Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Cluj sau Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
348 replies to this topic

#271
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,336
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 16 aprilie 2022 - 08:52, said:

Inseamna ca e cu atat mai meritoriu pentru Cluj ca are rata de crestere superioara Bucurestiului, desi ar avea investitii straine mai mici, nu crezi? Posted Image Asta inseamna ca antreprenoriatul local e cel care face diferenta.

Sau poate ca statistica aia e doar teoretica, la fel cum sediul oficial Bosch e la Bucuresti dar principalele unitati de productie/cercetare sunt la Cluj.

Important e ca desi ati fost deja depasiti la majoritatea capitolelor, Clujul inca creste mai alert Posted Image

Ei, hai ca iar ti-ai facut sange rau si astfel devii penibil in explicatii. Mi-e mila de tine. Posted Image
Tot nu intelegi ca atunci cand esti mic si slab, si baza de raportare este mica, astfel ca orice zvacnire microscopica inseamna ditamai procentul. Posted Image  De ce crezi ca tocmai tarile si orasele sarace si slabe au procentele cele mai mari de crestere? Romania e in top 5 (cinci) tari din lume ca si crestere economica procentuala in ultimul deceniu. De asemenea, Bulgaria, Ungaria, Polonia, etc sunt in topul cresterilor procentuale din Europa. Ce ti se pare asa mare smecherie? Da, e un lucru bun, dar mai este mult pana departe.
Insa eu te inteleg perfect, asa cum ti-am mai spus, Clujul fiind mic si slabut, nu se poate lauda decat cu indicatori caracteristici tarilor mediu si slab dezvoltate, adica cresteri procentuale. Posted Image

View PostWotan, on 16 aprilie 2022 - 10:24, said:

Si cate dintre ele sunt firme germane? Si mai ales, cate sunt firme in domeniul industrial, care sa angajeze ingineri, in domeniul ingineriei chimice, de exemplu?
Oricum, multe dintre acele "investitii" au doar sediul social in Bucuresti, dar activitatea in alta parte. Asta pentru ca suntem un stat ultracentralizat...
E plin netul de anunturi gen
Gazduire Sediu Social Bucuresti

Hai, alt frustrat, care debiteaza top prostii ever pe softpedia. Ce ai postat tu acolo e plin netul si in ceea ce priveste Clujul. Nu vad decat o enciclopedie ambulanta de frustrare si penibil. Insa, da, in ultima perioada ai o concurenta acerba din partea lui utopium. Am spus deja ca incep sa va confund. Posted Image

#272
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttoniq, on 16 aprilie 2022 - 11:46, said:

Tot nu intelegi ca atunci cand esti mic si slab
Mic si slab, dar deja peste Bucuresti. Ce spune asta despre voi? :)

Eh, nu mai fi suparat, ti-am zis de mai bine de 10 ani ce urmeaza, asa ca nu poti sa zici ca nu ai fost pregatit. Sigur, si haosul din administratia voastra a fost un factor important, asta e, rezolvati-va problemele singuri, sigur, e prea tarziu ca sa mai aveti sanse sa va bateti cu Clujul. Dar macar poate ramaneti in top 3 :)

Edited by utopium, 16 April 2022 - 13:29.


#273
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Bucurestenii mai putin frustrati recunosc sincer acest lucru.
Observaţiile unui bucureştean mutat la Cluj. „Nu-mi dau seama de ce am aşteptat atât să facem mişcarea asta”

#274
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,336
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 16 aprilie 2022 - 13:28, said:

Mic si slab, dar deja peste Bucuresti. Ce spune asta despre voi? Posted Image

Eh, nu mai fi suparat, ti-am zis de mai bine de 10 ani ce urmeaza, asa ca nu poti sa zici ca nu ai fost pregatit. Sigur, si haosul din administratia voastra a fost un factor important, asta e, rezolvati-va problemele singuri, sigur, e prea tarziu ca sa mai aveti sanse sa va bateti cu Clujul. Dar macar poate ramaneti in top 3 Posted Image

Peste Bucuresti doar in intervalul orelor de somn. Posted Image Atunci, da, puteti visa un Cluj mare, viteaz, frumos, etc, de indata ce va treziti va izbeste realitatea: un clujel mititel, inghesuit, uratel, anost, un fel de Aiud mai mare si cu un vibe de Teius atunci cand studentii sunt in vacanta. Asteptati cu sufletul la gura un untold ceva sa va scoata din tristete. Nah, un targ provincial ca la carte, bravo. Posted Image

View PostWotan, on 16 aprilie 2022 - 15:51, said:


Pai un bucurestean mutat la Cluj e un titlu de ziar, asa cum un francez, un englez, etc, mutat in Romania e titlu de ziar, adica ceva atipic, iesit din cotidian.
In schimb hoardele de clujeni mutati in Bucuresti, hoardele de romani mutati in Franta, Germania, Anglia, nu suscita interes, e ceva banal. Capisci, geniule?Posted Image

#275
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Nu prea se mai muta nimeni la Buccuresti, cel putin nu din Transilvania, unde ai orase mai frumoase si mai interesante ca si loc de trait. In schimb, bucurestenii mai cu stare incearcca sa scape de cartierele de blocuri ccomuniste si se muta masiv in judetele din jur, in special in orasele din Ilfov. Asta zice mult unui tanar care se gandeste unde sa-si inceapa cariera...
Cum mai atragem investiţii, dacă nu mai avem oameni? Bucureştiul va rămâne fără un sfert din locuitori până în 2030. Profesorul Vasile Gheţău: Scade natalitatea în Capitală, creşte migraţia externă, iar multă lume pleacă din Bucureşti în împrejurimi

#276
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,336
  • Înscris: 08.01.2009

View PostWotan, on 17 aprilie 2022 - 13:33, said:

Nu prea se mai muta nimeni la Buccuresti, cel putin nu din Transilvania, unde ai orase mai frumoase si mai interesante ca si loc de trait. In schimb, bucurestenii mai cu stare incearcca sa scape de cartierele de blocuri ccomuniste si se muta masiv in judetele din jur, in special in orasele din Ilfov. Asta zice mult unui tanar care se gandeste unde sa-si inceapa cariera...
Cum mai atragem investiþii, dacã nu mai avem oameni? Bucureºtiul va rãmâne fãrã un sfert din locuitori pânã în 2030. Profesorul Vasile Gheþãu: Scade natalitatea în Capitalã, creºte migraþia externã, iar multã lume pleacã din Bucureºti în împrejurimi

Ma rog, nu ca ar fi nici prima, nici ultima oara cand dupa o asidua revista a presei nu ai reusit sa gasesti altceva mai bun decat profetiile unui tataie care de altfel ne spune ca si Bucurestiul, si Clujul, si Timisul, etc, scad, cu exceptia Ilfovului care creste ca Fat Frumos. Inca o data reusesti sa te faultezi singur, nici nu intelegi ce postezi, populatia din Bucuresti-Ilfov se reaseaza in zona limitrofa, insa continua sa fie magnetul cel mai important al Romaniei, afirmatie sustinuta de date statistice, nu ineptii. Oricum, tot ce tine de statistica populatiei trebuie privita cu mari rezerve, noi nu stim in momentul de fata ce populatie au principalele orase ale tarii si zonele lor limitrofe.
Dar daca vrei sa vezi ceva mai bazat pe date, uite aici tocmai s-a postat ceva legat de pierderile/cresterile fiecarui judet/oras. Dupa cum vezi Bucurestiul, oficial (pt ca neoficial locuiesc cu mult mai multi locuitori neinregistrati - cateva sute de mii) este pe crestere, insa cele mai mari cresteri le au tocmai localitatile limitrofe Bucurestiului, ceea ce sustine teoria reasezarii populatiei si a cresterii consistente a regiunii Bucuresti-Ilfov, cea mai importanta zona economica a Romaniei. Posted Image

#277
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Nu sunt cateva sute de mii de loccuitori neinregistrati. Daca ar fi asa, situatia s-ar vedea in pretul locuintelor, daca nu si in alte parti. Dar statistica arata ca Buccuresti a ajuns aproape de nivelul Brasovului ca si preturi si tendinte, in schimb ce Clujul creste masiv.
https://www.ziuadeve...nceput-de-2022/

Preturile in Cluj sunt deja cu un sfert mai mari decat in Bucuresti, iar tendinta de crestere e cu mult mai mare. E clar unde merg oamenii. In capitala Transilvaniei, nu la Bucuresti.

Edited by Wotan, 17 April 2022 - 17:04.


#278
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,336
  • Înscris: 08.01.2009

View PostWotan, on 17 aprilie 2022 - 17:01, said:

Nu sunt cateva sute de mii de loccuitori neinregistrati. Daca ar fi asa, situatia s-ar vedea in pretul locuintelor, daca nu si in alte parti. Dar statistica arata ca Buccuresti a ajuns aproape de nivelul Brasovului ca si preturi si tendinte, in schimb ce Clujul creste masiv.
https://www.ziuadeve...nceput-de-2022/

Preturile in Cluj sunt deja cu un sfert mai mari decat in Bucuresti, iar tendinta de crestere e cu mult mai mare. E clar unde merg oamenii. In capitala Transilvaniei, nu la Bucuresti.

Chiar daca esti in pragul unei crize de frustrare, Bucurestiul ramane cea mai scumpa piata imobiliara. Clujul e cat un cartier din Bucuresti, doar nordul Bucurestiului care e cat 2 poate chiar 3 Clujuri are preturi imobiliare cu mult peste zona centrala a Clujului, deci despre ce vorbim? Problema este ca Bucuretsiul are si cartiere mai periferice mai slab cotate si care-i scad media, ceea ce nu intalnim in Cluj unde micul orasel de sub Feleac e format doar din centru si un inel de cartiere in jur, aproape de centru, si evident scumpe aproape cat centrul. De aici si media mai ridicata. Un cartier periferic al Clujului este ghetoul Floresti cu preturi mai mici decat Ferentariul, doar ca nu intra in media Clujului fiindca e localitate separata. Daca ar intra ar pravali media Clujului sub poate cea a altor orase regionale.
Tu in continuare mimezi ignoranta, daca as fi politicos ti-as spune ca toate prostiile pe care le debitezi sunt o regie, insa ma tem de ce e mai rau pt tine. Nu stiu cu ce a gresit Aradul. Posted Image

Edited by toniq, 17 April 2022 - 17:43.


#279
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Si la topul celor mai scumpe locuinte va bate Clujul... Posted Image
https://www.mediafax...sament-20284543

Nu cu una doua, ci cu 12 pozitii in fata. ;)

#280
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,336
  • Înscris: 08.01.2009

View PostWotan, on 17 aprilie 2022 - 18:41, said:

Si la topul celor mai scumpe locuinte va bate Clujul... Posted Image
https://www.mediafax...sament-20284543

Nu cu una doua, ci cu 12 pozitii in fata. Posted Image

Posted Image Pai topul celor mai scumpe locuinte este de fapt media imobiliara de care vorbeam mai sus. Esti complet dezorientat. Si ti-am explicat, ca la wotani, ca in concret, daca vei compara centru vs centru, inelul 1 vs inelul 1, etc, Bucurestiul este mult mai scump. Capitala are un teritoriu (in special zona de nord) cat vreo 2-3 clujele mai scumpe decat centrul Clujului. Posted Image   Dar, in fine, tu vad ca efectiv nu ai habar despre ce vorbesti. Pana si scoala aradeana, oricum slaba, a fost grea pt tine. Posted Image

#281
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Desigur, desigur...
In curand o sa alegi o singura strada din Bucuresti ca s-o compari cu tot centrul Clujului ca sa-ti dea cumva bine.
Apropo, pentru cultura ta (precara) generala. Cluj nu e oras circular, nu are inele. E construit de-a lungul unei axe principale, cu ramificatii.

#282
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Iar e motiv de lauda ca platesti pe apartamente ca in tarile cu apa calda, dar ai servicii de mizerie tip Romania?
Nu va mai faceti bine, serios. Urmeaza sa va laudati ca-i mai scump curentul si gazele decat in tarile din vest? Sau ca aveti mai multe gropi pe sosele, semn ca ne permitem sa reparam masinile mai des, nu ca prostii care fac autostrazi?

Pe bune, nu puteti sa lasati threadu' asta sa moara? Chiar credeti ca veti reusi sa convingeti pe cineva ca-i mai bun orasul trist A decat orasul trist B? Daca sunteti multumitit de el, foarte bine, dar e boala romanului sa convinga pe altii ca el nu a luat teapa cu decizia lui. Eh, sper sa n-aveti nevoie de servicii medicale serioase, ca va treziti imediat la realitate, oriunde ati fi in Romania. Am patit-o eu recent, si nu doresc nimanui, cu probleme grave si la stat si la privat.

#283
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Inca un motiv pentru a alege Clujul. Universitatea UBB face parteneriate strategice cu firme locale, iar acestea ofera burse private studentilor merituosi.
https://bosch-press....ease-18098.html

Daca inveti bine, Cluj ofera oportunitati financiare unice.

#284
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View PostTehCube, on 17 aprilie 2022 - 21:25, said:

Pe bune, nu puteti sa lasati threadu' asta sa moara? Chiar credeti ca veti reusi sa convingeti pe cineva ca-i mai bun orasul trist A decat orasul trist B? Daca sunteti multumitit de el, foarte bine, dar e boala romanului sa convinga pe altii ca el nu a luat teapa cu decizia lui. Eh, sper sa n-aveti nevoie de servicii medicale serioase, ca va treziti imediat la realitate, oriunde ati fi in Romania. Am patit-o eu recent, si nu doresc nimanui, cu probleme grave si la stat si la privat.

Te adresezi unora ce de 10+ ani dezbat aceleasi chestii pe orice topic apuca. N-or sa se opreasca...

#285
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Postdani.user, on 18 aprilie 2022 - 10:31, said:

Te adresezi unora ce de 10+ ani dezbat aceleasi chestii pe orice topic apuca. N-or sa se opreasca...
E un versus la fel de interesant ca si alte versus-uri, cel putin pentru unii dintre noi care suntem interesati de administratie/infrastructura/nivel de trai. Diferenta e ca de cand am inceput versus-ul asta cu toniq, tot mai multa lume din Romania s-a convins ca exista orase care ofera alternative mai bune decat Bucurestiul in multe domenii. Sigur ca pana la urma e o chestie subiectiva si individuala, dar dincolo de asta exista niste statistici despre atractivitatea/ritmul de dezvoltare al fiecaruia dintre ele.

Sigur, bucurestenii sunt suparati ca vin altii sa le conteste "suprematia" dupa ce au fost obisnuiti atatia zeci de ani sa fie "miezul", dar era inevitabil ... si de-acum incolo tot mai multe orase vor urma modelul Clujului si vor incerca sa bata Bucurestiul la tot mai multe capitole.

Edited by utopium, 18 April 2022 - 10:55.


#286
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Tu zici ca e interesant si ca ati convins lume, dar de fapt vorbiti doar 3 oameni pe minim 75% din threadu' asta, si nimeni nu a convins pe nimeni de nimic.
But go on, ce sa zic, nu ma asteptam sa ziceti "da, asa e, poate ne pierdem timpul degeaba". Exact la fel cum nimeni nu-si schimba parerea despre Bucuresti sau Cluj sau orice alt oras pentru ca se cearta niste oameni pe forum.

#287
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
Eu nu incerc sa-l conving pe toniq, el nu vrea sa fie convins :D Dar de-a lungul timpului au fost aduse argumente si multe date statistice care arata cum stau lucrurile ... cine le-a citit cu mintea deschisa a inteles ce era de inteles, cine nu, nu.

#288
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Date statistice ce compara mere cu pere, precum cele ce compara universitatiile. Daca iei la analizat fiecare numar ce a dus la acea statistica vei intelege la ce ma refer, dar intuiesc ca nu ai interesul sa faci asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate