Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Obiectiv rapid pentru filmari statice, la pret bun, pentru Panasonic G7

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Salut! Trag niste filmari (interviuri statice + detalii gen cafenea) cu doua aparate M4/3, un GH4 cuplat cu Metabones XL si Sigma 18-35 montura Canon, iar celalalt un G7 cu primul meu obiectiv, Lumix 14-140 3.5 - 5.6. As vrea sa fac o schimbare dar fara a mai investi ceva substantial, avand in vedere ca sunt amator iar proiectul este educativ (ma ajuta un videograf la filmari).
Voi pune la vanzare acel 14-140 si voi cauta un obiectiv mai rapid, cat mai apropiat de Sigma (F1.8 care se duce chiar in 1.1 cu Metabones XL), pentru a putea filma si cu lumina mai slaba si cu ceva bokeh in fundal.

Ce mi-ati recomanda sa cumpar, SH, conditia fiind sa se incadreze in pretul de vanzare SH al lui 14-140? Un nou sistem Metabones + Sigma este exclus datorita pretului si parca as vrea ceva mai light oricum, poate fi si lentila manuala caci se foloseste doar focus manual.

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
In limba romana nu exista obiectiv rapid.
Exista obiectiv luminos.
Cu diafragma deshisa cat mai mare, permite nu doar DOF mai mic ci si timp mai scurt de expunere daca vrei. Uneori nu vrei, si fie inchizi diafragma, fie pui filtru ND daca nu ajunge iso mic. Deci nu obiectivul e rapid ci obturatorul care in general nu e in obiectiv.
Fast lens se traduce obiectiv luminos daca e vorba de diafragma mare.
Unii folosesc fast lens pt a face referire la AF, care e cu totul altceva.

Un 50 / 55 f 1.4.
De ex Canon EF 50 f1.4 cu care poti utiliza acelasi adaptor pe care il ai deja. Are bokeh decent, rezolutie buna. La flare e catastrofa ca majoritatea Canonurilor si nikoanelor. Sigma Art e scump si nu sunt fan cum reda.
EF 35 f1.4 e bun dar scump.
EF 85 f1.4 e bun dar scump. ( cu metabone ca altfel e prea lung pe crop).

Edited by loock, 09 March 2022 - 20:06.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Pt portret bust si aproape orice portret, se incadreaza de la 1,5m, 5 diagonale spatiale/ volumetrice ale capului uman adult, ca sa nu redea borcanat grotesc de aproape si nici aplatizat inexpresiv de la mai mult de atat. La bust se foloseste 85-90mm pt FF35.
Cu metabone 50ul nu are crop 2, incadreaza ca un 50 pe FF35, deci e prea wide pt bust. E pt plan american sau larg.
Daca vrei STM pt video exista si EF 50 f1.8 STM.
Exista si RF 50 f1.8 STM, cu adaptor diferit.
STM are o diafragma stepless pt video, nu stiu in ce masura ramane asa pus pe camere nededicate...

Edited by loock, 09 March 2022 - 20:34.


#4
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Multumesc pentru explicatii. Eu il voi folosi exclusiv pentru video deci un timp mai scurt de expunere nu ma intereseaza neaparat, decat ocazional sa zicem in unele fotografii...

Ca sa eliminam orice calcul legat de crop, metabone va ramane pe GH4 cu acel Sigma 18-35, iar pe G7 nu mai fac asemenea investitii pentru camera 2 (adica inca un inel), de aceea cautam ceva mai accesibil. Deci vorbim de crop 2x cu siguranta.

Acum, avand in vedere ca multe locatii gen cafenea / prajitorie artizanala, poate berarie artizanala sunt mici si foarte mici, iar camera 2 as folosi-o pentru a prinde subiectul in plan mediu (eventual prim plan daca e cazul dar nu cred), nu stiu daca ar trebui sa depasesc 35mm in focala obiectivului dorit pentru ca as avea un echivalent deja de 70mm in FF.

Iau in calcul si variantele sugerate, dar cred ca si acest obiectiv manual superieftin (7Artisans 25mm F1.8 montura M4/3) ar fi o solutie, nu neaparat finala sau principala. Sau sa ma orientez spre 35mm? Exista si varianta 7Artisans dar si Sigma 30mm F1.4 DN Contemporary MFT spre exemplu.

#5
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

View PostLyvyoo, on 09 martie 2022 - 18:13, said:

.. a putea filma si cu lumina mai slaba..
Pai lumini. Faci interviu pe intuneric?

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
70mm pe FF35  e o prostie in 99% din cazuri.
Intre 60 si 80 inclusiv sau 58-85 exclusiv, e o plaja  focala inutila in majoritatea cazurilor.

Tot in termeni de FF35, sub 50 are rost 39-40-43, e o plaja utila, nu e moarta ca cea amintita mai sus, 43 e ultranormala de FF35, diagonala cadrului, care nu e nici wide si nici tele deloc, si permite o incadrare mai wide decat un 50-55 tinand insa perspectiva sub control mai bine decat un 28-35 cu care pt a umple cadrul uneori te trezesti prea aproape de subiect  si capul uman apare redat borcanat sub 1,5m ( si cu 50mm apare borcanat sub 1,5m) si cu racoursi daca nu incadrezi frontal, iar 28ul de FF35 deja poate reda si deformare in picatura care reda grotrsc capetele spre colturi si nu se poate corecta bine pt ca e inversul deformarii in butoi si dai din una in alta...
Insa 40 pe crop 2 ar fi 80 care e in plaja moarta, deci pt crop 2 vrei un 20.
Exista 20 f1.7, poate si mai luminos, e bun si e aparut de multi ani.

35 pe crop 2 devine 70 in plaja moarta, nici normal, nici wide nici tele. Sunt putine subiecte care pot beneficia. E f util pe APSC si pr FF35, insa pe crop 2 e aiurerea.

28 ar incadra ca un 56-58 ( unele sunt 29 real)  si asta e destul de fain.
Multe 28uri de FF35  deja redau deformare in picatura a carei corectie da deformare in butoi..., insa avand crop 2 scapi de mare parte din problema pt. ca arunci colturile inafara cadrului.
Daca e 28 dedicat de APSC sau m4/3 probabil ca iar scapi de problema asta

30 ul sigma e surprinzator de bun pe crop 1,5 - 1,6- 1,7 ( Sigma a facut DSLRuri crop 1,7) , insa la crop 2 deja ceri cam mult de la el, nu mai garantez.
Reda background bokeh decent, insa front bokehul e horror - atentie ce ai in fata !...

Edited by loock, 09 March 2022 - 21:18.


#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Ca sa fie clar, 20-ul f1.7 care se gaseste de mai multi ani este Panasonic pt m4/3.
Cred ca se gaseste si SH.
Unii probabil in considera de nisa, insa focala e faina pe m4/3.
Era insa bine daca era mai luminos.
Cu un 43 f1.9 ai bokeh decent si la f 2 - 2.4 pe FF35 insa un 20mm reda un DOF foarte mare...
Atentie sa nu te urci pe subiect, 1,5m e distanta minima de portret la orice focala, deci nu faci bust cu el ci minim plan american sau mai larg.

Edited by loock, 09 March 2022 - 21:57.


#8
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
@loock - Super detalii, zici ca suntem noi despre espressoare, pe comunitatea de cafea Posted Image
Acest cadru este cu G7 + 14-140 la 67mmin FF35 dupa cum zice programelul Exiftool. E in plaja recomandarilor de evitat, asa cum spuneai, acum imi dau seama, dar nu mi se pare a fi prea aproape sau imaginea deformata, distanta fiind cam de doi metri intre obiectiv si subiect, iar camera fiind imediat in stanga mea (intervievatorul). In acest caz, daca aveam un obiectiv de 20mm crop 2x, inseamna 40 in FF35 si imi incadra plan american deja subiectul si nici nu puteam sa apropii trepiedul pentru ca intra in cadrul larg (mizez pe un cadrul larg cu noi doi si unul strans pe subiect, nu doua cadre de plan mediu). Deci am dubii cu 20mm (40 in FF)...  
Attached File  vlcsnap-2022-03-09-22h24m13s401.png   3.93MB   19 downloads

Daca nu m-as incapatana sa ma duc in acea plaja nerecomandata, pe 25mm (crop 2x) vad totusi mai multe alternative, daca n-o fi cu suparare saltul asta de la 20 la 25.

Concret acum, raportat si la preturile de SH as avea asa interesant:
- Panasonic 20mm F1.7 II ASPH - 700 lei
- 7Artisans 25mm F1.8 negru MFT M4/3-mount - 350 lei (nou, manual dar merge focus peaking nu si autoaperture)
- Panasonic 25mm F1.7 Lumix G MFT - 5-600 lei
- Panasonic Leica  25mm/ F1.4 II ASPH - 1300 lei
- Panasonic LUMIX 42.5mm F1.7 - 1200 lei
- Meike e singurul MFT pe 28mm dar are F2.8 - 400 lei
- Sigma 30mm F1.4 MFT – 900 lei dar iese din plaja recomandata.

Pe mine, ca review-uri si distanta focala ma atrage Sigma 30 1.4 cel mai mult, desi Panasonic 25mm 1.4 ar fi probabil optim. Problema e ca Pana de 1300 pe anunturi pare cam forjat si costa cu 400 lei peste Sigma. E chiar atat de rau 60mm in FF35, avand in vedere si nevoile mele de cadru larg pe prima camera? Si apropo, de obicei vom sta pe scaune, deci nu prea vad planul american in formatul meu, decat atunci cand vom filma in picioare. Totusi 40min in picioare nu e chiar confortabil (din care sa scot 20min).

@crokodilu - mai sunt situatii cand vrei sa filmezi natural niste detalii, fara lumina, iar cafenelele pot fi mai intunecate in unele momente. Efectul de bokeh e mai redus pe M4/3 fata de FF, mai ales in asemenea spatii inguste unde nu pot avea distanta ok fata de background si ar fi de preferat sa trag de la F1.8 in jos. Plus de asta imi doresc uneori pe interviu sa am o egalizare cat de cat a luminii din background (poate cu ajutor de la o fereastra) si pentru asta as putea regla intensitatea LED-urilor in jos, ca sa nu luminez excesiv subiectul, si sa trag la 1.8 sau mai jos cu Sigma si Metabone. Dar in acel caz  G7 + 14-140 nu pot decat F3.5 in cel mai bun caz si nici ISO-ul pe GH4 nu e stralucit peste 800, ca sa nu zic praf. De aceea cautam un obiectiv mai luminos pentru camera 2.

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Nu e rau 60 pe FF35, e f. aproape de 58 care intr-o vreme era comun pt. normalul standard, pe la inceputurile SLRurilor din Germania si Japonia, si apoi copiat retard de sovietici pt. Zenit E, TTL, etc. Cred ca inca se fabrica...
Doar ca nu e suficient pt bust, si cei fara bun simt, cunoastere si experienta, pot avea tendinta sa se apropie de adulti sub 1,5m si atunci capul adult e redat borcanat ca si cu orice alta focala in care apare redat intreg.
Pe crop chiar ajuta putin pt DOF mai mic si bokeh, insa fiind 30 real si pe crop 2 - nu prea iese smecheria. Am vazut pe crop 1,7 cu mai multi ani in urma, nu era art era prima generatie de Sigma 30 f1.4 pt crop, si am ramas surprins placut de background bokeh, insa front bokehul era horror. Probabil daca pastrezi 1,5m e OK si deformarea si nici nu te departezi ca sa creasca DOFul peste cat vrei pt detasarea subiectului de fundal. Daca nu vrei detasare inchizi diafragma...

25ul pe m4/3 incadreaza ca un normal de 50 e OK. La fel ca la toate, 1,5m e recomandat, sub reda borcanat si peste aplatizat ca orice alta focala.

20ul ca un 40. Problema ar fi ca fiind 20 real e cam putin f1.7 de la 1,5m pt detasare. Daca nu vrei detasare e OK. Daca e si dedicat de m4/3 nu are deformari in picatura si butoi ca unul de FF35. Desigur, daca intre fotograf si subiect e msi mult de 1,5m, o masa lunga - longitudinal si nu ai voie sa te urci pe ea, sau e o groapa mare, sau un bazin cu apa murdara, etc., deci peste 1,5m fortat, atunci 30, 35, 40 sau chiar si 50-55-60-70 te poate ajuta- in masura in care nu taie din cadru perspectiva redusa, unghiul de camp redus, anumite elemente ambientale de interes, caz in care e preferabil obiectivul mai wide si te urci pe masa, pui punte peste groapa, intri in bazinul cu apa murdara la nevoie si tragi cadrul de care si nevoie daca nu poti muta subiectul intr-un alt cadru interesant.

Daca ai fundal interesant, pt care un unghi mai larg ajuta sa intre in cadru, poti utiliza chiar mai bine si 17-18mm cu redare ca de 35-36 fr FF35. Insa daca 35 f1.4 poate fi superb pe FF35 si OK pe crop 1,53 sau chiar si 1,62, pe crop 2 trebuie sa fie sa renunti si mai mult la pretentia de DOF mic pt detasare si bokeh, fie sa iei unul ultraluminos care o sa fie si ultraporcos de scump daca are optica decenta.

Edited by loock, 10 March 2022 - 01:42.


#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Nu e rau 60 pe FF35, e f. aproape de 58 care intr-o vreme era comun pt. normalul standard, pe la inceputurile SLRurilor din Germania si Japonia, si apoi copiat retard de sovietici pt. Zenit E, TTL, etc. Cred ca inca se fabrica...
Doar ca nu e suficient pt bust, si cei fara bun simt, cunoastere si experienta, pot avea tendinta sa se apropie de adulti sub 1,5m si atunci capul adult e redat borcanat ca si cu orice alta focala in care apare redat intreg.
Pe crop chiar ajuta putin pt DOF mai mic si bokeh, insa fiind 30 real si pe crop 2 - nu prea iese smecheria. Am vazut pe crop 1,7 cu mai multi ani in urma, nu era art era prima generatie de Sigma 30 f1.4 pt crop, si am ramas surprins placut de background bokeh, insa front bokehul era horror. Probabil daca pastrezi 1,5m e OK si deformarea si nici nu te departezi ca sa creasca DOFul peste cat vrei pt detasarea subiectului de fundal. Daca nu vrei detasare inchizi diafragma...

25ul pe m4/3 incadreaza ca un normal de 50 e OK. La fel ca la toate, 1,5m e recomandat, sub reda borcanat si peste aplatizat ca orice alta focala.

20ul ca un 40. Problema ar fi ca fiind 20 real e cam putin f1.7 de la 1,5m pt detasare. Daca nu vrei detasare e OK. Daca e si dedicat de m4/3 nu are deformari in picatura si butoi ca unul de FF35. Desigur, daca intre fotograf si subiect e msi mult de 1,5m, o masa lunga - longitudinal si nu ai voie sa te urci pe ea, sau e o groapa mare, sau un bazin cu apa murdara, etc., deci peste 1,5m fortat, atunci 30, 35, 40 sau chiar si 50-55-60-70 te poate ajuta- in masura in care nu taie din cadru perspectiva redusa, unghiul de camp redus, anumite elemente ambientale de interes, caz in care e preferabil obiectivul mai wide si te urci pe masa, pui punte peste groapa, intri in bazinul cu apa murdara la nevoie si tragi cadrul de care si nevoie daca nu poti muta subiectul intr-un alt cadru interesant.

Daca ai fundal interesant, pt care un unghi mai larg ajuta sa intre in cadru, poti utiliza chiar mai bine si 17-18mm cu redare ca de 35-36 fr FF35. Insa daca 35 f1.4 poate fi superb pe FF35 si OK pe crop 1,53 sau chiar si 1,62, pe crop 2 trebuie fie sa renunti si mai mult la pretentia de DOF mic pt detasare si bokeh, fie sa iei unul ultraluminos care o sa fie si ultraporcos de scump daca are optica decenta.

Daca fundalul sau subiectul nu e interesant, practic nu doar teoretic, atunci unghiul mai larg de camp redat cu 17-18mm pe crop 2 poate fi si un mare dezavantaj, si devine preferabila o focala mai lunga 20-70 mm care sa taie din cadru elementele inexpresive, irelevante, kitschoase, nearmonizate cromatic, etc.

Pt portret ambiental, tot de la 1,5m, pe FF35 se utilizeaza si 14-15-17 f 2.8. Pe crop 2 ar fi 7-8mm...

Edited by loock, 10 March 2022 - 01:53.


#11
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Ar mai fi o posibilitate, sa folosesc pentru subiect Sigma ART 18-35 F1.8 cu Metabone XL din dotare, iar obiectivul nou ales care sa inlocuiasca 14-140 sa fie unul wide si atunci pretentiile se mai micsoreaza. Pentru 2m distanta fata de un cadru general cu doua persoane pe un scaun, ce focala M4/3 sa iau in considerare?

#12
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001

View PostLyvyoo, on 09 martie 2022 - 23:53, said:


Concret acum, raportat si la preturile de SH as avea asa interesant:
- Panasonic 20mm F1.7 II ASPH - 700 lei
....

Daca vrei sa filmezi cu autofocus, ia-ti gandul de la 20/1.7, este foarte puturos la focalizare.

#13
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Doar cu focus manual, am un videograf care se va ocupa de asta. Insa un autofocus ok ar putea fi un bonus in alte situatii gen fotografierea in familie sau cand vreau sa filmez singur ceva..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate