Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nelamurire PFA IT

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 07.04.2021
Buna,

am niste nelamuriri despre modul de infiintare a unui PFA pentru prestari servicii la o companie din UE printr-un intermediar tot din UE.
PFA este cu cod caen 6202.
Deci intermediarul imi cere numarul VAT. Contractul o sa il am cu intermediarul. Din ce am inteles, acest numar se obtine de la Anaf dupa depunerea declaratiei 070.

Aceasta este declaratia: https://static.anaf....F_1699_2021.pdf
Nu imi este 100% clar ce ar trebui sa completez in acele subsectiuni?
Banuiesc ca trebuie sa bifez cu X numai punctul 2 de la 1.17.1?
Si anume

Quote

Inregistrare pentru prestări de servicii care au locul în alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligată la plata taxei conform echivalentului din legislaţia altui stat membru al art.307 alin.(2) din Codul fiscal

Am intrebat functionarii Anaf dar nu am gasit pe nimeni care sa imi spuna clar. Sincer, toti pareau ca habar nu au cum ar trebui completate aceste declaratii. La primarie la fel, din cauza unui functionar era cat pe ce sa ma pun pe drumuri pentru tot felul de la autorizatii de la isu, pompieri, gunoieri, vecini, cand defapt nici nu este nevoie de ele pentru  functionarea pfa-ului

Edited by krtyna, 11 March 2022 - 20:45.


#2
allhobby

allhobby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 06.12.2006
Ia citeste aici ca sa te lamuresti:
https://startco.ro/b...unitar-articol/

nu stiu insa daca se mai poate depune la ghiseu sau e musai prin SPV, cel mai bine intrebi un contabil

#3
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007
Teorectic se depun doar prin SPV, dar sunt AJFP-uri care mai accepta letric.
Oricum ii trebuie SPV apoi, deci ar trebui sa isi faca cont. inteleg ca la Bucuresti e destul de aglomerat si programarea pt deschiderea contului SPV se poate intinde peste cateva saptamani, dar poti face cererea de deschidere a contului SPV in alte judete, unde nu-i asa aglomerat.

Edited by strongsss, 12 March 2022 - 08:59.


#4
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 07.04.2021
Am facut inregistrarea dar nr. cif inca nu apare in sistemul vies ca fiind valid.
Stie cineva cat timp dureaza?

#5
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 07.04.2021
Dureaza o zi pana isi face efectul, daca mai intereseaza pe cineva

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate