Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Router huawei 535-33

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,352
  • Înscris: 03.04.2004
Nu stiu daca e mai 'prost', intrucat după numarul mai mare ca serie ar trebui 'teoretic' sa fie mai dotat cu ceva.

De ex. daca cuplează 256QAM in 4G viteza creste cu aprox. 30% fata de cazul cand nu suporta, insa 232 cu siguranță nu, poate ai bafta la al tau.

Ce LTE Cat. scrie pe el sau pe cutie ca suporta?   232 e Cat 7, deci fara 256QAM, poate al tau duce Cat13, deci tot 2CA dar cu 256QAM.

Edited by emanu900, 09 March 2022 - 23:41.


#20
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013

View Postemanu900, on 09 martie 2022 - 23:33, said:

Nu stiu daca e mai 'prost', intrucat după numarul mai mare ca serie ar trebui 'teoretic' sa fie mai dotat cu ceva.

De ex. daca cuplează 256QAM in 4G viteza creste cu aprox. 30% fata de cazul cand nu suporta, insa 232 cu siguranță nu, poate ai bafta la al tau.

Ce LTE Cat. scrie pe el sau pe cutie ca suporta?   232 e Cat 7, deci fara 256QAM, poate al tau duce Cat13, deci tot 2CA dar cu 256QAM.
Da e ciudat, momentan duce mai slab ca telefonul moto g 5g plus.
Ma gandesc ca poate e si de la acoperire.. :D verific la sat. Vreau si o antena externa, oare ar ajuta puțin?

#21
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 30.08.2006
In Braila prind cu telefonul si 150Mbps dar doar in centru. In rest pana in 40Mbps. Ma gandeam sa schimb si eu modemul Huawei B310 de la birou dar daca telefonul nu reuseste nici 30Mbps sa scoata afara in parcare atunci nu am sansa nici cu CPE Pro2 la interior in hala metalica sa fac ceva, mai ales ca simul e de la Telekom si ei nu au auzit de 5G. Spre surprinderea mea, modemul reuseste cu cele 2 antene externe cumparate, sa mentina viteza la 30Mbps constant fata de telefon care nu ajunge nici la 10Mbps la interior si asta cu sim de Orange.

#22
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,352
  • Înscris: 03.04.2004
Moto acela e destul de ok pe radio, l-am folosit o perioada si rootat cu acces la detalii pe zona 4G/5G.
Deci nu-l poti compara cu B535 absolut deloc.

#23
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013

View PostLeo2006, on 10 martie 2022 - 00:00, said:

In Braila prind cu telefonul si 150Mbps dar doar in centru. In rest pana in 40Mbps. Ma gandeam sa schimb si eu modemul Huawei B310 de la birou dar daca telefonul nu reuseste nici 30Mbps sa scoata afara in parcare atunci nu am sansa nici cu CPE Pro2 la interior in hala metalica sa fac ceva, mai ales ca simul e de la Telekom si ei nu au auzit de 5G. Spre surprinderea mea, modemul reuseste cu cele 2 antene externe cumparate, sa mentina viteza la 30Mbps constant fata de telefon care nu ajunge nici la 10Mbps la interior si asta cu sim de Orange.
E nebunie cu antenele astea sincer. Nebunie curata. Ma așteptam ca routerul sa prinda semnal mai bine ca telefonul, dar nu e asa. E mai slab cu 30%. Ori am nimerit un router defect ori nu stiu. O sa mai incerc la sat, plus o sa cumpar o antena externa si sa vad daca se schimba ceva.

View Postemanu900, on 10 martie 2022 - 00:04, said:

Moto acela e destul de ok pe radio, l-am folosit o perioada si rootat cu acces la detalii pe zona 4G/5G.
Deci nu-l poti compara cu B535 absolut deloc.
Sa inteleg ca telefoanele sunt mai bune ca routerele? Pai zi asa, mai iau unu special pentru hotspot, il pun pe stalp si redenumesc numele la hotspot in huawei. An văzut si oe net comparații între huawei si tp link... Multi ziceau ca to link e ceva mai ok... Eu nu am crezut... Ca idee am un huawei b310 si tine mai ok reteaua decat petarda asta de router. Sa vad cu o antena externa daca se schimba ceva...

#24
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,352
  • Înscris: 03.04.2004
Am avut si B310 si fața de B535 mi s-a parut inferior la recepția semnalului, dar or fi venit niste actualizari de soft si l-or fi facut pe acela mai bun.

Depinde de telefon, insa astea cu 5G pe ele bat acest B535 fără doar si poate.

#25
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013

View Postemanu900, on 10 martie 2022 - 00:11, said:

Am avut si B310 si fața de B535 mi s-a parut inferior la recepția semnalului, dar or fi venit niste actualizari de soft si l-or fi facut pe acela mai bun.

Depinde de telefon, insa astea cu 5G pe ele bat acest B535 fără doar si poate.
Interesant. Probabil astea cu 5g stiu niste benzi speciale pe care doar cele cu 5g le acceseaza. Ori poate are sarma aia care prinde internet ceva mai buna. O fi din aluminiu sigur.
Ce e interesant, am văzut pe net unii care prind si 200 mb cu antena externa cu b535 :)))) asta e partea nostima.

Hai ca dupa o pozitionare mai buna a urcat si mortul la 35 mbps fix ca telefonul, bate spre 40. Minune, incepe sarma sa isi mai revina. Pe viitor o sa iau primul router de la tp link cu 5g. Mai am de așteptam. Nu mai iau de la huawei nici daca mi-l da gratis.

#26
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,352
  • Înscris: 03.04.2004
Nici o banda 'speciala' daca e sa vb de 4G ORO, un terminal ok trebuie să știe minim 3CA/mai bine 4CA +256QAM si iti faci treaba.
Unde sunt valori de test bune cu siguranță semnalul radio e puternic si SNR-ul peste 20+ dBm.

Un modem 5G in general scoate bine și pe 4G, ce construcție hw are un router/telefon tine evident strict de producători.

L.E

Nu mai cita postul anterior imediat postarii tale, nu are sens.

#27
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013
Înțeleg. Ramane antena externa. M-am uitat pe youtube, toti ce au pus antena externa au scos scoruri superbe pe downloaa fata de antenele interne. A ramas sa merg pe o externa. Ce nume o avea antena externa din linkul de la video oare?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OXom5q8dfRA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate