Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

uleiul si ingredientele

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
euronapti

euronapti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.02.2018
La un ulei de masline simt care e unul calitativ si care nu. Si astfel influenteaza gustul final al unui preparat.
De altfel, orice ingredient de calitate adaugat intr-o mancare se simte per total cu restul ingredientelor.

Dar un ulei de floarea soareleui, oare cat de mult influenteaza? Sunt tot felul de firme, Argus, Uni nu stiu stiu, Unisex, Polisol, Polifrol si tot asa, diferite ca nuante intre ele. Credeti ca un ulei de floarea soarelui ar influenta gustul unei salate spre exemplu sau unui alt preparat?
Dar gustul intre un ulei de floarea soarelui si unul de rapita, e diferenta mare?

In Republica Moldova majoritatea moldovenilor au acasa instalatii de facut ulei, astfel il obtin din seminte presate de floarea soarelui. Numai ca acest ulei are un gust prea brut, prea ciudat, nu il poti pune direct in salate, cel putin eu nu sunt obisnuit cu asa ceva. De asemenea nici icre nu poti bate ca prea le influenteaza gustul.

#2
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,887
  • Înscris: 25.12.2016

 euronapti, on 10 martie 2022 - 22:28, said:

gustul intre un ulei de floarea soarelui si unul de rapita, e diferenta mare?
Am luat odata ulei de rapita: se simte un gust aparate, nu foarte puternic dar se simte.
Tin minte ca am sesizat asta prima data cand am prajit niste cartofi cu el.

#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
Din experienta mea, singura diferenta intre uleiurile de floarea soarelui e pretul si eventual daca sticla are dop picurator. Ca gust, nu se simte diferenta intre un ulei de 7-8 lei si unul de 12-15.

Asteptati-va insa sa creasca pretul si sa fie penurie, pentru ca multa materie prima era importata din Ucraina.

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Normal ca influenteaza si normal ca are un gust aparte. Asa si trebuie, sa aiba gust, nu ca pisaturile alea de unisol. Ideea e sa fie ulei obtinut prin presare la rece. Ala din Moldova e cel mai bun. Te obisnuiesti.
Nu folosesc ulei la prajeli.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 pufonel, on 10 martie 2022 - 23:18, said:

Din experienta mea, singura diferenta intre uleiurile de floarea soarelui e pretul si eventual daca sticla are dop picurator. Ca gust, nu se simte diferenta intre un ulei de 7-8 lei si unul de 12-15.

Asteptati-va insa sa creasca pretul si sa fie penurie, pentru ca multa materie prima era importata din Ucraina.

Deja se întâmplă ce spui tu. Prețul a ajuns la 10 lei litrul, am văzut ieri într-un magazin mega image. Și mai aveau doar câteva sticle la raft, o vânzătoare ii spunea unei cliente ca nu știe când vor mai primi ulei, ca nu prea se mai gaseste pe lanțul de aprovizionare.

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
încearca să iei un ulei nerafinat de floarea soarelui de la un targ.atunci ai să simti diferenta.cand îl guști este asemenea mestecatului de semințe.la fel este si cu uleiul de masline facut prin aceeași metodă =la rece= adus din grecia de  prieteni.atunci vei vedea adevărul sau minciuna din uleiul de masline vandut in magazin

#7
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
daca tot ai postat la "viata sanatoasa" care n-are nicio legatura cu gustul, afla ca uleiul ar trebui sa-l scoti din alimentatie, nu e sanatos!

#8
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Cele presate la rece sunt cele mai bune, pentru călit sau gătit.
În auchan are ulei de floarea-soarelui presat la rece, care mi s-a părut cel mai bun dintre toate:

https://www.auchan.r...-0-9-l/p/474365

Dintre firmele care fac ulei de măsline, cel mai bun raportat la preț-cantitate este Monini.
Bineînțeles că sunt uleiuri de măsline care costă și 100 lei litrul, pe alea nu le-am încerc și nu știu cât de bune sunt.
În salate de legume crude nu mai pun ulei de mult timp, nu știu care e rostul să adaug grăsime peste ele.
Doar puțină sare și atât.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 apocalipsul, on 11 martie 2022 - 07:06, said:

daca tot ai postat la "viata sanatoasa" care n-are nicio legatura cu gustul, afla ca uleiul ar trebui sa-l scoti din alimentatie, nu e sanatos!

Alaturi de zahar,grasimi,carne,lactate,racoritoare,carne procesata,prajituri,paste,paine,etc.Sanatoase sunt restul alimentelor Posted Image

#10
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 foreverbanned, on 11 martie 2022 - 08:54, said:

În salate de legume crude nu mai pun ulei de mult timp, nu știu care e rostul să adaug grăsime peste ele.
Doar puțină sare și atât.
Rostul ar fi sa asimilezi vitaminele liposolubile din legumele alea...

 apocalipsul, on 11 martie 2022 - 07:06, said:

daca tot ai postat la "viata sanatoasa" care n-are nicio legatura cu gustul, afla ca uleiul ar trebui sa-l scoti din alimentatie, nu e sanatos!
Care-s alea sanatoase, dupa parerea matale ?

#11
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Alea presate la rece și doar prin procedee mecanice.

#12
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006

 apocalipsul, on 11 martie 2022 - 07:06, said:

daca tot ai postat la "viata sanatoasa" care n-are nicio legatura cu gustul, afla ca uleiul ar trebui sa-l scoti din alimentatie, nu e sanatos!
Și care sunt grasimile care ar trebui sa le mâncam/folosim daca renunțam la uleiuri?!
Și de ce nu sunt sănătoase?

 Hunor_66, on 11 martie 2022 - 10:07, said:


Rostul ar fi sa asimilezi vitaminele liposolubile din legumele alea...

👏👏👏

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007

 richelieu, on 11 martie 2022 - 10:26, said:

Și care sunt grasimile care ar trebui sa le mâncam/folosim daca renunțam la uleiuri?!


Nimic bre. Apa, dar sa fie dintr-o sursa sigura, filtrata de multe ori si binecuvanta de divinitate.

#14
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006
As vrea io sa pot face asta 😂

Edited by richelieu, 11 March 2022 - 11:26.


#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Nu numai tu.
Hai ca ma duc sa incalzesc friptura cu cartofi. Si o salatica de legume, fara ulei.

#16
Pudu

Pudu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 20.10.2020
Pentru mine tot uleiul de floarea soarelui este la fel. De aceea nici nu cumpar din cele scumpe cu marketing despre vitamine adaugate, high-oleic, etc

 corinadaniela, on 11 martie 2022 - 06:17, said:

Deja se întâmplă ce spui tu. Prețul a ajuns la 10 lei litrul, am văzut ieri într-un magazin mega image. Și mai aveau doar câteva sticle la raft, o vânzătoare ii spunea unei cliente ca nu știe când vor mai primi ulei, ca nu prea se mai gaseste pe lanțul de aprovizionare.

Azi am cumparat ulei cu 7 lei litrul din Mega. Urmatorul ulei era 8 lei (erau mai multe tipuri la pretul acesta).
Cel pe care l-am luat eu era marca lor, si era limitata cumpararea la 6 sticle per persoana.
Insa lumea a inceput sa se panicheze, sa inceapa sa stocheze iar, cum s-a intamplat si in perioada pandemiei.
Iar producatorii si vanzatorii profita de asta, crescand preturile.

#17
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 10.01.2009
Si eu am auzit ca e foarte daunator uleiul din seminte de floarea soarelui, am ajuns sa folosesc untura. Uleiul de masline am inteles ca e foarte bun pentru a fi utilizat in salate.
  Uleiul asta din seminte am impresia ca este mai mult combustibil pentru motoare diesel decat mancare pentru oameni.

#18
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Nu doar cel din floarea-soarelui, ci orice ulei rafinat, precum cel din turte de măsline, rapiță, porumb ori soia e nociv față de cele presate la rece.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate