Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Cluj sau Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
348 replies to this topic

#19
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
pai normal ca nu te da, ca nici nu te angajeaza...
decat poate doar la cluj...  Posted Image

#20
orthodox

orthodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 14.06.2007
La intrebarea ta, Bucurestiul fara discutie.

#21
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Daca nu visezi la o viata de bugetar si vrei sa ai sansa sa poti pleca si in alta tara atunci cand situatia locala se impute, Cluj clar.
Are o universitate mult mai bine cotata.

#22
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postnicole_marie, on 09 martie 2022 - 12:56, said:

Care oras ofera mai multe posibilitati de angajare Cluj sau Bucuresti?

bucuresti si ilfov au impreuna 40% din pib-ul romaniei, mai mult decat tot pib-ul bulgariei. bucuresti are de vreo 10 ori mai multi locuitori.
din cifrele astea statistice iti poti da seama singur/a despre sanse.

#23
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Si totusi IT-istii din Cluj sunt platiti mai bine decat cei din Bucuresti. Sau cei care lucreaza la centrul de inginerie Bosch din Cluj mai bine decat cei care fac munca similara in Bucuresti.

In domeniul ingineriei chimice nu stiu situatia, dar merita investigat. Pot exista surprize...

Edited by Wotan, 15 March 2022 - 14:30.


#24
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Ce industrie chimica exista azi in Cluj?

#25
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Sunt firme care au laboratoare de analize chimice, Bosch de exemplu.

#26
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
4-5 angajati intr-un laborator nu inseamna industrie.

#27
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Postdani.user, on 15 martie 2022 - 16:53, said:

Ce industrie chimica exista azi in Cluj?
Ai doua fabrici cu cifre de afaceri babane: Terapia si Farmec (ambele se incadreaza la industrie chimica, farmaceutice si cosmetice). Plus altele mai mici... Fabrica Pfizer (Ferrosan) si-a vandut recent spatiul unui proiect imobiliar, nu mi-e clar daca au mutat-o in alta parte.

View PostDeathRipple, on 15 martie 2022 - 14:18, said:

bucuresti si ilfov au impreuna 40% din pib-ul romaniei, mai mult decat tot pib-ul bulgariei. bucuresti are de vreo 10 ori mai multi locuitori.
din cifrele astea statistice iti poti da seama singur/a despre sanse.
PIB-ul pe capita e tot acolo la ambele (nu ma refer la judetul Cluj, ci la oras). Zona metropolitana Cluj are peste 600.000 de oameni, deci mai usor cu "de 10 ori mai multi locuitori" Posted Image

Edited by utopium, 15 March 2022 - 18:06.


#28
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
ambele orase sunt la fel de praf, kitch cat incape, constructii vai mama lor, strazi praf, in afara de cele principale, aglomeratie, plouare, inclusiv fonica, jegosenie, planul urbanistic e o gluma si as mai putea continua pana maine. calitatea vietii e undeva dupa hartia igienica.

astia care lauda o 'zona metropolitana' in detrimentul alteia...no comment :)

#29
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View PostDeathRipple, on 15 martie 2022 - 18:55, said:

calitatea vietii e undeva dupa hartia igienica
Lasa ca au masurat si aia de prin vest cum sta treaba cu calitatea vietii si concluzia lor nu a fost deloc asta ... sunt orase care sunt bine peste media mondiala la capitolul calitatea vietii (cultura, educatie, timp liber, transport public, curatenie, siguranta, speranta de viata, putere de cumparare, somaj, PIB/capita PPP, etc).

Praful ala e de fapt in ochii tai Posted Image

Edited by utopium, 15 March 2022 - 20:19.


#30
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View Postutopium, on 15 martie 2022 - 18:01, said:

(nu ma refer la judetul Cluj, ci la oras). Zona metropolitana Cluj are peste 600.000 de oameni

Saracii oameni din zona metropolitana (nu oras) nu merita inclusi si ei in PIB-ul pe capita? Intrebare retorica.

#31
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Postdani.user, on 15 martie 2022 - 21:01, said:

Saracii oameni din zona metropolitana (nu oras) nu merita inclusi si ei in PIB-ul pe capita? Intrebare retorica.
Uiti ca in zona metropolitana ai parcuri industriale gen Jucu, unde ai Bosch, DeLonghi cu ditamai fabricile ... sau fabrici mari de mobila pentru Ikea, gen Ecolor in Jucu. Sau centre mari comerciale, cum sunt Vivo (unul din cele mai mari mall-uri din Transilvania) sau Metro in Floresti. Sau cateva dintre cele mai mari firme de transport/vanzari auto din tara in Apahida/Floresti si Gilau (E Van Wijk, TH Trucks, Deltamed, etc). Sau firme mari in domeniul alimentar (Napolact, Panemar, Moldovan Carmangerie, Bonas lactate, etc).

#32
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002

View PostDeathRipple, on 15 martie 2022 - 14:18, said:


bucuresti si ilfov au impreuna 40% din pib-ul romaniei, mai mult decat tot pib-ul bulgariei. bucuresti are de vreo 10 ori mai multi locuitori.
din cifrele astea statistice iti poti da seama singur/a despre sanse.
Ai sa fii surprins, dar exista
8 orase din Romania mai bogate decat Bucurestiul

#33
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Lasa acum toti Bucurestiul si se muta in Chisineu-Cris Posted Image

#34
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Exista italieni care au venit din Italia si locuiesc in Chisinau-Cris, sunt firme italiene in oras. Iar Ghimbav, un frumos si cochet oras sasesc, chiar merita luat in considerare. In zona e una dintre cele mai mari oferte de joburi in domeniul automotiv si aeronautic. Plus ca ai centrul Brasovului la 15 min de mers, muntiii etc.
In privinta Bucurestiului, ce sa mai vorbim. Oamenii care isi permit se muta din oras in Otopeni, Voluntari, Magurele, si alte localitati micute. Degeaba e Bucurestiul cel mai mare din zona, nu ofera aceeasi atractivitate si oportunitati ca oraselele din Ilfov.

Edited by Wotan, 16 March 2022 - 09:48.


#35
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,336
  • Înscris: 08.01.2009
Dincolo de subiectivisme și frustrari ale acelorasi frustrati wotan si utopium, Bucurestiul are cea mai buna oferta pe toate palierele vietii sociale, de la joburi la distractie, petrecere a timpului liber, shopping, etc. Cei care sunt umblati prin orasele Romaniei stiu ca niciun oras din Romania nu se compara cu Bucurestiul, cu ceea ce iti poate oferi el. In rest, vorbe, frustrari, struguri acri, etc.

#36
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,336
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 16 martie 2022 - 12:10, said:

Si marmota ce invelea? Posted Image Bucurestiul ia bataie de la Cluj la multe capitole (si pe masura ce trece timpul la tot mai multe), asa ca linisteste-te cu "cea mai buna oferta" Posted Image

Ai vazut ce a postat wotan mai sus, Clujul si Bucurestiul iau bataie de la Curtici si Chisinau-Cris. Chiar asa sa fie, ar trebui toti sa ne mutam acolo? Deci e clara relevanta indicatorilor dupa care si Bucurestiul ia bataie de la Cluj. De asta expatii din Cluj aleg sa vina in Bucuresti, pt ca in capitala au mult mai multe oferte. Una sunt calculele pe nu stiu ce indicatorii lui peste si alta e viata reala. Stiu ca esti frustrat la culmea, stii si tu lucrurile astea... ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate