Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

De ce ma doare capul daca beau alcool?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 10.01.2012

View Postdanvlas, on 07 martie 2022 - 23:38, said:

Esti alcoolic si ar fi cazul sa te abtii total. E mai simplu sa nu torni in pahar.
Dacă i-ai pus deja diagnosticul, nu-i recomanzi si o internare la "cronici" ca să revinâ pe linia de plutire :)

#20
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Daca alcoolul iti face rau, nu mai consuma alcool. E atat de simplu.

Alcoolul este o toxina pentru organism. Pentru unii mai tolerabila, pentru altii intolerabila.

Si eu sunt intr-o situatie aproximativ similara.
Rezist bine la alcool, adica ma imbat greu - insa indiferent cat alcool ingerez, mi-e rau a doua zi, oarecum proportional cu cantitatea.
O bere=durere de cap. 350 ml palinca = durere de cap, greata, ameteala, stare de sfarseala, tremur...etc

Asa ca la 45 ani, pot sa spun ca in viata mea am experimentat betia de vreo 4 ori (odata grav in adolescenta si restul cam odata la 10 ani).  In rest, nu consum alcool deloc, betiile alea au fost mai mult accidente, utile prin prisma faptului ca am inteles ca nu e pentru mine.

Poate fi si o componenta psihologica, mai ales daca ai avut in anturaj persoane alcoolice si ai vazut ce inseamna.

#21
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Unele persoane au intoleranta la alcool, le lipseste o enzima care prelucreaza corespunzator alcoolul si au efecte negative mult mai severe dupa ce beau.
https://en.wikipedia...hol_intolerance
https://en.wikipedia..._flush_reaction

#22
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Ai cumva sinuzită? Și eu am crezut mulți ani că de la alcool mi se trag durerile de cap crunte. Însă după n doctori și z analize a reieșit că de la sinuzită am dureri de cap.

#23
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007

View Postsneferu1987, on 08 martie 2022 - 09:36, said:

Ai cumva sinuzită? Și eu am crezut mulți ani că de la alcool mi se trag durerile de cap crunte. Însă după n doctori și z analize a reieșit că de la sinuzită am dureri de cap.
De la sinuzita n-ar trebui sa te doara tot timpul?

#24
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010

View Postfezo, on 08 martie 2022 - 17:12, said:

De la sinuzita n-ar trebui sa te doara tot timpul?

Din fericire nu, asta îmi mai lipsea. Și așa nu prea mai trece cu nimic....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate