Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Restricțiile au fost ridicate. Veți continua să purtați masca?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
459 replies to this topic

Poll: Masca (281 member(s) have cast votes)

Veți continua să purtați masca?

  1. Da (171 votes [60.85%])

    Percentage of vote: 60.85%

  2. Nu (110 votes [39.15%])

    Percentage of vote: 39.15%

Vote Guests cannot vote

#433
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,821
  • Înscris: 15.08.2014
Unii n au facut deloc, unii de 3-4 ori. Nu vi se aprinde nicio luminita ?

#434
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Eu asa cum am zis/promis inca de acum 2 ani continui sa port masca aproape peste tot, inclusiv/in special in spatii deschise, chiar daca nu cred ca este foarte eficienta o masca simpla nu N95 cu privire la covid dar am alte avantaje daca port masca. Cine continua sa mai poarte masca? Eu rar mai vad cate un om cu masca prin magazine sau piata. Nu am fost de acord cu aproape nici o alta restrictie insa masca merge purtata pe termen lung/nelimitat mai ales ca acum sunt mai ieftine.

Edited by LunaCrystal, 27 May 2022 - 19:45.


#435
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,239
  • Înscris: 29.12.2006

View PostLunaCrystal, on 27 mai 2022 - 19:45, said:

Cine continua sa mai poarte masca?

În Germania în magazine am văzut că se mai poartă mască deși nu e obligatorie. Eu în România nu mai purtam pe stradă deja cu o săptămână înainte de 9 Martie.

#436
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
La noi la munca, nu mai poarta nimeni, nici cei mai stricți cu ea, au renunțat.

#437
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Eu o port + sapca pe cap, daca gasesc o borseta cu bani sa fiu mai greu de identificat.

#438
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View PostForsakenTotal, on 15 aprilie 2022 - 11:18, said:

Asta daca cei 60% ar fi fost raportati la populatia eligibila, si nu la cea totala.
Pai asta ne intereseaza, populatia eligibila nu totala, pe asta apar raportarile oficiale. Iar populatia totala nu mai e aia care se stia acu 10 ani, a mai scazut, o sa vedem dupa recensamant cum stam mai exact.

View Postpetit_christian, on 16 aprilie 2022 - 18:10, said:

Unii n au facut deloc, unii de 3-4 ori. Nu vi se aprinde nicio luminita ?
Nu e nimic neobisnuit. Cine se expune, face... si de mai multe ori, cine nu se expune, nu face.

View Postpetit_christian, on 14 aprilie 2022 - 22:08, said:

Poate ca printre alea 5000 sa fie citeva periculoase pt om,
Probabil ca da, dar sunt sanse mai mari ca nu sunt sau nu au atins oameni ca sa vezi cum sunt. Majoritatea speciilor noi descoperite sunt in microsisteme in care omul nu prea a dat.

View Postlupini, on 27 mai 2022 - 20:37, said:

În Germania în magazine am văzut că se mai poartă mască deși nu e obligatorie. Eu în România nu mai purtam pe stradă deja cu o săptămână înainte de 9 Martie.
Pai sunt mai constiinciosi si respecta recomandarile.

Edited by andreic, 27 May 2022 - 23:44.


#439
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,821
  • Înscris: 15.08.2014
Iote ça eu n am facut covid

#440
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 27.08.2021
@andreic

https://vaccinare-co...rii-in-romania/

2 februarie 2022
Populație generală: 41,85%
Populație eligibilă (5+): 44,62%
Populație adultă (18+): 50,43%


https://ourworldinda...ons?country=ROU

La 2 feb: 7.986.000 cu schema completa

La 24 mai  8.107.000 cu schema completa

Deci diferenta de aprox 21.000 de vaccinati complet in plus de atunci, deci vreo 0,6% din populatia totala si 0,57% din cea eligibila.

Aproximativ 44,62% +0,57%=~45,19% din populatia eligibila

Deci imi pare rau sa spun dar cifra ta de 60%, la care n-ai fost in stare sa vii cu o sursa fiindca e imposibil, e fake news.

Am gresit un pic nu e "deci vreo 0,6% din populatia totala si 0,57% din cea eligibila." ci deci vreo 0,6% din populatia totala si 0,63% din cea eligibila.

Scuze.

#441
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Am mancat in capitala o saorma.Vanzatorul avea manusi de latex,cu care vindea produsul dar si lua banii,si dadea rest.La cita prostie e la noi lumea nu stie ca pe bani sunt toate nenorocirile.M-am ales cu o gripa,zac de vreo 3 zile.

#442
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpetit_christian, on 28 mai 2022 - 04:40, said:

Iote ça eu n am facut covid
N-ai facut, nu ai luat ca n-ai avut sursa cu incarcatura suficienta pentru a provoca infectia, asa si ? Posted Image

View PostForsakenTotal, on 28 mai 2022 - 07:58, said:

Scuze.
Nu te scuza, daca ai ceva concret baga, ultima raportare e din martie, pe mai e doar estimare in baza ratei zilnice de vaccinari, undeva peste 8.1 mil dubluvaccinati populatie adulta pentru ca la cei sub 18 ani rata a fost oricum foarte mica, irelevanta. Deci faci 8.1 din populatia adulta. Procentul real e undeva sub 60, eu am folosit cifra aia pentru ca e rotunda si e aproape, nu pentru ca ar fi exacta... iti dai seama ca daca era exact iesea ceva cu virgula. Asemenea date sunt si in presa, pe digi sau hotnews se dau ori saptamanal ori bilunar. In trecut dadeau mai des acuma ca s-a depasit lejer jumatate nu se mai streseaza cu cifrele.
Greseala mea e ca n-am mentionat ca e ceva aproximativ, o estimare. In rest vezi ca exista date si la Jurma pe site, gasesti acolo statistici.

Edited by andreic, 28 May 2022 - 09:55.


#443
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 27.08.2021
@andreic

Mi se pare ca schimbi regulile jocului in timpul lui. Pana acum toti vorbeam de vaccinare raportat la populatia eligibila. Populatia eligibila e cea cu varsta 5+ ani. Acum aduci in discutie raportarea la populatia adulta.

Si chiar si asa ajungi doar la 51%, unde daca vrei neaparat sa rotunjesti, 50% e mult mai aproape decat 60%.

Eu am dat sursele mele care se pot verifica cu linkurile. Fiindca tu spusesei ca ai citit ca a ajuns  la 60%, te rugasem sa dai o sursa fiindca mi se pare imposibil, indiferent cum calculezi.

#444
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View PostForsakenTotal, on 28 mai 2022 - 09:56, said:

te rugasem sa dai o sursa fiindca mi se pare imposibil, indiferent cum calculezi.
Pai eu sunt sursa... asa am estimat, nu e ceva oficial. Populatia adulta la anul 2021, nu din 2011 ca aia nu mai e valabila.
Pe de alta parte daca iei in considerare adunand si imunizarile naturale pe memorie celulara ori neultralizanta in cadrul aceleiasi variante, ajungem usor peste 70% chiar 80%, tot o estimare care imrpeuna cu vaccinarea dau un tablou decent.

Edited by andreic, 28 May 2022 - 10:01.


#445
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 27.08.2021
A atunci e OK, eu doar avusesem impresia gresita ca atunci cand ai zis ca ai citit de numarul cu 60% ca tu chiar efectiv vazusesei numarul undeva, nu ca estimasei tu acel numar pe baza a ceea ce ai citit. Trebuie sa tinem cont din pacate si de vaccinarile false care in tara asta pot fi chiar mari. Intamplator chiar dupa ce am facut doza 3 la centrul Gherghitei in Bucuresti l-au inchis pentru ca descoperisera fraude cu vaccinarea.

Cu subvariantele astea noi ale Omicronului, ce au ajuns la BA.5, din pacate nici imunitatea naturala chiar de la Omicronul initial si nici cea prin vaccin nu mai prea protejeaza la infectia simptomatica pe termen lung.

#446
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

View Postandreic, on 28 mai 2022 - 09:28, said:

Greseala mea e ca n-am mentionat ca e ceva aproximativ, o estimare. In rest vezi ca exista date si la Jurma pe site, gasesti acolo statistici.

Altii pentru asa ceva, in Poiana au luat suspend-uri si ban-uri. Posted Image

Jurma..........Posted Image

Edited by dalu364, 31 May 2022 - 17:00.


#447
Sockpedia

Sockpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 16.08.2021
A ridicat si Italia restrictiile de intrare in tara! Yeee.. o vara cu soare

#448
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdalu364, on 31 mai 2022 - 16:59, said:

Altii pentru asa ceva, in Poiana au luat suspend-uri si ban-uri. Posted Image
Nope, pentru inventii au luat, se stiu ei Posted Image

Edited by andreic, 31 May 2022 - 18:52.


#449
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Covidul e istorie, așteptăm capturarea lui Peter Daszak, Ralph Baric & Shi Zhengli si condamnarea lor pentru genocid biologic in masa.
Se impune pedeapsa capitala, injecția letala pentru faptele lor.


#450
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
A disparut "pepsiglasul" de la casele de marcat din magazine, unul din roluri fiind si acumulator de praf - la Lidl probabil ca treceau luni pana dadeau cu carpa pe el... (nu stiu daca in toate magazinele era la fel sau in cele cu "staif" si in zone cu vad bun dadeau mai mult atentie panoului). Relicve au mai ramas pe podea, cu distantarea. Mai sunt autocolante nejupuite pe usile autobuzelor si troleibuzelor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate