Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Firma (S.R.L.) inactiva

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
AlexMB

AlexMB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.11.2013
Va salut!

Am deschis un S.R.L. inainte de pandemie dar de atunci ea nu a fost deloc utilizata, nici un fel de activitate. Inregistrata si lasata asa pentru ca m-am razgandit.

Am inteles ca trebuia sa platesc taxe chiar daca ea nu functioneaza si ca sunt pasibil de amenda? As vrea sa ma duc sa rezolv eventualele probleme la ANAF sau mai trebuie si in alte parti?
Nu cunosc deloc detalii, imi pare rau daca intreb prostii.
Sediul firmei in act este pe un spatiu din apartament.

Va multumesc!

Edited by AlexMB, 08 March 2022 - 08:03.


#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
cred ca trebuiau depuse niste declaratii. n-ai contabil?

#3
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Declaratiile, chiar daca pe zero, trebuie depuse.
Si ce vrei sa faci mai departe? Sa radiezi firma, sa continui?

Edited by bai3tzash, 08 March 2022 - 09:31.


#4
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013
Daca nu ai depus declaratiile la timp (contabilul ar trebui sa iti fi spus asta, desigur daca ai sau ai avut unul) ai deja amenda de la ANAF. Parca 5000 sau 10000 e amenda pentru nedepunere. Daca ai facut-o inainte de pandemie, ai strans deja ceva amenzi. Daca esti si administrator (presupun ca esti), e mai nasol pentru ca esti raspunzator. Mergi la ANAF sa vezi cat e premiul si sa rezolvi situatia (oricum, mai devreme sau mai tarziu vor ajunge sa se ocupe si de amenzile astea).

Edited by jm2010, 08 March 2022 - 09:34.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 AlexMB, on 08 martie 2022 - 08:01, said:

Va salut!

Am deschis un S.R.L. inainte de pandemie dar de atunci ea nu a fost deloc utilizata, nici un fel de activitate. Inregistrata si lasata asa pentru ca m-am razgandit.

Am inteles ca trebuia sa platesc taxe chiar daca ea nu functioneaza si ca sunt pasibil de amenda? As vrea sa ma duc sa rezolv eventualele probleme la ANAF sau mai trebuie si in alte parti?
Nu cunosc deloc detalii, imi pare rau daca intreb prostii.
Sediul firmei in act este pe un spatiu din apartament.

Va multumesc!

De unde ai inteles ca tre' sa platesti taxe,cine ti-a zis asta?
In schimb ai nevoie sa depui lunar,trimestrial,etc. niste acte.In cazul tau se pot depune si fara contabil,da-i mai complicat.Nedepunerea actelor,chiar daca firma n-are activitate se penalizeaza.
Iti sugerez sa contactezi niscaiva contabil sa te scoata din impas,atat cat va putea.Exista si la ANAF avertisment,nu doar amenzi.

Edited by adisz, 08 March 2022 - 09:36.


#6
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013

 adisz, on 08 martie 2022 - 09:35, said:

De unde ai inteles ca tre' sa platesti taxe,cine ti-a zis asta?
In schimb ai nevoie sa depui lunar,trimestrial,etc. niste acte.In cazul tau se pot depune si fara contabil,da-i mai complicat.Nedepunerea actelor,chiar daca firma n-are activitate se penalizeaza.
Iti sugerez sa contactezi niscaiva contabil sa te scoata din impas,atat cat va putea.Exista si la ANAF avertisment,nu doar amenzi.
Daca firma nu este suspendata are nevoie obligatoriu (conform legii) angajat sau contract cu expert contabil (doar ala poate semna). Si doar ala poate depune bilantul chiar si pe zero. Trebuia sa suspende activitatea. Nu exista la un SRL ca nu ai contabil (conform legii). Doar ca PFA poti. Pe de alta parte, nedepunerea declaratiilor nu este avertisment, este direct amenda. Si probabil ca a adunat deja din astea. Nu cred (nu am auzit inca) sa scape de acele amenzi pentru asa ceva. Chiar daca isi ia contabil (asa cum trebuia sa faca la inceput), nu o sa scape de amenzi. Dar cel mai bine e sa mearga la ANAF si sa afle clar. Aici sunt doar pareri.
Apropo, de la 1 martie trebuie cont pe SPV cam pentru orice act cu ANAF-ul.

Edited by jm2010, 08 March 2022 - 09:45.


#7
AlexMB

AlexMB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.11.2013
Inseamna ca am adunat amenzi din cate inteleg. O sa merg la ANAF sa rezolv toata situatia si sa inchid firma. M-a mancat undeva…

Nu am contabil, trebuie sa caut unul. Am pus-o daca trebuie sa platesc atatea amenzi…

#8
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Eu am două firme inactive de ani de zile și îmi depun singur declarațiile și bilanțurile pe zero. Mi-am luat semnătură electronică și ăsta e singurul cost anual pe care îl am. Nu îți trebuie nici un contabil sau expert contabil care să îți semneze. Atât doar că mai schimba ANAF periodic formularele și cele vechi nu mai sunt valabile dar afli când depui că ceea ce ai depus nu este valid.

#9
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

 AlexMB, on 08 martie 2022 - 09:58, said:

Inseamna ca am adunat amenzi din cate inteleg. O sa merg la ANAF sa rezolv toata situatia si sa inchid firma. M-a mancat undeva…

Nu am contabil, trebuie sa caut unul. Am pus-o daca trebuie sa platesc atatea amenzi…

Nu-i dracu asa negru. Depui niste declaratii in 0, vb cu un contabil care are semnatura digitala, poate-ti trebuie procura notariala de imputernicire a notarului.
D100 trimestriala, D101 anuala in 0. Fuga la AnaF. si intreab-o de sanatate. Vezi ca-i 8 Martie azi, un buchet de flori.

#10
AlexMB

AlexMB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.11.2013
@ ioana

Astept sa ma sune de la contabilitate, am sunat mai devreme.

Sper sa rezolv cumva fara amenzi, maine ma duc la ANAF de urgenta…

Chiar m-am dezumflat rau… cat de destept sunt.

Edited by AlexMB, 08 March 2022 - 10:35.


#11
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 AlexMB, on 08 martie 2022 - 09:58, said:

... sa rezolv toata situatia si sa inchid firma. …

Daca crezi ca nu te descurci singur (cu hirtiile)  ca sa lichidezi firma, cauta la tine in oras un Lichidator Judiciar si contracost, o sa te scape de firma.

Daca intradevar vrei sa inchizi firma, du-te direct la lichidator. Nu are nici un sens sa umbli la Anaf si la contabili. O sa-ti spuna lichidatorul ce ai de facut.

#12
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015

 TLGTLC, on 08 martie 2022 - 10:01, said:

îmi depun singur declarațiile și bilanțurile pe zero.

De curiozitate ce in ce calitate semnezi bilantul? Decat sa sfatuiesti omul sa faca ceva ilegal mai bine te abtii. Ca sa inchida firma va trebui sa depuna bilant de lichidare si sa vezi caterinca ca aia la Registrul Comertului se uita si la o virgula aiurea, dar la un bilant semnat de cineva care nu are dreptul.

#13
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

 ZamrA, on 08 martie 2022 - 11:26, said:


De curiozitate ce in ce calitate semnezi bilantul? Decat sa sfatuiesti omul sa faca ceva ilegal mai bine te abtii.

Reprezentant legal, administrator..... ii vb de activitate 0.

Si io depun d100, pt un srl al meu si pt un srl al cumnatei mele. 0 este 0 si daca esti contabil-auditor la PWC si pt vacarul satului.

#14
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007

 ZamrA, on 08 martie 2022 - 11:26, said:


De curiozitate ce in ce calitate semnezi bilantul? Decat sa sfatuiesti omul sa faca ceva ilegal mai bine te abtii. Ca sa inchida firma va trebui sa depuna bilant de lichidare si sa vezi caterinca ca aia la Registrul Comertului se uita si la o virgula aiurea, dar la un bilant semnat de cineva care nu are dreptul.
Dar tu crezi că nu am fost să întreb? Nu am pomenit nicăieri de lichidare și închidere, nu intenționez să fac așa ceva. I-am spus inițiatorului că dacă vrea să o mai lungească cu firma depune declarațiile și bilanțul pe semnătură proprie numai că trebuie să aibă semnătură digitală. Cu bilanțul e mai greu pentru că îți trebuie program.

#15
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013

 TLGTLC, on 08 martie 2022 - 11:50, said:

Dar tu crezi că nu am fost să întreb? Nu am pomenit nicăieri de lichidare și închidere, nu intenționez să fac așa ceva. I-am spus inițiatorului că dacă vrea să o mai lungească cu firma depune declarațiile și bilanțul pe semnătură proprie numai că trebuie să aibă semnătură digitală. Cu bilanțul e mai greu pentru că îți trebuie program.
Nu program. Iti trebuie cineva care are dreptul legal sa semneze asa ceva. Nu mai spuneti prostii ca s-ar putea sa il doara mai rau la buzunar pe initiator.
@Op - Mergi la ANAF, vezi care e situatia, vorbeste cu un contabil sa puna in ordine hartiile si gata. E cel mai simplu. O sa te coste ceva acuma dar e rezolvabil.

#16
AlexMB

AlexMB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.11.2013
Va multumesc pentru timp si intentii bune. Revin cu update.

#17
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015

 ioana1973, on 08 martie 2022 - 11:31, said:

Reprezentant legal, administrator..... ii vb de activitate 0.

Si io depun d100, pt un srl al meu si pt un srl al cumnatei mele. 0 este 0 si daca esti contabil-auditor la PWC si pt vacarul satului.

 TLGTLC, on 08 martie 2022 - 11:50, said:

Dar tu crezi că nu am fost să întreb?

Spuneti prostii dupa prostii, bilantul se semneaza de catre adminsitrator IMPREUNA CU  11-Director Economic, 12 - contabil sef, 13 - alta persoana imputernicita conform legii ( si nu administratorul nu este inclus aici), 21 - PFA membru Ceccar, 22 - Pj membra Ceccar. Deci unde ti-a zis ANAf ca te incadrezi ca sa poti semna?

#18
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,650
  • Înscris: 21.03.2020
Daca nu ai avut activitate deloc poti astepta sa te dizolve RECOM din oficiu... nu depune nicio declaratie si las-o asa! Altfel dizolvarea firmei te va costa mai mult decat infiintarea firmei

https://mfinante.gov...le-si-bilanturi verifica aici situatia firmei in perspectiva ANAF - poate esti declarat deja inactiv

Edited by GlCA_Contras, 08 March 2022 - 13:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate