Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Opinie portofoliu :)

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
Buna,
Dupa lungi researchuri , am reusit sa pun pe hartie un portofoliu pe care vi-l las si voua mai jos.Initial am incercat sa construiesc un "All weather portofolio" by Ray Dalio din etf-uri, dar nu prea mi-a iesit.

As dori cateva pareri de la cei mai avizati si mai vechi investitori de aici despre structura portofoliului meu.

EUNL.DE iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) - 70% pondere

IS3N.DE iShares Public Limited Company - iShares Core MSCI EM IMI UCITS ETF - 10% pondere

IUSN.DE iShares III plc - iShares MSCI World Small Cap UCITS ETF - 10% pondere

QDVE.DE iShares V Public Limited Company - iShares S&P 500 Information Technology Sector UCITS ETF - 10% pondere

Exista alternative de la Vanguard , insa ca broker folosesc XTB , iar cele de mai sus sunt mai accesibile ca pret si au domiciliul in Irlanda (asta vizavi de taxe).Scopul este long term investment si sa fie cat mai putin predispuse la socuri economice.
Thx

#2
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 16.07.2008
Departe de a fi expert in domeniu, dar nu am intalnit un singur investitor serios care sa recomande un portofoliu fara o componenta de obligatiuni.
De asemenea, EUNL si QDVE cel mai probabil se suprapun destul de mult. Care din companiile de mai jos crezi ca nu sunt in top ~3000 companii mondiale dupa capitalizare?
Apple - 20%
Microsoft - 18.71%
Nvidia - 5.98%
Visa - 2.96%
etc

#3
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
In loc sa mai stai cateva luni sa faci research si nici atunci sa nu fii sigur de strategia aleasa mai simplu iei iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc) (sau echivalentul de la vanguard daca treci la un broker mai serios).

Edited by Shade14, 11 March 2022 - 13:13.


#4
idc123

idc123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 10.03.2022
Salut, cateva intrebari despre portofoliul tau ca sa-ti dau sfatul putin mai relevant:
1/ ce varsta ai? Compozitia portofoliului este oarecum legata de varsta ca sa te protejezi impotriva volatilitatii
2/ ce logica ai folosit pentru selectia ta? Nu am intentia sa critic, doar sa inteleg. E bine sa-ti faci propriul tau investment/risk profile care sa fie relativ stabil.

Punctul meu de vedere este foarte colorat de faptul ca sunt rezident SUA si investesc de mult pe baza principiilor de la forumul Bogleheads (inspirate de Jack Bogle, fondatorul Vanguard si cel care a inventat si popularizat conceptul de low cost index fund investment).

In primul rand, ti-as recomanda sa decizi cat vrei sa ai in obligatiuni si ce fel de obligatiuni vrei. Asta tine de toleranta ta la risk, dar daca esti tanar, sub 35 de ani probabil ca e ok sa fii 100% in equities.
Dupa aia, probabil ca as urma sfatul lui @Shade14 si sa axezi pe un ETF S&P 500. Tinand cont ca expunerea ta e in Lei/Euro probabil ca ai si o componenta de risk legata de rata de schimb in USD., pentru ca S&P500 are foculul pe companii americane (e adevarat cu businessuri globale). Aici probabil ca vrei sa combini si cu un ETF developed world. Aici ai o lista destul de buna: https://www.investop...tfs-efa-vea.asp

In situatia ta probabil ca as merge pe o combinatie de S&P500 60-80% si restul pe unul din fondurile de developed market pentru equities. Pentru obligatiuni as selecta probabil ceva in EURO, nu sunt prea familiar cu ce e disponibil in Europa, dar desi nu sunt un adept al market timing as mai astepta un an inainte sa fac pasul asta pentru ca dobanzile sunt in crestere, tinand cont de inflatie.

Multa bafta si nervi de fier, ca probabil asta e cea mai importanta chestie. De exemplu, ar trebui sa-ti pui intrebarea ce ai fi facut in ultimile 4 saptamani cand a fost foarte multa volatilitate in piata. Eu n-am facut nici un trade :)

#5
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 16.07.2008
Doar intreb, care ar fi rostul sa alegi S&P500 si sa adaugi si Developed markets?
Este o suprapunere foarte mare intre cele doua (din motive evidente). Conform indicelui FTSE Russel pe Developed Index, 68% este SUA. Iar daca te uiti la compozitia indicelui, este foarte asemanatoare cu S&P. Care este rostul? Inteleg sa combini S&P cu Emerging Markets sau cu small caps, pentru diversificare. Dar SUA+68% SUA = foarte mult SUA si putina diversificare.
https://research.fts...c409ac0291d.pdf

#6
idc123

idc123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 10.03.2022
Salut @mkdan2004, n-am pomenit Russel Developed markets, intentia mea a fost sa spun developed ex-US. Lista de ETFs pe care am sugerat-o este toata developed markets ex-US, primele trei de acolo sunt VEA, EFA, IEFA care au zero US equities. N-am spus asta in mod explicit, probabil ca ar fi trebuit sa o fac, asta a fost intentia oricum.

Referitor la intrebarea specifica de ce SP500 + (ex-US) developed market, asta e o intreaga dezbatere pe forumurile bogleheads din SUA.

Ideea e ca daca vrei diversificare globala cu equities de calitate atunci unii recomanda sa ai minim 20% din portofoliu cu equities non US, ca sa nu fii prea expus doar la business-uri din SUA (conform compozitiei SP500). Contra-argumentul e ca oricum cele mai multe companii mari din SP500 au deja foarte mult business international, deci deja ai expunere internationala.

In cazul unui investitor din Romania insa, comparativ cu unul din SUA, ai cumva si riscul valutar, tinand cont ca SP500 e legata strans de USD. Cum Romania e mai corelata cu EUR, ar avea sens sa ai o expunere mai mare pe EUR linked equities, mai ales daca in viitorul apropiat Romania va intra in zona EURO.

Problema pe care eu personal o am cu small caps este ca ai un Expense Ratio mult mai mare fata de 0.05% cat ai pe ETFs cu large cap. Eu din principiu refuz sa investesc in orice fond care are expense ratio de peste 0.1-0.2%. Referitor la emerging markets, alea tind sa aibe alte probleme. Ai political/regulatory risk, legal system integrity, exchange rate, etc. Ca exemple, cata incredere ai in sistemul de protectie la insider trading in Romania? Sau cata incredere poti avea ca in China guvernul va introduce restrictii pentru capitalul strain (si chiar recent exemplele cu restrictiile pentru companiile de tech de acolo)?

Toate bune.

#7
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 16.07.2008
Fair enough, S&P + developed markets ex-US are sens. De acord si in celelate privinte. Desi TER 0.35 mi se pare acceptabil, depinde de strategia fiecarui investitor. Referitor la EM - riscul este clar mai mare (si avem exemplu foarte relevant cu Rusia chiar acum) dar cred ca si potentialul de crestere pe termen lung este mai mare.
Sa nu se inteleaga ca insist pe EM, doar comentam.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate