Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Mutare cu familia in Spania - Malaga

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006
Salut forumisti,

Ma tot uit de ceva timp dupa un loc linistit si cu vreme buna pentru relocare. Suntem o familie de 3, copil 6-7 ani. Nu stam in Romania dar avem proprietati in Romania, pe care intentionam sa le pastram si dupa relocare.

Am fost in vacanta in Malaga si ne-a placut orasul. Clima ok, curatel, plaja, nici prea mare nici prea mic oamenii in general prietenosi, aeroport, scoli internationale in zona. Un pic cam turistic dar in limite suportabile. M-am uitat pe preturi la apartamente nu sunt extrem de scumpe.

Avem un venit stabil de 1000E din alte activitati din afara spaniei. Cam care este costul vietii intr-un oras ca Malaga? Doar cheltuieli (mancare, utilititai, hobbyuri, etc), avand in vedere ca am dori sa cumparam o proprietate si nu ar trebui sa platim chirie.

Am vazut ca rata somajului in Malaga, este peste media de 14% a spaniei, deci probabil va fi un pic imposibil sa gasim joburi decente dar ma gandesc ca poate costul vietii fiind mai mic putem face ceva part time jobs, sa mai aducem cateva sute peste cei 1000E pe care ii avem deja si sa fie totusi rezonabil, regiunea fiind detul de saraca.

Poate e cineva aici care are experienta directa in oras sa ne dea un feedback referitor la cum e viata in Malaga.

#2
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Sunt multe variabile.Adica unora le ajunge mia de euro oriunde,altora nici in ruralul mioritic.Altfel spus,voi ati trebui sa stiti mai bine.Apoi ca sa prestezi o munca afara presupune sa nu fie deja prestata de localnici,si sa fii integrat,adica limba si conexe.

#3
error2006

error2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 24.11.2006
Chestia asta discutam si eu cu sotia, ca dorim sa ne mutam in Spania. Cum pandemia asta, a deschis si alte oportunitati, lucrul remote, ma gandesc serios la asta. Si in Romania lucrez remote, dar diferentele salariale nu ar fi mari daca as schimba tarile.

Am locuit si in UK vrei 5 ani, dar singurul lucru care ma face adevarat sa ma mut, e vremea !! Fiecare tara are partile ei pozitive si negative. Si, da poti trai si cu 1000 euro, dar sunt convins ca in timp ai mai face ceva banuti pe langa, si te-ai adapta la sistemul de acolo, te-ai integra ok.

O perioada de aici in colo, cel putin vreo 5 ani, cam toata Europa o sa simta nebunia asta post pandemie si razboi, inflatie,  preturi la: alimente, combustibil, energie, vor fi mai mari.

Eu zic sa incerci, ai doar un copil, daca nu-ti iese, vinzi locuinta si te intorci de unde ai plecat.

Edited by error2006, 10 March 2022 - 09:58.


#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Va descurcati cu 1000 de euro acolo daca nu platiti chirie. Dar mutarile astea dese afecteaza copilul.

#5
error2006

error2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 24.11.2006
Cum sa afecteze copilul ? La varsta lor se adapteaza foarte repede, ideea e ca ambii parinti sa fie langa el, e tot ce conteaza !!!!!

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
La varsta lor conteaza mult stabilitatea si prietenii.

Malaga e cam scump. Misto doar in centru zona centrala turistica unde oricum e scump si multa galagie. Multi musulmani, multe droguri. Si chiar gunoaie. Nu e Ferentari ca aspect, dar ...
Voi ati fost ca turisti acolo. Una e ca turist alta e ca rezident.

Edited by Friskey, 10 March 2022 - 10:35.


#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007

 C0Bu, on 10 martie 2022 - 08:47, said:

Avem un venit stabil de 1000E din alte activitati
Pentru 3 persoane, 1000 euro pe lună e slăbuț de tot, nu doar in Spania, ci și in Ro.
Ideea de mutare acolo e foarte bună (și pe mine mă bate gândul pt când voi fi la pensie) însă trebuie sa va gândiți la niște joburi, că altfel nu va fi prea grozav cu suma amintită.

#8
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 26.10.2021
Cum a spus un coleg, 1000 de euro minim sa ii ai fara chirie.
Altfel, e cam degeaba.
Daca as avea minim 1000 de euro salar, as venii in romanica mioritica, dar asa mai stau prin tarile calde un pic.
Pana ma apropii de pensie.
Dar, si atunci ma mai gandesc, referitor sistem medical, etc.

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Mai vrea si scoli internationale, adica private.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cu 1k euro "venit stabil" nu te descurci nici in Romania daca ai copil si trebuie sa platesti si chirie...

#11
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006
Multumesc pentru raspunsuri.

Am fost ca turisti si ne-am tot plimbat pe strazi, prin cartiere sa vedem un pic vibe-ul, preturile la terase, preturile in magazine. In acelasi timp am fost pe toata costa del sol, sa vedem la fel preturi la case, apartamente locatii, stil de viata.

1000E sunt fixed income pe care ii avem lunar, si contam pe faptul ca am mai putea castiga cateva sute din alte activitati cat suntem acolo. Am luat worst case scenario probabil cateva luni pana ne adaptam, etc. Oricum nu plecam cu 1000E, dar trebuie sa fac si treaba sustenabila, ca nu imi permit inca sa sustin un extra de 1000E/luna peste cei 1000E la nesfarsit.

Ne-am muta acolo mai mult pentru a trai decat pentru a castiga, adica nu ma astept sa ma intorc in Romania, sau ca averea mea sa creasca considerabil din banii castigati acolo.

Romania este o optiune, dar din pacate clima e rece, si nu vad nici un incentive sa ma relochez in Romania minusurile sunt mult mai multe ca plusurile. Probabil ca in Romania as putea castiga foarte bine in meseria mea dar sunt interesat de calitatea vietii mai mult decat de posibilitatile de job bun si castiguri salariale.


Am zis scoala internationala, pentru ca cel putin 1 an copilul nu va vorbi spaniola si ii ia timp sa invete limba. Scoala internationala va face cumva tranzitia.

 addelin, on 10 martie 2022 - 11:10, said:

Cu 1k euro "venit stabil" nu te descurci nici in Romania daca ai copil si trebuie sa platesti si chirie...

Nu stiu, dar m-ai batut la logica cu post-ul asta.

Pai daca ai 1000 si chiria e 3-400 asta inseamana ca din bugetul tau 40% il dai pe chirie. E normal sa nu iti ajunga, dar nu asta e cazul meu.

#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
Malaga este un oras superb. L-am vizitat doar in trecere. Romanii se acomodeaza mai usor in tarile sudice gen Grecia, italia , Spania. E o decizie excelenta cu Malaga. Limba spaniola se invata usor. Daca ai o sursa de venituri stabila este ideal. Spania nu este locul in care sa-ti gasesti ceva bun de lucru. Ei sunt si mai nationalisti din fire.
https://observatorne...ici-456990.html

Edited by Leo2006, 10 March 2022 - 11:23.


#13
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Vezi ca petre69 a cumparat o vila in Malaga si o inchiriaza pentru turism. Poti lua legatura cu el si afli direct cum a procedat.
https://forum.softpe...a-de-inchiriat/

#14
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Din punctul meu de vedere Malaga e cam cea mai nereusita locatie pt mutat in Spania. Clima mi se pare destul de aspra, incearca sa mergi acolo in iulie-august, e dezastru. Somajul e cel mai mare din Spania, ceea ce limiteaza mult posibilitatile de angajare. Voi aveti copil mic, abia acum o sa inceapa cheltuielile adevarate cu el, o sa aiba nevoie de iesiri, cluburi de sport, excursii, concedii cu colegii dupa 14-15 ani.  Un venit de 1000euro acum inseamna poate 500 euro pensii, ceea ce poate suna cam putin.
Mai degraba m-as orienta spre Tara Bascilor, Catalonia sau Madrid, cu dezavantajele unei limbi suplimentare (basca, catalana) dar cu avantajul de a avea mai multe sanse de a munci ceva decent.

#15
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Doi adulti si un copil cu 1000E in Spania mori de foame pana iti gasesti ceva job mai serios, ca banuiesc ca nu te duci in Spania, ai bani sa iti cumperi macar un apartament dar planuiesti sa speli WCuri acolo. Trebuie sa iti pui cateva luni deoparte pentru cheltuieli inainte sa faci mutarea, in rest bafta si enjoy the sun. La cati romani sunt acolo nu ai cum sa nu te obisnuiesti rapid.

Edited by filipxxx, 10 March 2022 - 11:28.


#16
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Te descurci la modul ca supravietuiesti, acum de la supravietuire la traire e cale lunga.
Tin minte ca acum vreo 7 ani imi faceam calculele la 3000 de euro intr-o tara europeana daca as putea sustine cheltuielile, inclusiv chiria care era undeva la 500 euro .
La vremea aia bugetul in Ro era 1500 euro unde nu plateam chirie.
Mi-a cam dat cu virgula si am renuntat la idee.
Acum tu stii cum te descurci, am auzit si eu de margarinari ( cei care mananca margarina pe paine) prin Europa de stateau cate 5-6 in casa si cand veneau in Romania inchiriau bolizi cu salaru pe doua trei luni sa vada urbea cine E ei.
Personal nici in Ro nu as putea trai cu 1000 euro buget pentru intreaga familie.

#17
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Daca macar tu sau sotia aveti posibilitatea unui job de acasa pentru a suplimenta venitul lunar, atunci eu as zice ca merita.

#18
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 C0Bu, on 10 martie 2022 - 11:13, said:

Am zis scoala internationala, pentru ca cel putin 1 an copilul nu va vorbi spaniola si ii ia timp sa invete limba. Scoala internationala va face cumva tranzitia.
Scoala aia e de la 1500 de euro pe luna in sus.
Si in ce limba face scoala internationala? Stie limba aia internationala? Sau crezi ca e in romana?
Clima misto? Vara daca n-ai aer conditionat in toata casa stai cel putin 3 luni intr-o sauna.
Boss, stai cuminte la romanica ca n-ai bani de Malaga.

Edited by Friskey, 10 March 2022 - 12:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate