Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP

Se opreste motorul in mers Golf 5

Probleme cu instalator Casa verde
 

Micul nostru ap comunist '64, primul nostru cuibusor de nebunii :)

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Hai ca m-am hotarat sa fac prezentarea primului nostru ap, stiti cum e,primul nu se uita Posted Image .
Ap l-am luat in decembrie 2011, am primit cheile in ianuarie 2012, l-am luat cu prima casa, a fost 39.000, 2000 avans, o rata atunci de 190 de euro, azi 165, a scazut dobanda in euro. L-am renovat timp de o jumatate de an, renovarea, mobilarea, electrocasnicele, etc au costat cam 9.000, aducand ap in iunie 2012 la un cost total de 48.000. Anul asta am incercat sa facem o evaluare, undeva in jurul 80.000, a fost o investitie buna Posted Image. In timp ce noi renovam s-a vadut ap de sub noi mai 2012 50.000. Era cam greu de folosit, nu era chiar rau sa meirte sa darami tot cum am facut noi dar nici nu te puteai muta, era simplu si vechiut. Noi am reusit sa il facem pe al nostru la cheie sub pretul vecinului de vanzare.
Blocul e din '64, din caramida, anvelopat in 2011, foarte calduros.

De ce l-am ales, era aproape de metrou, anvelopat, pret mic de achizitie, zona ok, mai verde decat in Militari, Gorjului unde am stat in copilarie . Eu eram intr-o perioada proasta cu cariera, stagnam. Am hotarat sa luam ceva vechi mic si mai ieftin patrand bani pentru investitii in educarea mea profesionala. In 2013 am avut an sabatic, am stat acasa si mi-am injectat cariera cu steroizi, am facut cursuri Microsoft si am devenit MCSE, Server infrastructure 2012. A fost game changer, doar ce mi-am luat certificarea si am fost racolat in Dublin, hubul technologic al Europei. Daca faceam greseala clasica sa ne luam un ap mai mare,mai scump as fi ramas agatat intro cariera mediocra cu o viata mediocra, cu o rata mare si frica de a face schimbari mari cariera

Am atasat doua filmulete, caliatte cam proasta si sunt facute "caterinca cu budinca", luatile ca o gluma, eram pusi pe shotii Posted Image . Din pacate nu am poze pana in renovare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ivip3rDdpeg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-VUjcDltbM8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La vremea respectiva eram cu venghe-le, astazi probabil am fi ales o tema mai calda, mai luminoasa.

Ap a fost si inchiriat o scurta perioada cu 320 dupa care l-am retras cand a venit pandemia, am petrecut noi ultimele doua veri acolo.

A fost o abordare clasica, dati jos peretii, schimbat electric si instalatii, coincidenta cand am umblat noi la bucatarie sa spart teava de gaze si s-a schimbat coloana in toata cladirea. La bucatarie avem un perete cu putul liftului. Acolo am pus extrudat de 5 pentru izolare termica si fonica. Pe vremea aia liftul nu fusese schimbat si sus la 11 geamurile casei liftului erau tot timpul deschise. vasul veceului l-am incorporat in perete. Altfel nimic special, am ridicat un pic balconul, era prea jos podeua, eram ca niste copii mici la balcon. Parchetul si instalatia electrica au fost facte de mine si fratele meu.
PS ap nu cred ca mai fusese renovat vre-o data.
Renovarea si mutarea am facut-o cu un Smart Cabrio Posted Image .
Am trait multe apusuri frumoase fiind mai mult case in zona.

Attached Files



#2
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Sa fiti sanatosi, sa va bucurati de el. A iesit super, imi place. Posted Image E decomandat sau semi? Cat platiti la intretinere in lunile de iarna?

#3
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

View Posttoto_riina, on 08 martie 2022 - 17:00, said:

Sa fiti sanatosi, sa va bucurati de el. A iesit super, imi place. Posted Image E decomandat sau semi? Cat platiti la intretinere in lunile de iarna?

Salut, e semi, acum cu o persoana acolo am platit pe ianuarie 250 RON.

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,481
  • Înscris: 16.03.2007
n-am rabdare sa citesc tot carnatu ala de text, dar m-am uitat la poze. la ce etaj e? daca vede leusteanu, moare Posted Image)

Edited by laffin, 08 March 2022 - 17:15.


#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,275
  • Înscris: 13.01.2011
Ești vecinul meu, cartiere vecine  😊

#6
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 22.02.2014
Balconul este super ok!

#7
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Gresie cum ai tu in balcon am eu pe scarile de la casa, dar am de ani de zile, fix modelul ala, ma mir ca mai exista pe piata Posted Image Am ales-o tocmai fiindca nu aluneca, e si rezistenta la ger, n-am avut nicio problema cu ea.
Ai ales cadita in baie din cauza ca nu aveai loc pt. cabina de dus din cauza geamului sau din cauza latimii mici pana la chiuveta, sau pur si simplu ai vrut loc pt. balaceala?
Daca imi poti spune cum se cheama modelul si culoarea capacului de la wc si unde gasesc?

#8
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Anul asta am stat doua luni aici, am fost placut surpinsi cum a evoluat zona, am mai facut si un mic facelift.
Am pus acum 3 ani un aer modern, eficient, anul asta am pus rolouri exterioare de aluminiu de la gealan, am in locuit si panoul de plastic din spatele balconului cu fereastra. In dormitor si living am pus is tapet, ceva covoare sa mai aducem culoare, o husa la canapea, schimbat si tapiteria sacunului de birou. Per total ap s-a mentinut foarte bine cei 10 ani. Am alergat diminetile in parcul Bazilescu la colt de strada, ziua cu Ac munca remote, unele dupa amize le-am petrcut la piscina pe lacul straulesti la o aruncatura de bat cu masina, serile petrecute in Herastrau si Victoriei :). Cockteiluri destul de des (ce accesibil e alcolul in ro Posted Image ) am avut chiar si petrecere in pijamale pe terasa blocului Posted Image .
In zona, la jiului, au aparut deja cateva cladiri mari de birouri si inca sunt altele in in curs la fosta Dacia textile asa ca ar fi rost si de chiriasi corporatisiti la colt de strada https://ziare.com/bu...tii-noi-8115387, https://www.spatii-d...-j8-office-park, https://www.bursa.ro...ii-noi-88508449 ,  Afi un pic mai departe se deschide anul asta.

Am mai ramas sa amenajam balconul, sa amenajam un pic scara blocului , poza 30, am facut deja cu apple automatizare pe climatizare si lumini. Atlfel aproape gata de un apratament modern de 2022 :).

Attached Files

  • Attached File  11.jpg   51.71K   156 downloads
  • Attached File  19.jpg   30.17K   146 downloads
  • Attached File  20.jpg   35.37K   142 downloads
  • Attached File  21.jpg   103.36K   145 downloads
  • Attached File  22.jpg   108.68K   144 downloads
  • Attached File  15.jpg   70.1K   134 downloads
  • Attached File  16.jpg   72.27K   127 downloads
  • Attached File  17.jpg   71.54K   119 downloads
  • Attached File  40.jpg   68.07K   115 downloads
  • Attached File  41.jpg   69.47K   106 downloads
  • Attached File  42.jpg   113.06K   106 downloads
  • Attached File  43.jpg   61.89K   106 downloads
  • Attached File  44.jpg   60.99K   115 downloads
  • Attached File  45.jpg   65.34K   117 downloads
  • Attached File  13.jpg   78.88K   128 downloads
  • Attached File  23.jpg   95.06K   124 downloads
  • Attached File  18.jpg   76.45K   127 downloads
  • Attached File  27.jpg   78.36K   110 downloads
  • Attached File  30.jpg   55.8K   106 downloads
  • Attached File  32.jpg   74.69K   105 downloads
  • Attached File  1.jpg   50.65K   109 downloads
  • Attached File  2.jpg   56K   165 downloads
  • Attached File  3.jpg   51.15K   176 downloads
  • Attached File  5.jpg   36.04K   146 downloads
  • Attached File  6.jpg   47.04K   95 downloads
  • Attached File  8.jpg   112.99K   91 downloads
  • Attached File  9.jpg   122.13K   90 downloads
  • Attached File  10.jpg   108.9K   181 downloads
  • Attached File  14.jpg   118.42K   203 downloads
  • Attached File  24.jpg   119.3K   178 downloads
  • Attached File  37.jpg   143.61K   81 downloads
  • Attached File  38.jpg   136.21K   64 downloads
  • Attached File  39.jpg   165.28K   73 downloads
  • Attached File  7.jpg   84.6K   103 downloads
  • Attached File  33.jpg   115.71K   108 downloads


#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,275
  • Înscris: 13.01.2011
Afi la fostul Laromet, dar este micuț.

#10
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

View Poststoshiba, on 08 martie 2022 - 17:47, said:

Balconul este super ok!
Acolo mai avem de lucru, probabil ca o sa luam un desgner sa scoatem untul din el, vrem o mica tersa cocheta

View Posttoto_riina, on 08 martie 2022 - 17:50, said:

Gresie cum ai tu in balcon am eu pe scarile de la casa, dar am de ani de zile, fix modelul ala, ma mir ca mai exista pe piata Posted Image Am ales-o tocmai fiindca nu aluneca, e si rezistenta la ger, n-am avut nicio problema cu ea.
Ai ales cadita in baie din cauza ca nu aveai loc pt. cabina de dus din cauza geamului sau din cauza latimii mici pana la chiuveta, sau pur si simplu ai vrut loc pt. balaceala?
Daca imi poti spune cum se cheama modelul si culoarea capacului de la wc si unde gasesc?
Renovarea a fost facuta in 2012 inclusiv sanitarele la baie, pt balcon am pus in general material, iluminat de exterior. Am scos cada originala care acum regret, la toate ap mele am cada, nu vreau cabina in loc de cada.

#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,447
  • Înscris: 13.06.2004
Blocurile alea sunt din 1964? Credeam că-s din anii '70, judecând după stilul arhitectural.
Acel jacuzzi nu e cadă?

Edited by djl, 08 March 2022 - 18:24.


#12
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,838
  • Înscris: 30.11.2021
Apartamentul nu pare asa de micut.
Cati metri patrati are?

Edited by MindArchitect, 08 March 2022 - 18:46.


#13
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
aici se vede cat de mult a regresat din pacate societatea romaeasca
petarda de bloc din 64' comunist, dupa ce il izolezi la exterior, si renovezi complet la interior realizezi ca da clasa blocurilor noi, din punct de vedere al spatiului verde din zona
macar atunci exista o planificare urbanistica, cat de cat, chiar daca nu exista locuri de parcare
in ziua de azi exista doar dezvoltatori mafioti, mana in mana cu functionarii din primarii, rezultand niste ghetouri moderne

#14
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,367
  • Înscris: 24.06.2008
Cu ce program ai facut randarea aceea la mobila?

#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,275
  • Înscris: 13.01.2011
O mică corectură, am revăzut acum titlul, este apartament Dejist"  😉

#16
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Frumos, felicitari.

#17
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Cred că unii colegi de forum sunt mai impresionați de 'LCD-urile' alea vechi, și de alte artefacte pe care le conținea inițial apartamentul, decât de cum arată acum.

Sigur că arată bine, este o amenajare actuală, arată tot ca nou, deși au trecut niște ani.

Chiar, erau funcționale televizoarele acelea? Mă gândesc că nu! (lămpile, condensatorii și rezistorii se duc în timp)

Edited by Koal, 09 March 2022 - 01:57.


#18
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,741
  • Înscris: 30.07.2006
Ce ati facut cu masina Albalux gasita in vechiul partament?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate