Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Nelamurire factura RCS

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 09.08.2009
Sunt abonat la RCS cu contract nou din decembrie 2021, avand doua servicii instalate respectiv televiziune analogic popular la 21 de lei cu reducere la jumatate timp de 6 luni si fiberlink popular 299/150 Mbps la 17 lei. Factura totala ar trebui sa fie 27,5 lei. Prima factura in ianuarie mi-a venit de plata, 34,95 lei + 43,43 de lei pentru cablurile si mufele folosite la instalare. N-am zis nimic, m-am gandit ca diferenta de 7 lei, a fost vreo taxa de instalare, ceva. A doua luna februarie, a venit corect, cat trebuie, 27,5 lei. A treia luna adica acum, a venit iarasi acei 7 lei in plus la serviciul de televiziune. Stiu ca sunt pe aici si angajati RCS si poate ma lamuresc si pe mine de unde este diferenta aia?! Multumesc.

Attached Files



#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Descarca factura nr.3 si pune-o aici. Acopera datele personale, nume adresa etc.

#3
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Buna dimineata,
Vezi ca fiecare factura are mai multe pagini, parcurge-le cu atentie pe toate, posibil sa gasesti explicatia.
Mie la prima vedere mi-a atras atentia diferenta dintre facturi la punctul abonamente si trafic suplimentar.
La ce ai avut trafic suplimentar?
Pe forum exista utilizatorul digihelper, te poti adresa lui, sunt sigur ca te va lamuri.
Bafta!

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Este exprimare standard  "si trafic suplimentar" chiar si pt cei care nu au abonament telefon. Eu cred ca este o eroare, cel mai bine ii suna sau le trimite un mail, raspund extrem de rapid (la mail, de pe o zi pe alta sau chiar in aceeasi zi).

Edited by MembruAnonim, 09 March 2022 - 07:24.


#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013

View Postflorynsv, on 08 martie 2022 - 22:25, said:

… Prima factura in ianuarie … m-am gandit ca diferenta de 7 lei, a fost vreo taxa de instalare, ceva. …
Nu, diferenta de la prima factura nu e de la vreo taxa de instalare. Abonamentul este pentru toata luna ianuarie (ar fi 10,50LEI) PLUS partea din decembrie incepand de la data instalarii, parte care nu a fost facturata/platita pana atunci. Deci e corect.

Pentru cea de a treia factura nu stiu ce sa zic, pare a fi ceva gresit. Ce nu vad in nici una din facturi este abonamentul pentru internet pe bucata de decembrie. (Banuiesc ca instalarea tv+net a fost in acelasi timp, nu?) Incurcatura s-ar putea sa fie ca aceasta suma ti-a facturat-o abia acum, dar din greseala ti-a facturat pentru cablu tv (care era deja facturat) in loc de internet.

#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007

View Postaltuser09, on 09 martie 2022 - 06:23, said:

Vezi ca fiecare factura are mai multe pagini, parcurge-le cu atentie pe toate, posibil sa gasesti explicatia.
Am apreciat doar aceasta fraza.
Pana nu citesti explicatia detaliata din factura pe martie vorbim discutii.

#7
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
pentru ca reducerea ta, pentru tv nu o ai 3 luni intregi. din ce vad in factura din ianuarie, abonamentul de cablu a fost instalat pe data de 6.12, iar reducerea de 6 luni e mai exact primele 3 luni din primul an, lunile 1-3, si primele 3 din al doilea an, 13-15.
prima reducere pe 3 luni s-a acordat pe perioada 6.12-5.03. tu in martie ai avut doat pt 5 luni reducere de 50%

#8
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 09.08.2009
Mie la telefon, agentul care m-a sunat sa ma abureasca, mi-a spus ca o sa platesc primele 6 luni 10,5 lei, de ce spun una si fac alta? Daca e sa ma iau dupa ce mi-a spus el, trebuia sa platesc 10,5, pana in luna iunie inclusiv. Toata lumea in tara asta incearca sa te pacaleasca si sa te fure intr-un fel sau altul! Si eu am facut contract pe 12 luni, nu pe 24.

Attached Files


Edited by florynsv, 09 March 2022 - 10:07.


#9
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
nu stiu daca e vorba de primele 6 luni sau de 6 luni pur si simplu... in decursul a 2 ani... prima, a patra, etc
e raportat la € sau la ron abonamentul?

Edited by apocalipsul, 09 March 2022 - 10:30.


#10
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Pai scrie clar "Alte echipamente" Materiale etc 43 lei ...

#11
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,975
  • Înscris: 18.09.2008
Ai și ceva echipamente de la ei, în custodie?

#12
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
reduceri primesti doar pentru contracte semnate pe 2 ani de zile.
aia 43 lei reprezinta materialele folosite la instalare

#13
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 03.04.2007
Rezumat ..
Reducere se aplica și la contracte pe 12 luni, în speta 6 luni, pe 24 luni erau 12 luni reducere
Dovada a doua factura de 10.50 lei înseamnă că are Analogic popular, deci exclus echipamente !
Nu inteleg de ce nu a aplicat reducere la internet.
Restul mi se pare o eroare.
Trimite e-mail la [email protected]  și cere lămuriri lași un nr de tel
Sai suna direct la ei

#14
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
reduceri se acorda doar pe 2 ani de zile. el a avut deja internetul instalat, cand a semnat pentru cablu, oferta cu reducere a fost doar pentru cablu, fiind pe 2 ani,
internetul, cel mai probabil a fost facut pe 1 an.
cel mai probabil s-a gresit ceva la inregistrarea contractului
e ciudat contract pe 1 an pt net si 2 pt cablu. poate totusi s-a decis mai tarziu pt cablu

Edited by kopilu_198, 09 March 2022 - 15:41.


#15
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013

View Postkopilu_198, on 09 martie 2022 - 15:40, said:

… el a avut deja internetul instalat, cand a semnat pentru cablu, …
Nu imi pare a fi asa. In sumarul facturii apar si numerele de contract si atat tv cat si net sunt pe unul si acelasi (numar + data). Dupa cum am spus, mi se pare ciudat ca nu apare nicaieri abonamentul de net pe decembrie. Doar daca avea deja (si deci a fost achitat pe o factura anterioara), dar atunci de ce e acelasi numar de contract, si acela foarte recent (sfarsitul 2021)? Plus ca daca ar fi avut net dinainte dar acum a prelungit pentru o reducere atunci s-ar fi facturat anterior intreg si acum i-ar fi returnat o parte din banii platiti.

#16
Iaro

Iaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,005
  • Înscris: 27.02.2006
fibra utilizata se plateste separat pe factura. asta pentru manopera instalare. distanta de la stalp pana la locuinta. trebuie sa ai proces verbal de la data instalarii si ce materiale s-au utilizat si costul acestora. la reducere de 6 luni pot fi primele 3 luni (decembrie, ianuarie, februarie) si ultimele 3 luni (septembrie, octombrie, noiembrie) sau pot fi intercalate lunile cu reducere si lunile fara reducere. ai un numar de contact pe factura si poti sa suni la relatii clienti si sa primesti informatii despre factura si detaliile serviciilor facturate.

Edited by Iaro, 09 March 2022 - 17:57.


#17
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 09.08.2009

View Postkopilu_198, on 09 martie 2022 - 08:40, said:

pentru ca reducerea ta, pentru tv nu o ai 3 luni intregi. din ce vad in factura din ianuarie, abonamentul de cablu a fost instalat pe data de 6.12, iar reducerea de 6 luni e mai exact primele 3 luni din primul an, lunile 1-3, si primele 3 din al doilea an, 13-15.
prima reducere pe 3 luni s-a acordat pe perioada 6.12-5.03. tu in martie ai avut doat pt 5 luni reducere de 50%
Deci am sunat la ei, si exact prostia asta mi-a spus-o si cel de la telefon. Ca beneficiez de reducere primele 3 luni din anul asta si primele 3 luni din anul viitor. Ca intr-adevar e mai greu de inteles, ca au calculat cumva jumatati de luna, in fine tot mi se pare o mica inselatorie, dar mergem inainte. Abonamentul la internet pe luna decembrie, a fost facturat separat, fiind preluat de la vechea firma de cablu si internet. Am explicat mai detaliat in postul de aici: https://forum.softpe...4#entry28569829

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate