Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Merita să cumpăr un ps5?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
ZDNEJ

ZDNEJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 17.01.2013
Merita pentru confort si exclusivitati.

Te poti juca in living sau din pat pe consola,si acum daca nu e o problema $$ fara cateva sute in plus sau in minus mai conteaza? In rest un pc decent e mult mai bun decat ps5 sau ps4 )) pe partea de grafica si fps.Tine de tine daca consola iti aduce placere sau nu? YOLO man!

#20
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,125
  • Înscris: 13.02.2004
Un PC care sa fie mai bun pe partea grafica decat PS5...costa (cel putin de 4 ori cat un PS5...cel putin la preturile actuale).
Avantajul urias la console este faptul ca merg. Jocul iti merge, garantat, iti merge cu o grafica buna/foarte buna. Consola costa putin. Jocurile au aprox acelasi pret. Dar nu-ti bati capul ca nu merge, ca n-ai drviere, ca se invecheste placa grafica, ca nu duce sursa...ca iti crapa windows-ul (pt cine foloseste...) etc.

#21
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003

 alex_774, on 08 martie 2022 - 04:02, said:

[...]Oricum nu am timpul necesar(munca ,nevasta , copii , cățel , purcel etc) , dar așa când mai prind liber câteva ore bag . [...]

Nu merită.
Io am luat un PS4 second - mai mult că-l vindea un coleg și copiii vroiau Fifa 22 cu echipa CFR. Personal joc jocuri de pe GOG și Steam (luate când sunt la reduceri) dar tot așa, din paști în an..

Edited by shiva, 09 March 2022 - 18:29.


#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,542
  • Înscris: 07.02.2003

 RangerBoy, on 08 martie 2022 - 12:39, said:

quality mode arata foarte bine pe console, cu bugetul de ps5 nu ai cum sa atingi calitatea video de pe consola!
Si da, faza ca trebuie sa platesti abonament pt joace e naspa!
Cu bugetul initial e adevarat dar nu ai nici flexibilitatea pe care ti-o da pc-ul si spre deosebire de pc pe consolele trebuie sa platesti si multiplayerul si se aduna in timp ajungi la suma. Uite-te pe gameranx pentru comparatii reale fara artificii...

#23
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,125
  • Înscris: 13.02.2004
Nu neaparat...de exemplu, tocmai m-am jucat War Thunder...si n-am plus.

#24
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

 Bylly00, on 09 martie 2022 - 09:41, said:


Probabil avem pretentii diferite. M-am uitat la mai multe teste pe youtube: RDR2 pe 1440p high settings nu ajunge nicaieri in apropiere de 60fps, mai degraba schiopateaza cu 40. Daca nu pot sa joc cu 60fps constant si la detalii high, mai bine nu ma joc si pun jocul la pastrare pentru atunci cand voi avea un sistem capabil. Imi permit luxul asta pentru ca nu am timp oricum, daca ma multumesc cu 3-4 jocuri pe an e alta discutie.
joci pe 1080p sau ai monitorul 1440p?

 andreic, on 09 martie 2022 - 22:53, said:

Cu bugetul initial e adevarat dar nu ai nici flexibilitatea pe care ti-o da pc-ul si spre deosebire de pc pe consolele trebuie sa platesti si multiplayerul si se aduna in timp ajungi la suma. Uite-te pe gameranx pentru comparatii reale fara artificii...
Eu stiu ca si tu ai dreptate, dar parca nici sa arunci o caruta de bani intr-un pc nu prea iti vine daca nu ii ai.

#25
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003

 RangerBoy, on 10 martie 2022 - 13:19, said:

[...]Eu stiu ca si tu ai dreptate, dar parca nici sa arunci o caruta de bani intr-un pc nu prea iti vine daca nu ii ai.
Dacă ai bani de PS5, îți ajung și de un PC cu Ryzen.

#26
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,125
  • Înscris: 13.02.2004
Da...dar daca vrei aceasi grafica...dublezi bugetul pentru PC

#27
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

 RangerBoy, on 10 martie 2022 - 13:19, said:

joci pe 1080p sau ai monitorul 1440p?

Intotdeauna joc la rezolutia nativa a monitorului (1440p). La vechile CRT mai mergea schema sa joci in 800x600 in loc de 1024x768, dar la LCD penalizarea calitativa e prea mare si nu merita asumata. In 1080p cred ca ar mai tine schema cu niste mici "optimizari" grafice, dar in 1440p nu le-as putea juca in 60fps constant.

#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,542
  • Înscris: 07.02.2003
In cazurile de fps variabil sunt artificii ce ajuta, de ex gsync sau varianta free, nu mai simti momentele in care ai sub 60 pentru ca se sincronizeaza.

#29
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Ideea este ca din punctul de vdere a unui gamer inrait merita un PS5
Insa cum initiatorul threadului STA PROST CU TIMPUL ca si mine ..de aceea am spus ca NU merita
Mai ales ca are si un PS4 , un pc modest si se joaca din cand in cand.....
TIMPUL PENTRU UNII INSEAMNA BANI , pentru altii.......iar JOCURILE SUNT O METODA DE RELAXARE din cand in cand.....
Indiferent ca vrei PS4/PS5 sau Xbox Series X sau un pc mai potent , daca nu stai de el.....inseamna O INVESTITIE PE JUMATATE MOARTA
Sunt pareri personale si tratatile ca atare.....

#30
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Daca nu ai timp probabil nu merita. Poate un xbox series s, fiind ieftin in comparatie. Eu am preferat ps5 ca-mi plac jocurile exclusive pe care le au, dar daca eram genul care joaca fifa/mortal kombat/call of duty etc. luam probabil un series s.

Edited by Shade14, 14 March 2022 - 13:47.


#31
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,125
  • Înscris: 13.02.2004
La jucat ocazional (adica 1-2 ore/saptamana)...merita un PS4 sh...Poti schimba storage-ul relativ usor (chiar simplu...sunt instructiunile de la sony cum se face)...iar jocurile merg chiar ok.

#32
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Eu zic ca merita. Vezi ca pe emag s-au umflat iar preturile...

#33
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,125
  • Înscris: 13.02.2004
Merita dar nu la pretul asta. Eu cred ca intr-un an...o sa junga intr-o zona mai apropiata de realitate (2500-3000 lei pt varianta cu disc si 2000-2500 pentru varianta fara disc).
Am avut timp de o saptamana un PS5 pe mana...da, jocurile gandite pentru PS5...arata supeb...dar sunt inca putine...si cam toate titlurile care ies acum merg bine merci si pe PS4. Eu zic sa mai astepte pana scade la 400-500 euro...

#34
alexleca

alexleca

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 21.05.2020
Salut,

Am PS5, doar pentru ca la momentul respectiv nu am gasit Xbox Series X. Performantele sunt similare la cele 2 console. Desi pe Xbox or sa fie mai multe jocuri in viitor. Microsoft pare ca investeste masiv in achizitii. Iar producatorii de jocuri achizitionati de Micorosoft nu mai scot si versiuni pentru PlayStation la ce produc. Elder Scrolls, toate jocurile de la Bethesda, de la Activision Blizzard (Seriile Call of Duty, Diablo, etc.). Toate acestea doar pentru Xbox.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate