Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Mutare cu familia in Spania - Malaga

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 C0Bu, on 16 martie 2022 - 08:39, said:

icssizero, esti pe langa subiect. Eu iti recomand sa te lasi de scris.

Teoretic, ca sa poti plati 1000 de euro chirie ai nevoie de venituri peste 3000 de euro. Se spune ca daca chiria depaseste 30% din venituri treaba devina greu sustenabila pe termen lung.

#56
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Si care-i relevanta in cazul de fata? Initiatorul a scris din primul post ca nu va plati nicio chirie.

#57
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006
Colegi, ideea unui topic ca asta nu e sa ma contrez cu voi, eu doar vroiam sa aflu niste inside info's de la oameni care stau acolo.
Eu am facut niste calcule inainte sa intreb si parea fezabil. Conform oamenilor care locuiesc acolo este fezabil fara exagerari sau extreme de genu mancat margarina cu paine. Astea sunt copilarisme si rautati, in lipsa de argumente. Sau paravan ce ascunde faptul ca unii sunt analafebti functional, se zgaiesc la text dar raspund total offtopic descriind cazul lor.

Acum, daca pun astazi pe hartie cheltuielile din luna Ianuarie 2022 depasesc probabil 3000E lejer, dar trebuie sa luati in considerare ca majoritatea sunt costuri pe care le am deoarece trebuie sa fiu prezent 5 zile pe saptamana intr-un birou ( cu cheltuielile aferente : benzina, revizii masina, spalatorie masina, haine, lunch money, cafea, dry cleaning, barbierit si tuns saptamanal, parfum, etc ), si ca sa nu pierd 2 ore zilnic from-to, platesc si o chirie destul de mare pentru a fi aproape de birou. Daca scot jobul din aceasta ecuatie, observ ca majoritatea cheltuielilor se reduc si eu castig timp, si pierd bani -> exact ce imi doresc.

Deci 3-4kE in conditiile in care nu fac nimic special, tot de la lidl sau carrefour cumpar, tot de la zara&co ma imbrac, tot la restaurante med priced merg ca astea imi plac, tot un ursus beau. Asta inseamna ca nu se poate trai mai jos de 3k EUR lunar?

Last post here.

#58
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 l_dan, on 16 martie 2022 - 11:47, said:

Si care-i relevanta in cazul de fata? Initiatorul a scris din primul post ca nu va plati nicio chirie.

Cumva, nu stiu cum, ramasesem cu ideea ca are nevoie de chirie acolo. Deci initiatorul poate ignora mesajul meu de mai sus, se pare ca m-am incurcat.

#59
nobel

nobel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 28.01.2009
Sunteti ok cu 1000€ probabil după 1 an când școală nu mai este un cost.
Atenție și la nevoile copilului.
Totuși nu înțeleg de ce Malaga, încercați Valencia, sau localitățile foarte apropiate. Aici cred ca veți găsi mai ușor tot ce va trebuie(sursa de venituri suplimentara, clima fără extreme, aeroport mai mare, etc)

Mulți din cei care au postat răutăcios nu iau un calcul modul lor de viata
- 1 pachet de țigări /zi
- fiecare seara la birt/sau 3-4 beri cu colegu
- foarte grav: stau în chirie
- mănâncă des fast food
- mai pe la un poker
Etc

Omul a spus-o bine când va sfătuit sa va treceți pe hârtie cheltuielile. El are proprietăți în România, alții se împrumută sa poată plăti chiria restanta de peste 3 luni.

Dar știu: ce e pe hârtie niciodată nu este realitate... pentru mulți.
Aveam impresia ca pe forumul asta sunt oameni mai educați, dar unele comentarii sunt răutăcioase în mod excesiv, fără măcar a fi invitați la discuție.

Edited by nobel, 23 February 2023 - 12:30.


#60
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Las si eu mesajul asta aici dacă pe viitor mai apar oameni care au nevoie de inside INFO.
Cam de când am părăsit forumul acum 7 ani m-am mutat in zona, acum locuiesc in Benalmadena.
Într-adevăr e invazie de IT-isti din toată Europa și prețurile la chirii au luat-o razna rău.
Referitor la postul inițiatorului, sper ca ai făcut mutarea și ca e ceea ce te așteptai tu.
Eu sincer văd viața f grea cu acel buget chiar dacă nu platesti chirie.
In schimb, cu calificarea ta, ti-ai găsi ceva lejer ca și colaborator la firme de renovări, gen lucrez 3 zile / sapt, îmi dai 150€/zi. Poate ca la început ai lucra pe mai puțin pana dovedești ce ești capabil, dar odată ce văd ca ești priceput accepta și alte condiții ca sa nu te piardă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate