sunt foarte mici.
Cu putina [mai multa] rabdare.
Nu am vazut, pana acum, pisica care sa primeasca mancare de cateva ori si sa nu ti- se urce in cap.

Edited by pasilla, 12 March 2022 - 05:22.


#6
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,295
  • Înscris: 29.04.2008
Poți încerca să-l prinzi cu o capcană. Caută pe Facebook o organizație de iubitori de pisici la tine în oraș sau întreabă la un veterinar. Ei îți vor putea împrumuta sau spune unde găsești capcana.

Edited by iladi, 12 March 2022 - 09:17.


#7
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

Nicoleta1993 said:

1647028477[/url]' post='28887915']
Îmi este foarte mila de el si nu știu ce as putea sa fac sa îl ajut…..

Insisti si pana la urma vei reusi sa-l prinzi. Il duci la veterinar, rezolvi problema cu labuta, dupa care il castrezi, ii faci acte, il iei in casa, ai grija de el, raspunzi pentru el. Sau ii cauti un adapost, o familie care sa-l “adopte”, atentie ca familia adoptiva sa nu fie alcatuita dintr-un singur membru care locuieste intr-un apartament de bloc cu inca zece pisici si trei caini, toti necastrati si nevaccinati.

Nu ajuti cu nimic daca doar hranesti animalele de pe strada, ele se inmultesc, incep sa deranjeze vecinii, vecinii vor gasi “solutii” sa scape de ele. Pana vecinii vor fi deranjati la maxim, acestia vor haitui animalele si in final “solutia”.

Eu cand imi este mila de un animal il iau, il duc la veterinar, ma asigur ca va fi sterilizat, fac o “donatie” care sa asigure cheltuielile pentru o perioada. Dupa o saptamana, doua ma interesez daca a fost adoptat si daca este nevoie mai fac o donatie, de obicei nu este nevoie si de a doua donatie, animalele sunt adoptate deja.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 12 March 2022 - 10:15.


#8
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020
Ii poti pune in mancare un sedativ usor sa-l prinzi - vorbeste cu veterinarul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate