Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

amplificare casti folosind lm386

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
andrey64

andrey64

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.11.2021

 Power211, on 03 aprilie 2022 - 14:45, said:

Este trecut prin cablu ecranat , problema e ca acele distorsiuni sunt prezente cand "intra sunetul" daca nu pui nici o piesă si lasi doar sursa audio conectată nu se aude nici musca . Stiu ce zic , de aceea am rezolvat problema cu acel condensator , astfel nu mai auto-oscileaza. După cum am spus voi mai testa si o alta schema , am un sentiment ca se poate mai bine de atat .
O alta schema ar fi cea de pe site-ul www.wellpcb.com/news/lm386.html

#20
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 Power211, on 23 martie 2022 - 10:18, said:

Salut Initiator , Vad ca nu ai mai scris nimic de ceva timp , daca nu ai renuntat la proiect , vin sa te ajut putin , cu o idee . Am proiectat in graba un cablaj pentru amplificatorul tau cu Lm386 ... Daca vrei iti pot trimite placuta gratuit prin posta , doar sa ma anunti . De testat inca nu am testat ca nu am cumparat piesele , dar cu prima ocazie cand am drum pe la magazinul cu jucari , le iau sigur .

Asezarea pieselor : Asezare piese LM386.png

Si cablajul pentru printat la marime optima aici Cablaj amplificator casti Lm386.pdf

===================================
Daca tot mai esti interesat de subiect , eu am realizat alta schema tot pentru un amplificator de casti , care zace pe undeva in prezent , e functional , testat suta la suta , dar din lipsa timpului nu i-am mai facut o cute unde sa ii pun mufele ca sa ii pot da o utilitate .

Daca iti doresti pot atasa si fisierele celui realizat de mine , inclusiv 2 - 3 poze cu montajul facut , dar asta doar la cererea ta  .

Salutare , si spor la mesterit!

Am nevoie eu de niste placute, poate colaboram, Dai si gaurile in ele ? Le si tai daca-s mai multe la fel ?

 andrey64, on 08 martie 2022 - 13:37, said:

Am luat 2 lm386 si restul componentelor sa-mi construiesc un amplificator de casti dupa schema din urmatoru site: www.gadgetronicx.com/headphone-amplifier- circuit. Am lipit toate piesele ca in schema dar se aude gajait fie cai la volum mic, fie cai la mare, din ce cauza?

de unde iei semnalul de intrare ? sa nu fie suprasaturate intrarile, tensiunea de alim sa fie stabila, vezi ce idle current ai etc

Edited by Malineanu, 06 April 2022 - 21:54.


#21
andrey64

andrey64

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.11.2021

 Power211, on 30 martie 2022 - 16:50, said:

Salutare , am cautat si am gasit si montajul realizat de mine acum ceva timp in urma , Se poate vedea mai jos , Cele 2 potentiometre , pot regla individual puterea pe fiecare canal in parte , iar Puterea maxima de iesire a acestui amplificator este 1w , ceea ce este foarte mult pentru o pereche de casti .
Pozele mai jos :
20220330_173136.jpg
20220330_173309.jpg

Am atasat si poze cu partea cablajului , din cauza vechimii are ceva urme de oxidare , dar nu afecteaza cu nimic starea de functionare a montajului . merge 100 % .

20220330_173352.jpg
20220330_173414.jpg

De asemeni , legat de montajul tau , cel cu LM386 , m-am apucat sa il construiesc si eu pentru a vedea care e treaba cu el . Momentan sunt la stagiul asta :
20220330_173048.jpg

dupa cum vezi urmeaza in seara asta sa termin pcb-ul , iar in curand sper sa vina si piesele , am vorbit la un magazin sa le pregateasca sa ma duc sa le iau . Vedem cum stau cu timpul si dau o fuga saptamana asta sigur sigur . P.s: nu ma asteptam ca un LM386 sa fie 8 lei , cand pe siteurile china este  mult sub 1 leu bucata Posted Image Posted Image) Oricum voi vedea ce stie sa faca jucareaua cand vin piesele, cel mai probabil zilele urmatoare .

Daca voi mai avansa lucrarile intre timp te anunt .
Daca vrei , pot face un mic video sa vezi cam cum se aude jucaria din pozele de mai sus pe niste casti sau difuzoare , eu am testat-o deja si la 12 volti si la 9 volti , ba chiar si la 15v , si se aude ok .

Intre timp , sanatate , si numai bine , te salut !
Astept sa imi scri daca mai esti interesat . Sincer daca nu imi raspundeai nu mai postam nimic....

O seara frumoasa tuturor!

Salut, as vrea sa construiesc amplificatorul cu ne5534, singura nelamurire o am la acei semureglabili, as vrea te rog sa-mi spui ce rol au, trebuie sa-i reglez la o anumita valoare si cum ? Mersi.

#22
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011

 andrey64, on 07 aprilie 2022 - 06:17, said:


Salut, as vrea sa construiesc amplificatorul cu ne5534, singura nelamurire o am la acei semureglabili, as vrea te rog sa-mi spui ce rol au, trebuie sa-i reglez la o anumita valoare si cum ? Mersi.

Salut , acei semireglabili , au rolul de a seta volumul prestabilit pe fiecare canal adica stanga si dreapta separat . Dupa ce sunt setate la o anumita valoare , oricat de tare ai da tu teelefonul , amplificatorul nu va mai distorsiona . Eu am facut acel amplificator de casti , Sunt super multumit , pe o pereche de casti de 32 Ohm impedanta , nu le poti tine pe urechi cu el la maxim ... se aude foarte tare .

 Malineanu, on 06 aprilie 2022 - 21:54, said:

Am nevoie eu de niste placute, poate colaboram, Dai si gaurile in ele ? Le si tai daca-s mai multe la fel ?
Detaliaza cu ce te-as putea ajuta , ce fel de placute ai nevoie .

#23
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 Power211, on 07 aprilie 2022 - 17:59, said:

Detaliaza cu ce te-as putea ajuta , ce fel de placute ai nevoie .

Cablajele pentru TDA 2003, 2030,TDA2040,TDA2050, TDA7377,TDA 7386,TDA7294,AN7522N,TDA2822M-ST - ma rog, ce poti face tu si nu ti-e greu, de gaurit pot sa le gauresc si eu dar de taiat n-am ghilotina, daca le poti confectiona sunt sigur ca o sa ne intelegem si putem deja sa trecem in PM

#24
andrey64

andrey64

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.11.2021

 andrey64, on 07 aprilie 2022 - 06:17, said:


Salut, as vrea sa construiesc amplificatorul cu ne5534, singura nelamurire o am la acei semureglabili, as vrea te rog sa-mi spui ce rol au, trebuie sa-i reglez la o anumita valoare si cum ? Mersi.
Salut. Cum ai reglat acei semireglabili de la amplificatorul cu NE5534, cu multimetrul? Mersi

#25
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011

 andrey64, on 16 aprilie 2022 - 16:56, said:


Salut. Cum ai reglat acei semireglabili de la amplificatorul cu NE5534, cu multimetrul? Mersi
Salut Andrei , ai realizat montajul ? Acele semi-reglabile se reglează pentru a nu avea distorsiuni la volum maxim dat din sursa de semnal . De exemplu, cand dai telefonul la maxim , reglezi semi-reglabilele la nivel optim încât să nu distorsioneze sunetul in căști. Nu ai nevoie de multimetru . Mare atenție la montarea tranzistorilor finali , prima dată am gresit si eu la montarea lor .

Sper ca am fost de ajutor . Pune si tu o poza sa vad si eu ce ti-a iesit . Multumesc

#26
andrey64

andrey64

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.11.2021

 Power211, on 17 aprilie 2022 - 13:33, said:

Salut Andrei , ai realizat montajul ? Acele semi-reglabile se reglează pentru a nu avea distorsiuni la volum maxim dat din sursa de semnal . De exemplu, cand dai telefonul la maxim , reglezi semi-reglabilele la nivel optim încât să nu distorsioneze sunetul in căști. Nu ai nevoie de multimetru . Mare atenție la montarea tranzistorilor finali , prima dată am gresit si eu la montarea lor .

Sper ca am fost de ajutor . Pune si tu o poza sa vad si eu ce ti-a iesit . Multumesc
Cred ca o sa pun un potentiometru stereo in locul semireglabililor

#27
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 andrey64, on 17 aprilie 2022 - 14:36, said:

Cred ca o sa pun un potentiometru stereo in locul semireglabililor

Nu stiu daca merita. Am facut asta doar daca foloseam amplificatoru' mono pentru chitara, acolo ii important reglaju' de "gain".

#28
andrey64

andrey64

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.11.2021

 Power211, on 17 aprilie 2022 - 13:33, said:

Salut Andrei , ai realizat montajul ? Acele semi-reglabile se reglează pentru a nu avea distorsiuni la volum maxim dat din sursa de semnal . De exemplu, cand dai telefonul la maxim , reglezi semi-reglabilele la nivel optim încât să nu distorsioneze sunetul in căști. Nu ai nevoie de multimetru . Mare atenție la montarea tranzistorilor finali , prima dată am gresit si eu la montarea lor .

Sper ca am fost de ajutor . Pune si tu o poza sa vad si eu ce ti-a iesit . Multumesc

Merge inlocuit semireglabilul de 250k  cu unul de 200k ?  Nam gasit de 250k doar potentiometru mono 250k

#29
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011

 andrey64, on 17 aprilie 2022 - 19:21, said:



Merge inlocuit semireglabilul de 250k  cu unul de 200k ?  Nam gasit de 250k doar potentiometru mono 250k

Da , în principiu merge inlocuit cu unul de 200k . Poti pune acolo si o rezistență cu valoare fixa ... sau il poti anula de tot doar ca daca vei da la maxim din telefon /sursa de semnal audio o sa ai distorsiuni la un moment dat . Astept in continuare o poza sa vedem si noi ce a iesit acolo  .

#30
andrey64

andrey64

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.11.2021

 Power211, on 18 aprilie 2022 - 11:29, said:

Da , în principiu merge inlocuit cu unul de 200k . Poti pune acolo si o rezistență cu valoare fixa ... sau il poti anula de tot doar ca daca vei da la maxim din telefon /sursa de semnal audio o sa ai distorsiuni la un moment dat . Astept in continuare o poza sa vedem si noi ce a iesit acolo  .
ii scot de tot si pun un potentiometru stereo la intrare,  conteaza de cati k ?

#31
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011

 andrey64, on 19 aprilie 2022 - 10:21, said:


ii scot de tot si pun un potentiometru stereo la intrare,  conteaza de cati k ?
Pune o poză sa vedem si noi ce încurcătură de mate ai facut acolo . In principiu poti pune si de 100k , este ok .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate