Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

sfat upgrade memorie

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Altef4

Altef4

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.02.2021
As dori sa fac un upgrade la memorie pe un PC MSI Nightblade MI3. Memorie actuala este de 8G (LINK) si as fi tentat sa cumpar inca una de una de 16G (LINK). Placa de baza mai are un slot de memorie liber insa nu imi este clar daca pot pune o memorie extra de 16G.

Si anume, se poate pune doar de 2x8G ori 2x16G ... ori se poate combina in gen 1x8G + 1x16G. In cartea tehnica scrie doar ca: "Memory Total Slots: 2 (32GB Max)"

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
esti sigur ca ai memorii de laptop pe acel pc? cum le-ai gasit si cum ai determinat specificatiile? eventual si poze daca ai folosit vreun program. le urci direct pe forum, nu linkuri pe site-uri fantoma sa alergam jumatate de internet cu conturi pt a le vedea 2 secunde.

ca idee, ce-ti scrie in manual iti spune ca placa ta de baza suporta maxim 32gb, adica maxim 2x16 poti pune. din cele 2 linkuri, placutele sunt compatibile. important e sa fie pe aceeasi frecventa si clock. 2400 cu 17 in cazul tau. ideal ar fi sa fie si de aceeasi marime, 8 sau 16, dar crucial si hinyx se impaca bine si asa si nu cred ca vei avea probleme sa mai adaugi acel 16.

#3
Altef4

Altef4

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.02.2021
Sunt memorii notebook. Seria Nightblade MI3 are o arhitectura de laptop/notebook si de asta are dimensiuni foarte mici si e usor de transportat. E un PC atat de compact, incat abia am reusit sa fac poza cu memoria actuala. Inca nu am dreptul sa urc poze (ori nu imi dau eu seama cum), asa ca trebuie sa ma limitez la linkuri externe. Aicie poza cu memoria actuala si aici e linkla poza cu slotul liber.

Daca ideal e sa fie la fel, atunci o sa ma limitez la inca 8G. Memoria actuala e imposibil sa o schimb, doar daca nu desfac complet PC-ul, ceea ce pare cam imposibil. Astfel, cred ca cea mai buna varianta e o Memorie Notebook Crucial DRAM 8GB DDR4, 2400 MHz. Merci!

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
este ideal, dar nu obligatoriu. de aceea am scris asa. obligatoriu este sa ai acelasi clock, tensiune si din nou, ideal, aceeasi frecventa

pare inghesuit acolo, asa este. insa ca si sfat, daca tot ai acces interior si tot umbli acolo, mai ales ca urmeaza sa pui inca o placuta. curata de praf acel pc. are foarte mult pamant deja, ca nu mai e doar praf. nu ti-o zic de rau, insa si pc-ul iti va multumi, mai ales ca este unul inghesuit unde din constructie fluxul de aer este limitat la maxim. daca nu te pricepi sau iti e frica ca vei agata fire si nu stii sa le pui inapoi, vb cu cineva care se pricepe, ori la un service.

poti avea praf si in slotul unde vei pune meoria, caz in care evident ca nu o va vedea, pt ca praful izoleaza contactele si o sa intrebi de ce nu functioneaza. asadar, fa ceva in acest sens.

tot pe aceasta arie, ai un topic pinuit acolo sus, este despre memorii si te mai ajuta sa intelegi una alta inainte de a lua decizii de achizitie. iti dau link aici

ai acces si la poze, poti urca direct pe forum

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 14 March 2022 - 13:13.


#5
Altef4

Altef4

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.02.2021
Merci frumos.

Cred ca pana la urma o sa iau una doar de 8G, deci un total de 16G ar fi suficient pt jocuri si aplicatii. Mai ales ca in curand planific sa iau un alt PC, nou. De data asta cu o carcasa mare cu mult spatiu liber si usor de umblat.

Si eu sunt ingrijorat de faza cu praful excesiv insa nu stiu nici o firma din TM care sa faca doar toaletare. Dar da, e o problema care am sa o iau in serios. Multumesc de sfaturi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate