Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Software pentru remote viewer

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11 replies to this topic

#1
Cristian_Medias

Cristian_Medias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 16.11.2005
As dori sa recomand cuiva care detine o firma, un software pentru urmarirea a 3 calculatoare.

Exista vreun software gratuit, fara sa necesite acceptul celui care foloseste calculatorul in momentul in care intra in pc? Varianta gratuita de Team Viewer nu cred ca va functiona daca detecteaza mai multe calculatoare.

#2
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Screen Connect
AnyDesk
LogMeIn

fiecare are si o varianta gratuita "minimalista".
Eu folosesc AnyDesk si ScreenConnect.

Edited by roPopa, 11 March 2022 - 15:26.


#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
@roPopa- softurile rec de tine cer acceptul userului local. Initiatorul vrea niste softuri de "supaveghere" fara ca userul computerului sa stie ca este supravegheat daca am inteles bine.
Nu stiu daca legal sa faci asta.

Edited by atupi, 11 March 2022 - 15:43.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă vrea urmărire, e mai greu cu legal, cu etc.

Dacă vrea să se conecteze la distanță, fără să fie nevoie de acceptul  celui care utilizează stația, dar cu știința lui, că respectivul vede că îi umbli...ANYDESK

#5
Cristian_Medias

Cristian_Medias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 16.11.2005

 atupi, on 11 martie 2022 - 15:42, said:

@roPopa- softurile rec de tine cer acceptul userului local. Initiatorul vrea niste softuri de "supaveghere" fara ca userul computerului sa stie ca este supravegheat daca am inteles bine.
Nu stiu daca legal sa faci asta.

Angajatorul vrea sa supravegheze angajatul , din cand in cand. Cam asta e ideea, nu e nimic ilegal. Dorea sa intre fara sa mai ceara acordul angajatului. Firma e foarte mica, 3 angajati.

 waterman, on 11 martie 2022 - 16:04, said:

Dacă vrea urmărire, e mai greu cu legal, cu etc.

Dacă vrea să se conecteze la distanță, fără să fie nevoie de acceptul  celui care utilizează stația, dar cu știința lui, că respectivul vede că îi umbli...ANYDESK

La ei pe site zice: Professional users need a license. Get started with a free 14 day trial now.

Nu e problema daca se vede, doar sa nu mai necesite accept. Merge ptr 3-4 pc-uri gratis ?

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 atupi, on 11 martie 2022 - 15:42, said:

@roPopa- softurile rec de tine cer acceptul userului local. Initiatorul vrea niste softuri de "supaveghere" fara ca userul computerului sa stie ca este supravegheat daca am inteles bine.
Nu stiu daca legal sa faci asta.

Cu parola, AnyDesk nu cere acceptul, dar se vede notificarea de logare/o "clipire" a sistemului (la TeamViewer sigur se vede notificarea, nu sunt sigur la AnyDesk. La AnyDesk nu s-a logat nimeni cu mine de fata sa-mi dau seama cum se vede pe calculatorul "remote"). Cand lucrez de acasa, ma loghez prin el si, avand parola salvata, doar introduc ID-ul si atat.

Tehnica de lucru (calculatoarele) sunt ale firmei, nu persoanle ale angajatului. E ca si cum ai cere acordul vecinilor sa-ti instalezi camere care bat pe usa ta (doar pe usa, nu pe hol sau pe parti comune) si in casa. Din punctul asta de vedere, nu vad cum s-ar plange angajatul ca e spionat. Intimitatea este la toaleta si in lucrurile personale.

#7
Cristian_Medias

Cristian_Medias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 16.11.2005

 Pololica, on 11 martie 2022 - 16:36, said:

Cu parola, AnyDesk nu cere acceptul, dar se vede notificarea de logare/o "clipire" a sistemului (la TeamViewer sigur se vede notificarea, nu sunt sigur la AnyDesk. La AnyDesk nu s-a logat nimeni cu mine de fata sa-mi dau seama cum se vede pe calculatorul "remote"). Cand lucrez de acasa, ma loghez prin el si, avand parola salvata, doar introduc ID-ul si atat.

Tehnica de lucru (calculatoarele) sunt ale firmei, nu persoanle ale angajatului. E ca si cum ai cere acordul vecinilor sa-ti instalezi camere care bat pe usa ta (doar pe usa, nu pe hol sau pe parti comune) si in casa. Din punctul asta de vedere, nu vad cum s-ar plange angajatul ca e spionat. Intimitatea este la toaleta si in lucrurile personale.

Repet, nu e problema daca se vede notificarea, angajatul poate stii ca cineva se uita, dar sa nu fie necesar sa dea accept. Stiam ca la Team Viewer blocheaza accesul daca nu e ptr uz personal, de aceea intreb care ar fi ok fara accept si free, fara ca sa ii blocheze soft-ul si sa il puna sa cumpere.

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 30.08.2006
De fapt doreste o aplicatie troian care sa transmita imaginea de pe ecran fara acceptul prealabil. Ceva in genul BandiCam.
https://www.bandicam.com/ro/

#9
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008

https://remmina.org/


https://remotedesktop.google.com/



#10
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 29.04.2006

 Cristian_Medias, on 11 martie 2022 - 16:22, said:

Angajatorul vrea sa supravegheze angajatul , din cand in cand. Cam asta e ideea, nu e nimic ilegal.

LOL, cum sa nu fie ilegal? Voi sunteti seriosi, oameni buni?
Spune-i angajatorului tau sa ia legatura cu un avocat, sa-i explice mai bine ce si cum risca.

#11
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Posibil asta e ce cauti, merge doar in LAN https://www.pcwinsof...ol-computer.asp
Din cand in cand este gratuit pe viata aici, a fost sapt trecuta probabil peste vreo 2-3 luni va fi iar: https://sharewareons...on-100-discount
Poti viziona, inregistra si chiar interactiona.  Necesita instalarea destul de dubioasa a unui unui client(gratuit) pe pc-urile ..client. Nu este ilegal daca angajatii stiu de prezenta lui, pot semna un act aditional ca au luat la cunostiinta ca activitatea poate fi audiata.
Ptr orice altceva...batranul remote desktop de la windows, daca ai vers pro.

Edited by cristian_sen, 11 March 2022 - 17:47.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Initiator - un sstfel de software nu poate fi folosit legal decat daca cei supravegheati sunt instiintati in scris si semneaza ca sunt de acord.

Recomand ptr prietenul tau sa-si ia un avocat inainte sa faca asa cvea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate