Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Haideti sa inlocuim condusul pe distante mici cu mersul pe bicicleta

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#73
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postvinciun, on 08 aprilie 2022 - 19:48, said:



De ce nu poti face la fel si in Bucuresti?

Pt ca ajungi pe la Giurgiu :)
Pt cei care nu stiu bine Romania, asta e la granita cu Bulgaria.

Ca altfel, sa te invanti fara rost printre blocuri doar ca sa faci kilometraj si sa vezi acelasi lucru, nu are niciun sens.

View Postonisifor12, on 27 martie 2022 - 05:30, said:

De unde ideea asta că bicicliștii nu au mașini? Gândești?
Taxele sunt plătite și de bicicliști, neanderthalule de la țărănoaia.

:)

https://forum.softpe...-19-tdi-neagra/

Ai? Platesti?

Nu prea pare. Mai mult cu gura...

Edited by underb, 08 April 2022 - 22:44.


#74
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
cum faci cu serviciul cand nu ai unde sa te speli / schimbi ? Aveam un francez la serviciu cu ceva timp in urma ( Didier il chema ) si asta venea cale de 12 km dus si 12 km intors...
dar mirosea a transpiratie teribil cand mergeam la el in cubicul sa lucrez ceva cu el, si mai avea si un alt obicei, se lasa pe spate pe scaunul ergonomic de la birou si isi punea mainile sub cap - ca sa gandeasca banuiesc ... oh ... nu vrei sa stii ce miros emana .
Francezii astia sunt tare sgarciobi, credeam ca sunt altfel pana nu am cunosc caz real - era de loc din Le Mans din Franta.

Edited by EASTERN_TIME, 19 April 2022 - 11:24.


#75
CDaniel7

CDaniel7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 23.02.2022

View PostEASTERN_TIME, on 19 aprilie 2022 - 11:24, said:

cum faci cu serviciul cand nu ai unde sa te speli / schimbi ? Aveam un francez la serviciu cu ceva timp in urma ( Didier il chema ) si asta venea cale de 12 km dus si 12 km intors...
dar mirosea a transpiratie teribil cand mergeam la el in cubicul sa lucrez ceva cu el, si mai avea si un alt obicei, se lasa pe spate pe scaunul ergonomic de la birou si isi punea mainile sub cap - ca sa gandeasca banuiesc ... oh ... nu vrei sa stii ce miros emana .
Francezii astia sunt tare sgarciobi, credeam ca sunt altfel pana nu am cunosc caz real - era de loc din Le Mans din Franta.
Ideal ar fi sa ii faceti un cadou sugestiv de ziua lui: un deodorant

#76
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009

View PostCDaniel7, on 19 aprilie 2022 - 11:26, said:

Ideal ar fi sa ii faceti un cadou sugestiv de ziua lui: un deodorant
Da, e o idee, sper sa nu o ia ca o ofensa Posted Image  
Ideea in sine imi place, sa vii cu tzoacla la serviciu, e mult mai usor de strecutrat in trafic, te bagi in fata la semafor, si dai bataie ... de multe ori cred ca poti invinge masina pe anumite distante,
dar transpiratia e o problema in mod cert !

#77
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 10.01.2009
Daca faci dus dimineata inainte sa pleci la munca si pedalezi linistit spre servici si nu porti rucsac sau alte chestii in spate pe bicicleta nu ai cum sa transpiri si sa mirosi, seara dupa servici pedalam ca bezmeticul pe Calea Victoriei desi aveam fat bike ca sa prindem verde, ajungeam acasa mai ud decat m-ar fi prins ploaia torentiala.

#78
CDaniel7

CDaniel7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 23.02.2022

View Postaxxel4you, on 19 aprilie 2022 - 11:35, said:

Daca faci dus dimineata inainte sa pleci la munca si pedalezi linistit spre servici si nu porti rucsac sau alte chestii in spate pe bicicleta nu ai cum sa transpiri si sa mirosi, seara dupa servici pedalam ca bezmeticul pe Calea Victoriei desi aveam fat bike ca sa prindem verde, ajungeam acasa mai ud decat m-ar fi prins ploaia torentiala.
Eu am avut o perioadă destul de mare cand foloseam bicicelta si pot spune un lucru: dacă iti faci un dus, te dai cu deodorant si folosesti haine curate, proaspat spalate, NU ar trebui sa existe niciun fel de miros neplacut. Intr-adevar, transpiri si este important sa iti iei niste haine de schimb.

#79
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Și unde te schimbi, in Wc ?

#80
CDaniel7

CDaniel7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 23.02.2022

View PostDarthBane, on 19 aprilie 2022 - 11:50, said:

Și unde te schimbi, in Wc ?
e si asta o varianta

#81
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Băi, este o variantă, nu zic nu, dar e cam ciudată pt niste oameni civilizați, pt niște oameni de la un nivel in sus, pt niste oameni de la o vârstă în sus....

La 25 de ani, entry level, o fi fun să te schimbi in wc, pe la 35, deja middle level, nu prea mai e fun.

La 45, senior, să se schimbe în wc...

#82
CDaniel7

CDaniel7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 23.02.2022

View PostDarthBane, on 19 aprilie 2022 - 12:06, said:

Băi, este o variantă, nu zic nu, dar e cam ciudată pt niste oameni civilizați, pt niște oameni de la un nivel in sus, pt niste oameni de la o vârstă în sus....

La 25 de ani, entry level, o fi fun să te schimbi in wc, pe la 35, deja middle level, nu prea mai e fun.

La 45, senior, să se schimbe în wc...
da, sunt conștient ca ce am propus eu aici nu este pentru toată lumea. Am încercat să-mi îndrept atenția spre cei care pot face asta, cei pentru care acest indemn este realizabil. De asta am si spus sa inlocuim, pe cat posibil, mersul pe distante mici cu bicicleta (sau cu o alternativa). Dar, fiecare stie mai bine cum si ce este mai bine pentru el. :D

#83
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 10.01.2009
Cine nu e in stare sa se schimbe in wc indiferent de varsta are interdictie de la medic sa se apropie de bicicleta ca miscarea ii face rau, e de la glanda. Usor dar sigur topicul se va transforma in " Ce scuze gasim sa nu inlocuim masina cu bicicleta "  .

#84
CDaniel7

CDaniel7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 23.02.2022

View Postaxxel4you, on 19 aprilie 2022 - 13:23, said:

Cine nu e in stare sa se schimbe in wc indiferent de varsta are interdictie de la medic sa se apropie de bicicleta ca miscarea ii face rau, e de la glanda. Usor dar sigur topicul se va transforma in " Ce scuze gasim sa nu inlocuim masina cu bicicleta "  .
Hahaha, buna asta! :)))

#85
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
V-am povestit cat de tare e sa te dai cu bicla electrica? Si ca nu transpiri daca mergi la limita asistentei electrice( ~25kmph)?

Daca vrei totusi sa faci si niste sport, poti sa mergi cu 2-3 km peste limita de asistenta electrica (sau opresti asistenta electrica de tot).

Edited by abac, 19 April 2022 - 13:52.


#86
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013

View PostDarthBane, on 19 aprilie 2022 - 12:06, said:

Băi, este o variantă, nu zic nu, dar e cam ciudată pt niste oameni civilizați, pt niște oameni de la un nivel in sus, pt niste oameni de la o vârstă în sus....
Că dacă mergi cu mașina (sau după o zi chiar și de stat la birou) nu puți a transpirație când ajungi la birou? Ah, nu chiar așa tare, am înțeles.
Problema este că sunteți proptiți, instalați pe veci în haine de bumbac ce put oricum.
Din toată această lume ce crezi, majoritatea nu este de fapt obligată să lucreze în camașă, „la costum”. Sunt și multe cazuri așa, dar sunt mulți care merg cu turma, cu „convenția socială”. Există haine casual ce sunt bune la birou din material sintetic, breathable, air flow, nebunie since anul 2000. Cu preț mai mult decât rezonabil. Decathlon clar este un exemplu. Adaugi și un duș înainte și un deodorant și deja este cu totul altceva. Și niște servețele umede fac minuni în multe cazuri.
Chilotul de ciclism cu bazon(burete) este și mai comod chiar și în afara mersului pe bicicletă, bineînțeles, dar și mai igienic. Factor foarte important de luat în calcul.
Te stergi cu un șervețel umed pe față și la subraț și la cur/coaie dacă chiar ai transpirat când ajungi și ești gata să rupi norma.
Deci, nu există să nu găsești o soluție rezonabilă.
De plusuri pentru sănătate nu mai vorbim.

View PostDarthBane, on 19 aprilie 2022 - 12:06, said:

Băi, este o variantă, nu zic nu, dar e cam ciudată pt niste oameni civilizați
Este conveție socială, mentalitate de turmă, nu este nimic ciudat în a nu îți place să poluezi și să stai ca fraierul în ambuteiaje, ore în șir, în fiecare zi.
Nu este nimic civilizat în a avea obiceiul ăsta de mers la serviciu cu mașina. E doar comoditate. Și lașitate. Soft pussy. E prea mare timpul petrecut în trafic degeaba, stând pe loc și poluând.

View PostDarthBane, on 19 aprilie 2022 - 12:06, said:

deja middle level, nu prea mai e fun.
Fun. Fantastic. Let's have some fun. Nu. Nu trebuie să fie fun. Trebuie să fie pragmatic. Eficient.

Edited by onisifor12, 22 April 2022 - 12:17.


#87
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
La noi din pacate MULTI au o conceptie eronata despre masina.Romanul majoritar se vede ca in ceva de lux in masina sa,deja am cunoscut multi ce nu cheltuie pe mancare si altele dar se dau cu masina,poza langa masina,avatar masina,e un fel de iacata-ma-s.Dar preturile,lipsa de munca vor regla si aspectele astea.

#88
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eGfaEeWOtf8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Alte scuze, ziceți, ce mai aveți?

View PostMelteanu, on 22 aprilie 2022 - 12:19, said:

deja am cunoscut multi ce nu cheltuie pe mancare si altele dar se dau cu masina,poza langa masina
Aproape că mi-a venit să râd până să îmi dau seama că e tragic ce spui.

View PostMelteanu, on 22 aprilie 2022 - 12:19, said:

Dar preturile,lipsa de munca vor regla si aspectele astea.
Mă tem că nu, din păcate. CTP a explicat bine la emisiune la Digi24. Pe scurt, „benzinarii” au observat că oricât cresc prețul carburanților, nu scade consumul. Așa că, iată situație.

#89
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMelteanu, on 22 aprilie 2022 - 12:19, said:

La noi din pacate MULTI au o conceptie eronata despre masina.Romanul majoritar se vede ca in ceva de lux in masina sa,deja am cunoscut multi ce nu cheltuie pe mancare si altele dar se dau cu masina,poza langa masina,avatar masina,e un fel de iacata-ma-s.Dar preturile,lipsa de munca vor regla si aspectele astea.
Da, sunt militant pentru folosirea transportului in comun, mersul pe jos sau cu bicicleta.
Sunt mulți jegoși care merg singuri într-o mașină și de-asta s-a ajuns la ambuteiaje, blocaje in trafic. Mult prea multe mașini pentru străzile precare. Au construit dezvoltatorii blocurile mult prea apropiate, locuri de parcare insuficiente, melteni multi din Teleorman tarani cu ceafa lata ajunsi și ei la București :( Multi din ei stau acasa, nu muncesc stau in chirie pe banii parintilor la varsta de 40-45 ani(cunosc personaje) dar au bmw-ul și golful 7.5 sau passat-ul in parcare :(

Edited by MembruAnonim, 22 April 2022 - 13:16.


#90
Mihai097

Mihai097

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.07.2022
Mersul pe bicicleta poate parea o alternativa sanatoasa la condus, dar... uitati-va si la trafic, la stilul de conducere, la cati haiduci sunt pe sosele. Parerea mea e ca bicicleta pe carosabil iti pune viata in pericol. Accidentele pe bicicleta par sa fie putine, din faptul ca nu prea apar la stiri. Dar totusi, risti mult, un accident in oras cu masina nu prea e mortal, pe bicicleta poate fi. O alternativa ceva mai buna e mersul pe jos. Nu e perfecta, pentru ca respiri gazele de esapament de la masini. Dar macar nu ajungi la spital cu picioare rupte sau gatul rupt. Ajungi mai tarziu, cu cancer... Si in masina cred ca se respira aceleasi gaze de esapament (la doze mai mici pentru ca nu respiri intens). Nu cred ca filtrarea aerului din masina le curata prea bine. Deci... masca! :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate