Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Cluj sau Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
348 replies to this topic

#73
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007
Iti inteleg frustrarile, e greu sa vezi Clujul pe locul 1 la nivel de trai, salarii, universitati, festivaluri, evenimente sportive, fotbal, baschet, etc. Dar nu e ca si cum nu ai avut ultimii 10-15 ani la dispozitie sa te obisnuiesti cu ideea :)

Cat despre comparatiile cu Brasov, esti rupt complet de realitate, in ultimul raport INS, pe decembrie 2021, Clujul a avut salariu mediu net de 4.605 lei iar Brasovul de 3.669 lei (25.5% diferenta in favoarea Clujului). La numarul de salariati e si mai mare diferenta, 267.309 angajati la Cluj si 192.463 la Brasov (38.9% diferenta in favoarea Clujului), iar in 2021 numarul de angajati din Cluj a crescut cu 7.700 de angajati iar cel din Brasov cu mai putin de jumate, adica cu 3.500 de angajati. Asa ca scuteste-ne de "brasoave" :)

#74
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 09.01.2007
Tot citesc threadu' asta si mi-e asa, mila de ambele parti. Va bucurati ca se aglomereaza si clujul, ca se muta toti spre suburbii si nu mai ai unde sa parchezi, nu mai ai unde sa iesi in oras sa te plimbi, etc.
Am fost in Cluj acu' vreo 3-4 ani si a fost mult mai aglomerat decat il tineam minte.
Si ce ziceam inainte, la fel ca in Bucuresti, se construieste in draci, dar doar pe partea de imobiliare. Un parc nou s-a facut? Niste zone pietonale faine? Ceva crestere a calitatii vietii?

Cam toti oamenii pe care-i stiu eu care au lucrat in Cluj si au facut bani s-au carat in alte tari. Toti din domeniul IT, evident, ca nu stiu multi care s-au descurcat foarte bine in alte domenii acolo. Acum cei care nu lucreaza in IT nu prea isi mai permit chirii sau apartamente. Si in Brasov la fel, cu foarte mici exceptii se construiesc blocuri peste blocuri si atat. Nu mai stiu pe nimeni care ar pleca din Bucuresti sa se mute in Cluj, ca e acelasi rahat si acolo. Sunt doua orase supraaglomerate de unde majoritatea ar pleca daca ar prinde un contract decent in afara. Si Brasovul vine puternic din urma in a intra in aceeasi categorie. Nu e nimic de aplaudat aici.
E bine sa fie media salariului net de 4600 de lei si chiria lunara de 400-500 de euro? :)

#75
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,195
  • Înscris: 24.02.2007
Daca esti curios/curioasa, 300+ pagini despre "suprematia" Clujului. Vei afla ca e mai ok decat mai toate celelalte tari.

https://forum.softpe...tori-in-10-ani/
https://forum.softpe.../page__st__4968

#76
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,294
  • Înscris: 08.01.2009

 utopium, on 19 martie 2022 - 15:43, said:

Iti inteleg frustrarile, e greu sa vezi Clujul pe locul 1 la nivel de trai, salarii, universitati, festivaluri, evenimente sportive, fotbal, baschet, etc. Dar nu e ca si cum nu ai avut ultimii 10-15 ani la dispozitie sa te obisnuiesti cu ideea Posted Image

Vezi ca ai uitat si de popice unde probabil stati foarte bine. Mi-e mila de tine cand vad ce disperat esti sa gasesti vreun avantaj, cat de marunt, pentru micul tau Clujel. Posted Image  Problema Clujelului este ca e prea mic pt Bucuresti, nu poate avea niciodata oferta si oportunitatile lui, poate doar visa la asta. Nu o zic eu, ci toata lumea care gandeste obiectiv si neutru.
Te-ai suparat prea tare cand ai vazut ca si Brasovul v-a intrecut la locuri de munca si la salarii pe anumite domenii, daramite Bucurestiul care mananca 3 clujele la micul dejun. ;)

Quote

Cat despre comparatiile cu Brasov, esti rupt complet de realitate, in ultimul raport INS, pe decembrie 2021, Clujul a avut salariu mediu net de 4.605 lei iar Brasovul de 3.669 lei (25.5% diferenta in favoarea Clujului). La numarul de salariati e si mai mare diferenta, 267.309 angajati la Cluj si 192.463 la Brasov (38.9% diferenta in favoarea Clujului), iar in 2021 numarul de angajati din Cluj a crescut cu 7.700 de angajati iar cel din Brasov cu mai putin de jumate, adica cu 3.500 de angajati. Asa ca scuteste-ne de "brasoave" Posted Image

Avem prea mare vechime in dezbatut salarii ca sa vii cu infantilismele astea cu salariile medii ale INS. Voi aveti procent mai mare de IT-isti care va ridica media, de aici media ridicata, nu ca salariile ar fi neaparat mai mari pe un domeniu anume. Ai vazut, pe eCommerce, Brasovul va intrece, iar pe retail v-au ajuns o gramada de orase. Deci tot in pluton e Clujul, stai linistit, chiar daca uneori cu 1 pas sau 2 in fata. Posted Image

#77
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 09.01.2007

 dani.user, on 19 martie 2022 - 17:54, said:

Daca esti curios/curioasa, 300+ pagini despre "suprematia" Clujului. Vei afla ca e mai ok decat mai toate celelalte tari.

https://forum.softpe...tori-in-10-ani/
https://forum.softpe.../page__st__4968

Chiar nu sunt, pentru ca stiu oameni care au locuit si lucrat acolo mult timp. Care au avut apartament/casa si tot au plecat in afara pe salariu mult mai mare si conditii mai lejere. Olanda, UK, Elvetia si Germania, in cazul celor pe care-i cunosc eu.
Sunt convins ca cei care stau in cluj incearca sa se convinga ca au ales urmatorul new york al europei, sau cine stie ce aberatii, dar realitatea e ca tot in Romania esti, tot platesti mult mai mult decat ar trebui pe un apartament/casa, ca sa stai intr-un oras cu foarte putine spatii verzi, servicii medicale nasoale, trafic infernal, si care se extinde fara a tine cont de calitatea vietii, fara sa faca trotuare largi, parcuri, etc. O sa ajunga si Clujul, si Brasovul, si Iasiul, etc. la fel de sufocate de masini ca Bucurestiul, pentru ca asta-i tara in care traim. Oamenii au standarde joase cand isi aleg unde sa locuiasca, cumpara tot felul de mizerii, inchiriaza orice (vezi garsoniera aia faimoasa de 11mp x 200 eur/luna), si coruptia e la putere, deci nu o sa vezi schimbari in bine prea curand, if ever.

Ultimul om pe care-l stiu ca a plecat din Cluj a plecat de nici 2 ani, si acum cauta sa-si cumpere casa in Olanda. O sa-i dau un mesaj sa-i aduc aminte ca-i mai bine la Cluj, ca poate are chef sa rada in seara asta.

#78
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007

 TehCube, on 19 martie 2022 - 17:43, said:

Un parc nou s-a facut? Niste zone pietonale faine? Ceva crestere a calitatii vietii?
Da, tocmai s-a inaugurat un parc nou, care e mai mare decat toate parcurile publice existente. Alte 3 parcuri noi sunt in faza de proiectare/licitatii, dintre care unul va fi de peste 3 ori mai mare decat principalul parc de pana acum. Plus vreo 4-5 parcuri in curs de modernizare. Si o baza sportiva publica+parc noua va fi terminata in urmatoarele luni.

La capitolul spatii verzi/zone sportive/zone pietonale, calitatea vietii a crescut chiar foarte mult in ultimii 10 ani in Cluj. De pe la nota 5 la nota 8. Si la ce proiecte sunt in derulare acum va ajunge la 9 in actualul mandat al lui Boc.

 TehCube, on 19 martie 2022 - 17:43, said:

E bine sa fie media salariului net de 4600 de lei si chiria lunara de 400-500 de euro? :)
Intr-o familie sunt doua salarii de obicei... La 9.200 de lei venituri in familie nu mai e mare smecherie sa dai 2.000-2.500 de lei pe chirie. In orase mai mici doua salarii medii inseamna 6.500-7.000 de lei, asa ca iesi mult mai prost chiar daca chiria e cu 1.000 de lei mai mica.

Edited by utopium, 20 March 2022 - 00:25.


#79
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 09.01.2007
Da? Deci de 400 eur gasesti chirie buna in Cluj pentru o familie? Eu ziceam de garsoniera in banii aia.
Daca mai ai si copil/copii, bafta!

Legat de parcuri, ce sa zic, ma bucur. Sa-mi zici cum se numeste ala nou, ca cele care sunt cu licitatii stiu cum functioneaza, o sa le vedem la pastele cailor. Si banuiesc ca e in periferie dar decat deloc e bine si asa.
Baza sportiva care a fost amenajata relativ recent am vazut-o, e faina.
Totusi, pana sa ajungi la nivel de Olanda si alte tari cu apa calda la calitatea vietii, mai trec cateva generatii.

#80
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,294
  • Înscris: 08.01.2009
La capitolul parcuri Clujul sta destul de rau comparativ chiar cu alte orase din categoria lui. Fata de Bucuresti e din nou la ani lumina. Cu un petic de verdeata, o alee si o balta formata in urma ploilor de toamna, numit pompos Parcul Central, Clujul are o anvergura de Teius. Se face parca un parc ceva mai mare, insa pe coclaurile din marginime, la nord de Bl Muncii, pe sub liniile de inalta tensiune. Un oras respectabil, centru regional, ar fi trebuit sa aiba un parc central/semicentral mai mare, unde sa se stranga lumea sa scape de forfota orasului, insa in Cluj cimitirul central este cel mai mare parc din centru. Sigur, probabil se mai modernizeaza niste petice de verdeata de cartier, unde localnicii se mai pot trage la umbra, dar e prea putin. Clujul nu are parc, ci doar niste scuaruri de cartier. Adevarul e ca si-a ratat posibilitatea unei asemenea sanse, nici nu mai au unde sa-l faca in afara de coclaurile din periferii.

#81
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,623
  • Înscris: 01.10.2002
Ma intreb daca ai fost vreodata prin Cluj...
Parcul Central din Cluj-Napoca

200 ani vechime, statut de monument istoric. Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NwpD4wjwF7I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Wotan, 20 March 2022 - 11:30.


#82
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,623
  • Înscris: 01.10.2002
Are o suprafata similara cu cea a parcului central din Bucuresti. Doar ca e mai vechi. ;)

#83
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,195
  • Înscris: 24.02.2007
Uite aici ce inseamna parc (de vreo 20x mai mare decat cel din Cluj...) https://www.google.c...23!4d11.6055522

Da-i naspa München ca nu-ti permiti apartament in centru..

#84
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007

 TehCube, on 20 martie 2022 - 00:33, said:

Totusi, pana sa ajungi la nivel de Olanda si alte tari cu apa calda la calitatea vietii, mai trec cateva generatii.
Nici nu trebuie sa ajungi la nivel de Olanda acum, ci doar sa asiguri ceea ce e nevoie. Sunt vreo 6-7 proiecte de parcuri/baze sportive (modernizare dar si unele noi) in executie acum, nu vorbesc de licitatii. Parcul Tineretului (21 hectare) tocmai a fost terminat si e in faza de receptie, Baza sportiva La terenuri va fi gata probabil prin vara, modernizarea parcurilor Stefan cel Mare si Farmec e si ea in plina desfasurare si vor fi si ele gata anul asta. La Parcul Feroviarilor, Armatura si proiectul de reabilitare a malurilor Somesului lucrarile sunt in desfasurare si vor fi probabil terminate anul viitor. Ca si zone pietonale sunt in lucru 2-3 proiecte mai mari, reabilitarea bulevardului 21 Decembrie (aproape gata), strada Kogalniceanu + adiacente si reabilitarea zonei Turnul Pompierilor. Inca 4-5 parcuri (noi sau reabilitare) sunt in faza de licitatie/proiectare.

Va fi, de departe, cel mai productiv mandat al lui Boc pe partea de parcuri/spatii verzi, cred ca vor fi vreo 10 parcuri noi sau reabilitate pana la sfarsitul mandatului. Pe langa asta se trage tare si pe reabilitari de scoli, crearea de crese si gradinite noi, toate astea au impact in nivelul de trai. La scoala fiicei mele e un proiect foarte fain si complex, cu reabilitare scoala, creare de corpuri noi de cladiri si sali noi de sport, dar si modernizarea radicala a strazilor din jurul scolii (cred ca se va dovedi cel mai complex proiect educational al primariei de pana acum).

Transportul in comun e deja 90% modern, parkingurile publice sunt cele mai multe/moderne din tara, se lucreaza si la doua poduri noi, bazele sportive publice sunt model pentru orice oras din Romania, infrastructura educationala e clar de top pentru Romania. Spitalele nu tin de primarie in general, unul singur e al primariei si a fost si el modernizat masiv desi nu era un spital important in oras.

Dar pana prin 2025 vor fi vreo 10 parcuri/baze sportive la nivelul celor din vest. Si peste 20 de scoli/gradinite/crese la nivelul celor din vest.

Proiectele care pot da batai de cap orasului sunt cele unde e implicat si guvernul: centura metropolitana si metroul/trenul metropolitan.

 dani.user, on 20 martie 2022 - 12:02, said:

Uite aici ce inseamna parc (de vreo 20x mai mare decat cel din Cluj...)
Compari nevoile unei zone metropolitane de 6 milioane de oameni cu una de 600.000 de oameni ... la dimensiunile Clujului un nou parc de ~50 de hectare (Parcul Gheorgheni Est) sau unul de 42 de hectare (Parcul Etnografic, in extindere si el) sunt suficiente deja. In plus daca vrei kilometrii patrati de spatiu verde, Clujul are deja asa ceva, Padurea Faget e partial in intravilanul orasului (vreo 1.200 de hectare din Faget daca nu ma insel apartin de oras). Si exista deja zone amenajate ca si Padure-Parc in Faget ... la 10 minute de centru ai deja padurea asta.

Edited by utopium, 20 March 2022 - 13:17.


#85
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,294
  • Înscris: 08.01.2009

 Wotan, on 20 martie 2022 - 11:30, said:

Ma intreb daca ai fost vreodata prin Cluj...
Parcul Central din Cluj-Napoca

200 ani vechime, statut de monument istoric. Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NwpD4wjwF7I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Spre deosebire de tine care iti dai cu parerea despre Bucuresti fara sa-l fi vizitat pe bune in viata ta, eu in Cluj chiar am fost, ultima data acum cateva luni. Acelasi targsor semi-pustiu (raportarea o fac la Bucuresti) cu vibe de Turda/Medias si cu nelipsita piateta centrala a la Aiud. Parcul Central e de fapt o alee principala cu 2-3 ramificatii firave, niste copaci si o balta strajuita de cladirea cazinoului. Chiar in filmuletul tau de pe youtube, parcul central inseamna de fapt filmarea baltii din mai multe unghiuri. Atata tot! E trist!

 dani.user, on 20 martie 2022 - 12:02, said:

Uite aici ce inseamna parc (de vreo 20x mai mare decat cel din Cluj...) https://www.google.c...23!4d11.6055522

Da-i naspa München ca nu-ti permiti apartament in centru..

Lasa ca Clujul are coclauri infinite in imprejurimile orasului, de care beneficiaza o foarte mica parte, cam asta inseamna parc pt ei. Si lacul Tarnita se pune la socoteala drept parc. Tot judetul, ce mai...Posted Image

#86
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007

 toniq, on 20 martie 2022 - 13:36, said:

Lasa ca Clujul are coclauri infinite in imprejurimile orasului, de care beneficiaza o foarte mica parte, cam asta inseamna parc pt ei. Si lacul Tarnita se pune la socoteala drept parc. Tot judetul, ce mai...Posted Image
Poti sa zici si asa: pana ajungeti voi la marginea orasului va ia jumate de ora, iar noi pana ajungem in Apuseni ne ia tot jumate de ora :)

#87
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,195
  • Înscris: 24.02.2007
Iar cel ce sta in Brasov ajunge si mai repede in Predeal decat amandoi.

#88
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007

 dani.user, on 20 martie 2022 - 13:59, said:

Iar cel ce sta in Brasov ajunge si mai repede in Predeal decat amandoi.
Google Maps ne arata acum ca din Cluj Napoca in Petrestii de Jos (la intrarea nordica in Cheile Turzii) faci 35 de minute, iar din Brasov in Predeal faci 39 de minute.

 TehCube, on 20 martie 2022 - 00:33, said:

Da? Deci de 400 eur gasesti chirie buna in Cluj pentru o familie? Eu ziceam de garsoniera in banii aia.
Daca mai ai si copil/copii, bafta!
Am dat o cautare la apartamente de 3 camere la maxim 400 de euro si se pare ca sunt destule optiuni ... nu zic ca sunt grozave (cele bune sunt de la 5-600 de euro in sus), dar exista:
https://www.storia.r...rooms_num][0]=3

#89
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 09.01.2007
Pai cred, ca eu nu stiu care-i piata de imobiliare din Cluj, dar stiu cam ce gasesti in Bucuresti la banii aia si am presupus ca-s cam la fel, daca nu mai grav in CJ.
Alea care-s pe la margine sunt decente in banii aia dar tot nu e motiv de bucurie.

Daca compari cu NL, de exemplu, unde salariu mediu net e 2400 eur, si vezi ce poti inchiria la jumate din el o sa ai o surpriza. In Eindhoven la 1400 eur, prietenul meu are inchiriata o casa cu amprenta de 60mp si 2 etaje (vreo 6 camere, 2 bai), cu loc de parcare in fata si gradina in spate, nu mare, dar sa tot aiba vreo 80 mp si aia (e cat casa de lata, si lunga de vreo 13-14m). Si nu, nu e la marginea orasului. De-asta ziceam de calitatea vietii. Nu ai cum sa compari un apartament destul de trist de 3 camere intr-un bloc cu casa cu gradina si loc de 3 copii lejer, intr-un oras plin de parcuri si spatii verzi, cu trafic lejer, piste de bicicleta peste tot, infrastructura decenta de ajuns in orice orasel mai mare, etc.

Ma rog, nu ma mai bag in discutie ca n-are rost, dar mi se pare ca va certati pe care-i mai putin trist dintre doua orase triste din care multi ar pleca daca ar avea ocazia. M-a amuzat foarte tare partea cu "e mai ok decat multe alte tari", atata tot.

#90
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,294
  • Înscris: 08.01.2009

 utopium, on 20 martie 2022 - 13:55, said:

Poti sa zici si asa: pana ajungeti voi la marginea orasului va ia jumate de ora, iar noi pana ajungem in Apuseni ne ia tot jumate de ora Posted Image

Cu metroul fac vreo 5 minute, cu masina ceva mai mult, dar cam tot atata faceti si voi pana in Floresti, deci nu mai bate campii aiurea. Dar nu inteleg de ce as vrea sa ajung in Apuseni, cand de fapt vreau doar sa merg intr-o dupa amiaza in parcul orasului unde sa ma destind? Ma rog, te inteleg, asta e valabil in cazul Clujului, ori in Apuseni, ori in viitoarele parcuri din coclaurii de la periferia Clujului, cam tot aia e. Trist! ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate