Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Se vorbește preponderent engleza în companiile mari?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018

View Postaddelin, on 11 martie 2022 - 13:29, said:

Cu siguranta o sa-ti de un buffer ca sa te acomodezi. Important e sa nu fii capos ca tu vorbesti in engleza, ca-i multinationala, etc...

Eu in toata Franta,cu tot respectul pentru ei,in restaurante mi-au refuzat sa imi vorbesca in engleza.
Si asta in partea vecina cu UK,nu am fost mai in sud.
Noroc cu altii de pe alte mese...

#20
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostEmeraldCountryHouse, on 11 martie 2022 - 14:07, said:

Eu in toata Franta,
..........
Si asta in partea vecina cu UK,nu am fost mai in sud.


Deci toata Franta e de fapt partea nordica a Frantei, poate una dintre cele mai neturistice parti ale tarii. Pe principiul asta si eu iti spun ca in toata Franta nu am avut vreodata probleme vorbind doar germana, ca am fost doar in partea Alsaciei :)

Serios vorbind, eu cred ca oamenii pur si simplu nu vorbesc engleza in zonele alea pt ca probabil n-au invatat si n-au niciun motiv sa o faca, mai ales la nivel de restaurant. Partea gastronomica din Franta e cu vreo 3 ligi peste ce se intampla la englezi, asa ca mancarea, tehnicile, vinurile probabil nici nu au denumiri in limba engleza, si chiar daca ar avea ar depasi mult nivelul gastronomic al unui englez pentru care varful piramidei e peste pane cu cartofi prajiti.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Totusi cum vine asta "in toata Franta" cand defapt spui ca n-ai fost decat intr-o singura regiune?
Da, se intampla, probabil la fel de mult ca si-n alte tari/locuri care nu sunt foarte turistice.

#22
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postaddelin, on 11 martie 2022 - 14:35, said:

Totusi cum vine asta "in toata Franta" cand defapt spui ca n-ai fost decat intr-o singura regiune?
Da, se intampla, probabil la fel de mult ca si-n alte tari/locuri care nu sunt foarte turistice.

Eu in general fug de locurile unde se vorbeste engleza, de restaurantele care au meniuri in engleza, etc, mai ales daca discutam de Franta, Italia sau Spania unde incercarea de a atrage turisti englezi, nordici sau germani inseamna in general preturi mari si calitate scazuta.

Edited by giuliani, 11 March 2022 - 14:38.


#23
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Op.   Nu! Baza e limba tarii respective si relatiile cu colegii din alte tari/colaboratori/furnizori in engleza.  Dar sa stii ca nu e obligatoriu ca non nativi englezi sa vorbeasca in relatiile companiilor europene.    Dar vei avea noroc ca mai peste tot sant est europeni care mesteca engleza in domeniul pe care-l profweseaza. Sau chiar sant profi Oxford?! Who knows?

#24
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
daca nu stii engleza, e ca si cum n-ai avea o mana. De aici trebuie sa pleci in aprofundarea lucrurilor mai departe.

In general daca stii de la 3 limbi straine in sus, esti din start avantajat fata de altii. Engleza o prezuma toti c-o stii, nu te baza (doar) pe ea

View PostEmeraldCountryHouse, on 11 martie 2022 - 14:07, said:

Eu in toata Franta,cu tot respectul pentru ei,in restaurante mi-au refuzat sa imi vorbesca in engleza.
Si asta in partea vecina cu UK,nu am fost mai in sud.
Noroc cu altii de pe alte mese...

In carciumi e una, in multinationale e altceva, nu deviati discutia aiurea spre turism, omul a intrebat altceva.

#25
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 06.01.2022
Francezii sunt batuti in cap in ceea ce priveste refuzul vorbirii limbii engleze. Nu cred ca multinationalele sunt o exceptie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate