Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

IOS 13 pe iphone 6 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
dan2626

dan2626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 14.02.2009
Va salut !
Va rog sa-mi spuneti si mie daca se poate instala cumva OS 13 pe iphone 6(nu 6s)
Eu am vazut ceva tutoriale dar nu am incercat deoarece mi-e frica sa nu stric telefonul.
Mentionez ca doresc trecerea la ios 13 deoarece ultima versiune pe care o poate face oficial iphone 6 acum este: 12.5.5 si  nu ma mai lasa sa instalez aplicatii care cer min. ios13. De ex. aplicatia Kaufland (si multe altele).
Voi ati rezolvat cumva ?
Multumesc !

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pai daca telefonul poate - MAXIM - iOS 12.5.5, ce zici ?
Se poate instala OS 13 au ba ?
Doar 6S si 6S Plus suporta iOS 13

 dan2626, on 08 martie 2022 - 16:12, said:

Voi ati rezolvat cumva ?

DA - am schimbat telefonul Posted Image

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu se poate.
Iei un telefon mai nou și asta e.

#4
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am deschis si eu acum ipad-ul air, tot ios 12.5.5, nu-l folosesc mai deloc. Aveam kaufland instalata, cand am dat s-o deschid, mi-a cerut actualizare. Conform celor de mai sus, a cerut ios 13. L-am dezinstalat.
Am vazut ca in apple store mai exista un kaufland mobil, e in germana, nu stiu daca merge, nu am incercat.

#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

 dan2626, on 08 martie 2022 - 16:12, said:

De ex. aplicatia Kaufland (si multe altele).

kaufland nu am avut pe el, dar lidl, nu a mai mers de vreo 2 luni, iar azi mi-a murit raifeisen (aplicatia + token) ... cum am rezolvat, le-am bagat pe android, aifonul fiind telefon "de rezerva" .. daca mai pica inca 2 aplicatii, devine telefon de gunoi .. pacat ca il omoara din soft, chiar mergea binisor.

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Treci la IPhone mai nou (alegi dupa buget, dar recomand cat mai nou). Totusi, 6-le a aparut in 2014 (acum 7 ani jumatate). Aplicatiile cer, din pacate (sau din fericire), resurse mai noi.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 altuser09, on 08 martie 2022 - 16:27, said:

Am deschis si eu acum ipad-ul air, tot ios 12.5.5, nu-l folosesc mai deloc.

Dă-l încoace

#8
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,204
  • Înscris: 26.06.2009

 r_murphy, on 08 martie 2022 - 16:29, said:

pacat ca il omoara din soft, chiar mergea binisor.
Nu-l omoara Apple din soft - soft-ul chiar merge ok pe el. Problema este la dezvoltatorii de aplicatii - Kaufland in acest caz - care nu mai ofera suport pentru aplicatiile pe acea versiune de iOS.

#9
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

 Pololica, on 08 martie 2022 - 16:35, said:

Aplicatiile cer, din pacate (sau din fericire), resurse mai noi.
adica aplicatiile lidl, kaufland, raifeisen, cer mai multe resurse decit waze, browsere, interfatza obd2?

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Am cumparat in vara un iphone 7 de 128gb cu 400lei , baterie +90%... , 6-le e deja depasit.

#11
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
mai bine iti iei un 7-8 si stai inca ok, desi sunt vechi mai primesc update-uri

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 r_murphy, on 08 martie 2022 - 21:23, said:


adica aplicatiile lidl, kaufland, raifeisen, cer mai multe resurse decit waze, browsere, interfatza obd2?

Dacă asa vor producătorii, da. La Raiffeisen înțeleg (e banca pana la urma), dar o aplicație de fidelitate nu prea.

#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 r_murphy, on 08 martie 2022 - 21:23, said:

adica aplicatiile lidl, kaufland, raifeisen, cer mai multe resurse decit waze, browsere, interfatza obd2?
Nu. Insa respectivii nu vor sa-i plateasca pe dezvoltatori 2-3 Euro in plus ca sa ofere suport si pentru versiuni mai vechi de iOS.

#14
dan2626

dan2626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 14.02.2009
Nu am bani sa tot schimb la telefoane,  si la second hand nu ma bag. Credeam ca se poate pune ios 13 . Multumesc pentru raspunsuri !

#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Stai sa inteleg: cand ti l-ai luat pe asta, era cumva anul trecut? IOs 12 a aparut in 2018 (are deja 3 ani jumate de cand e disponibil oficial).

SE2 costa aproximativ 400E si, daca mergem pe premisa ca va primi suport 5 ani (5 versiuni de IOs) plus inca 3 ani cat mai stau aplicatiile rezulta 8 ani de utilizare (hai 7, ca poate aplicatiile incep sa ceara anumite specificatii). Din asta trag concluzia ca telefonul te costa sub 60E pe an (daca l-ai folosi de la aparitie).

Pe Android cam tot acolo se ajunge, doar ca aplicatiile vor merge mult mai greu fata de IPhone.

#16
dan2626

dan2626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 14.02.2009

 Pololica, on 09 martie 2022 - 14:25, said:

Stai sa inteleg: cand ti l-ai luat pe asta, era cumva anul trecut? IOs 12 a aparut in 2018 (are deja 3 ani jumate de cand e disponibil oficial).

SE2 costa aproximativ 400E si, daca mergem pe premisa ca va primi suport 5 ani (5 versiuni de IOs) plus inca 3 ani cat mai stau aplicatiile rezulta 8 ani de utilizare (hai 7, ca poate aplicatiile incep sa ceara anumite specificatii). Din asta trag concluzia ca telefonul te costa sub 60E pe an (daca l-ai folosi de la aparitie).

Pe Android cam tot acolo se ajunge, doar ca aplicatiile vor merge mult mai greu fata de IPhone.
Am prieten in Elvetia care are avion privat si are si acum tot iphone 6 si tot nu si-l schimba . La noi in Romania e grandomania asta cu telefoanele.Am investit atunci si vreau sa-l mai folosesc inca .
Eu inchisesem subiectul deja !

#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Este irelevant dacă deții întreaga rezerva de aur a lumii. Important e când iei produsul și ce poți face după ce nu mai primește actualizări.

Întrebarea era legitima dacă ai cumpărat telefonul după ce a fost tras pe dreapta de Apple sau înainte. Motivul e simplu: când producătorul nu mai asigura actualizări, aplicațiile vor începe sa meargă greoi, sa dea erori și, în ultima instanta, sa nu mai meargă, ceea ce se întâmplă și la tine. Repet: e un telefon apărut în 2014. Nu este economic rentabil să-l ții în viata foarte mult timp.

Și da, e grandomanie sa fii prost.

#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 dan2626, on 09 martie 2022 - 19:40, said:

...Am investit atunci si vreau sa-l mai folosesc inca...
In ce ai investit? Aur? Actiuni la Apple? Bitcoin?
Telefonul NU e investitie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate