Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mutare cu familia in Spania - Malaga

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 C0Bu, on 10 martie 2022 - 14:03, said:

Sunt curios daca dupa ce invat limba as putea fi cat de cat competitiv pe piata muncii(inginer electric), desi nu cred (am auzit de la niste prieteni ca au stat la cineva in Madrid 14-15 luni in standby cautand de munca si nu au gasit nimic(ceva in turism/receptionist, etc deci mai spre low endul spectrului), intorcandu-se acasa dupa 10kEur cheltuiti).


Daca unde locuiesti acum ai temperaturi de 45 de grade vara, inseamna ca pentru tine clima nu e o problema.

Si eu sunt in acelasi domeniu cu tine, cred ca e pacat ca dupa ce ai obtinut o calificare buna si ai experienta de munca in domeniu sa te indrepti spre munca de jos doar pentru iluzia ca vei trai mai bine datorita climei. Nu cred ca va fi cazul, fiindca pana la urma vei avea cheltuieli mai mari decat anticipezi acum, copilul creste, trebuie sa te gandesti si la pensie, asa ca pentru un trai bun la batranete ai nevoie de un salariu bun acum.
Eu nu cred ca Spania sa fie o decizie buna(poate doar cu exceptia Madrid, Catalonia sau Tara Bascilor),  mai degraba te poti axa pe nordul Italiei, e o zona bine dezvoltata industrial, net superioara Andaluziei, cu sanse mult mai bune sa faci ceva in domeniul tau.

#38
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006

 giuliani, on 10 martie 2022 - 16:57, said:



Daca unde locuiesti acum ai temperaturi de 45 de grade vara, inseamna ca pentru tine clima nu e o problema.

Si eu sunt in acelasi domeniu cu tine, cred ca e pacat ca dupa ce ai obtinut o calificare buna si ai experienta de munca in domeniu sa te indrepti spre munca de jos doar pentru iluzia ca vei trai mai bine datorita climei. Nu cred ca va fi cazul, fiindca pana la urma vei avea cheltuieli mai mari decat anticipezi acum, copilul creste, trebuie sa te gandesti si la pensie, asa ca pentru un trai bun la batranete ai nevoie de un salariu bun acum.
Eu nu cred ca Spania sa fie o decizie buna(poate doar cu exceptia Madrid, Catalonia sau Tara Bascilor),  mai degraba te poti axa pe nordul Italiei, e o zona bine dezvoltata industrial, net superioara Andaluziei, cu sanse mult mai bune sa faci ceva in domeniul tau.

Nu e numai clima. E probabil o dorinta de a trage un pic frana pentru ca daca ii dau tot inainte cu ce fac probabil pe plan carieristic as fi ok, dar ajung la 50 si probabil ma invart in acelasi rat race. 5AM, Gym, Lumina de neon 12 ore, home, 10PM sleep, weekend, obosit, concediu 1 luna, obosit, back to work.

#39
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

 C0Bu, on 10 martie 2022 - 14:03, said:

Multumesc pentru feedback. Cunoscutii tai in ce domeniu lucreaza in Marbella?

Nu doresc sa renunt la confort, tocmai, incerc sa imi creez confort mutandu-ma unde climatic e mai bine ca acasa. Fac asta doar pentru confort, eu avand deja locuinta in Romania, deci mai usor mi-ar fi in Romania decat acolo.

Sunt curios daca dupa ce invat limba as putea fi cat de cat competitiv pe piata muncii(inginer electric), desi nu cred (am auzit de la niste prieteni ca au stat la cineva in Madrid 14-15 luni in standby cautand de munca si nu au gasit nimic(ceva in turism/receptionist, etc deci mai spre low endul spectrului), intorcandu-se acasa dupa 10kEur cheltuiti).

Au afaceri in domeniul imobiliar, dar sunt mai instariti de fel, deci nu merita comparati.

Atat timp cat nu iti merge bine in Romania, eu niciodata nu as pleca pe un job de jos in strainatate. Daca ai joburi de jos in general stai tot printre straini (ca doar aia fac joburi de jos in strainatate), castigi niste bani cat sa iti permiti sa pui ceva pe masa si nimic wow si la urma urmei tot nu este tara ta.

Daca gasesti un job avansat in strainatate atunci go for it.

#40
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Colegu tu esti plictisit de viata, pentru asta nu trebuie sa mergi la Malaga ca sa rezolvi problema. In anumite cazuri iti dai seama ca plictiseala e buna doar dupa ce o pierzi. Tot ce scrii ca faci aici in tara vei face si acolo probabil, minus sala de care nu vei mai avea bani iar concediul initial va fi in Romania ca sa iti vezi parintii. :) Omule, in momentul in care ai plecat din tara tu trebuie sa tragi cat doi spanioli ca sa ajungi la siguranta jobului de aici, tu chiar nu ai cunoscut pe nimeni plecat din tara sa iti povesteasca un pic? Am impresia ca traiesti cu perceptia gresita ca spaniolul si orice alt european de altfel, percepe la fel romanul care cauta de munca cu turistul roman care intreaba in engleza unde e Piata NuStiuCare. :lol: Daca vrei sa pleci cu copil de 6 ani in orice tara din Europa trebuie sa fii pregatit sa tragi tare, acolo nu mergi ca te-ai plictisit in Romania, ti-o spun ca om care a batut Europa cu munca de consultant IT.

#41
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Initiator,nu vreau sa ma intelegi gresit.Esti rupt de realitate,visezi la ce ai vazut in concediu,viata afara e mai grea de atit.Succes in luarea deciziei.

#42
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

 l_dan, on 10 martie 2022 - 15:43, said:

Din pacate petre69 nu mai posteaza nimic pe subiect de ceva timp si nici nu mai raspunde la contactarea pe pm (cel putin mie nu mi-a mai raspuns).

sunt activ bre , dar mai rar ca sunt prins in diferite proiecte

am pm de la tine ?,,,,,,,,ia sa verific ( ai dreptate , ti-am raspuns acum )

si io incep sa ma mut acolo , cu juma de picior sunt in spania incepand din 2023 , si poate peste cativa ani ma mut de tot

 C0Bu, on 10 martie 2022 - 14:03, said:

Sunt curios daca dupa ce invat limba as putea fi cat de cat competitiv pe piata muncii(inginer electric)

cred ca da , dar nu stiu ce face un inginer electric dar stiu ca un electrician face ceva bani destui de bunicei ( stiind ce am platit eu pt electric )

nu stiu cat e chiria prin malaga oras , sau chiar pe coasta , dar daca o iei prin satele din jur un 3 camere gasesti pe la 450-600 e pe luna chirie

sincer , mie imi place mult mai mult prin sate decat prin oras , adica e mai spania pe acolo ca sa ii zic cumva

Edited by petre69, 11 March 2022 - 09:34.


#43
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Asa cum un coleg a sugerat mai sus, mi-am mutat intrebarile pe un un grup de oameni care traiesc acolo.

#44
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

 C0Bu, on 11 martie 2022 - 16:49, said:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Asa cum un coleg a sugerat mai sus, mi-am mutat intrebarile pe un un grup de oameni care traiesc acolo.

ceva link ai ?

#45
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Petre, "Romani in Spania" cred ca e cel mai mare grup de pe FB. Dar pentru zona ta de interes, exista si "Romani in Malaga", "Romani in Fuengirola", etc.

#46
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 business11, on 10 martie 2022 - 13:09, said:

Pe langa asta ai 2 lucruri destul de importante in Malaga care ofera joburi: aeroportul (fiind al 4 lea ca marime in Spania) si portul care este foarte important.

Uiti ca locuri de genul asta, de-obicei sunt puternic sindicalizate, mai greu sa prinzi ceva pe-acolo - in cel mai bun caz, job-uri temporare, prin agentii de plasare a fortei de munca...

#47
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006

 petre69, on 12 martie 2022 - 09:14, said:

ceva link ai ?

Sunt 2 grupuri de Romani in Malaga, search pe Facebook. Unul are 3000 si ceva de membri si din ce am vazut s-a raspuns deja la toate intrebarile pe care le aveam eu in minte ( mutare, acte, NIE, costuri, etc).

 Piscopescu, on 12 martie 2022 - 10:10, said:

Uiti ca locuri de genul asta, de-obicei sunt puternic sindicalizate, mai greu sa prinzi ceva pe-acolo - in cel mai bun caz, job-uri temporare, prin agentii de plasare a fortei de munca...

Inca o data, ca tot se bate moneda pe subiect :

1. Eu am deja un venit pasiv de 1000E+. Asta inseamna ca banii astia imi vin lunar, fara sa trebuiasca sa merg fizic, la munca.
2. Eu ma mut acolo ca sa imi plimb fizicul la cald, si sa cheltui cei 1000E intr-un loc insorit si imi doresc sa am mai mult timp pentru mine si pentru familie decat am acum.
3. Nu ma mut acolo sa fac cariera, sa fac bani, sa cresc profesional. Daca ma interesa asta, cautam in Germania and co. Eu vreau sa cheltui bani acolo, nu sa produc.
4. Am intrebat daca pot fi competitiv pentru ca mi-e mult mai usor sa fac electrica acolo decat joburi low end dar in principiu cautam ceva care sa imi ofere timp mai mult decat bani. Scopul meu era sa adaug 4-500 E pe luna la cei 1000E pe care ii am deja, astfel incat sa am toate cheltuielile acoperite fara sa mai trebuiasca sa aduc bani din alte surse.

Concluzionad, cred sincer ca se poate trai cu o suma de genul +/- si mai devreme sau mai tarziu o sa incerc. Probabil o sa mai stau cativa ani pana venitul meu pasiv ajunge la un 1500E. Daca nu imi place, o sa dau next, vand proprietatea, pierd probabil un 10% in bani si adaug un 20% la experienta de viata si aia e.

Edited by C0Bu, 13 March 2022 - 06:57.


#48
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Pai daca esti croit DOAR pe spart faimoasa si enorma Posted Image suma de 1000 euro,in Spania vei fi doar un client fidel la Aldi si poate Lidl.Ca sa fii vedeta de cinema cu acea suma lunar poti sa o faci doar pe ceva insule aproape pustii sau Africa.Sau poti incerca Bulgaria.Sau mai explicit de atit,undeva nepopulat.

Edited by Melteanu, 13 March 2022 - 12:23.


#49
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006
Sunt deja client Lidl, dar nu vad problema in asta.

Sunt convins ca nu ti-ai facut niciodata un calcul ce bani cheltui intr-o luna si poate d-aia esti asa dramatic. Fa un calcul, poate vei fi surprins. Poate inveti ceva, cine stie.

Edited by C0Bu, 13 March 2022 - 12:43.


#50
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006
Sa revin cu un raspuns, obtinut de pe grupurile de FB cu oameni care traiesc acolo.

Cheltuielile, inclusiv chiria sunt undeva la 1000 pana la 1800E. Considerand o chirie de minim 600-800 Euro, rezulta ca cei 1000E in cazul meu, sunt suficienti penturu o familie de 3 incluzand aici si scoala.

Cei care au raspuns, in majoritate au oferit urmatoarele detalii ref la cheltuielile lunare :

Chirie 600-800-1000 in general greu de gasit
Cumparaturi saptamanale 60-80 Euro - Lidl sau Mercadona
Internet 30-40E
Telefon 10E/persoana
Curent 100E
Carburant/transport 40-100E
Gradinita/Scoala - 350-400E

Cei care traiesc mai modest se descurca cu 1000E incluzand familia
Cei mai tineri, mai multe iesiri in oras, haine mai scumpe, etc, 1800E

#51
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Pe mine depaseste cum iti ajung 1000 de euro sa traiesti in contextul in care chiria poate fi chiar 1000 de euro !
Dar na, daca tu poti , brovo tie !
Scrie o carte, fa-ti un blog despre cum sa traiesti cu un venit de 1000 de euro si cheltuieli de 1800 euro.
Te vei imbogati !

Altfel...unii cheltuiesc 2000 de euro in Romania, fara chirie si traiesc asa...mai modest !

#52
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006
icssizero, esti pe langa subiect. Eu iti recomand sa te lasi de scris.

#53
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022

 C0Bu, on 10 martie 2022 - 08:47, said:


Avem un venit stabil de 1000E din alte activitati din afara spaniei. Cam care este costul vietii intr-un oras ca Malaga? Doar cheltuieli (mancare, utilititai, hobbyuri, etc), avand in vedere ca am dori sa cumparam o proprietate si nu ar trebui sa platim chirie.

putem face ceva part time jobs, sa mai aducem cateva sute peste cei 1000E pe care ii avem deja si sa fie totusi rezonabil, regiunea fiind detul de saraca.

Asta e subiectu !
Ai dreptate, taiem chiria !
Ai 1000 de euro cu care sa traiesti !
Reiterez , in Romania se cheltuie mult peste 1000 de euro cu traiul.
A, daca vrei doar sa supravietuiesti, da, merge , o poti face cu 1000 de euro, margarina e ieftina si in Spania.
Vezi ca e un topic despre cum sa traiesti cu 20 de euro pe saptamana in Romania, poate fi inspirational !
Succes !

Edited by icssizero, 16 March 2022 - 09:15.


#54
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Sa lasam omul sa-si faca damblaua.E plin de mioritici ce posteaza pe fb de pe diverse plaje faimoase din lume,si dupa poza,la ora mesei......nu mai posteaza....Posted Image E la moda acum sa fii afara,nu conteaza ce faci sau cum traiesti.Apoi la tinerete e speranta multa....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate