Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Curs valutar USD - RON; USD - EUR

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 21.10.2006
Astazi Dolarul american a explodat
De la 4.4984 a ajuns la 4.5714
O crestere de 0.0730 bani

Si asta doar intr-o zi.

Eu am o presimtire ca dolarul american devine din ce in ce mai puternic, pe cand euro stagneaza.
La fel si frankul elvetian o sa fie mai puternic.
Este evident ca leul o sa se devalorizeze (cu cat? asta nu stiu)


Paritatea euro / usd este la 1.0892. Cel mai puternic dolar de 1 an incoace.


De ce zic, intreb toate astea?

Vreau sa imi schimb banii din lei in usd sau chf, pentru urmatorii 2-3 ani... si in care sa ii schimb? USD sau CHF
Parca in USD ii vad mai bine...
Cu tot razboiul actual, Europa devine din ce in ce mai slab iar SUA din ce in ce mai puternic
Voi ce recomandati? USD sau CHF sau EUR?

Vreau sa pun o suma mai consistenta deoparte

Orice sfat e binevenit

Attached Files


Edited by djxhouse, 07 March 2022 - 20:49.


#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Daca intrebi serios, raspunsul e: haur.

LE: dar cred ca ai cam pierdut startul...

Edited by crocko.dilul, 07 March 2022 - 21:02.


#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003
Dolarul fluctueaza intotdeauna mai mult, euro e o moneda mai stabila.

Edited by andreic, 07 March 2022 - 21:04.


#4
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

 djxhouse, on 07 martie 2022 - 20:49, said:

Eu am o presimtire ca dolarul american devine din ce in ce mai puternic, pe cand euro stagneaza.
La fel si frankul elvetian o sa fie mai puternic.

In RO multe sunt raportate la EUR, deci daca ai USD sau CHF trebuie sa ii schimbi inapoi, la cursul din data cand faci tranzactia (care poate sa fie f prost). Pe cand daca ai EUR esti in sync cu cerintele pietei, anume ai o stabilitate mai mare.

Ca sa iesi mai bine cu a tine USD/CHF trebuie sa se aprecieze mai bine decat diferenta dintre cumpare si vanzare, raportat la evolutia EUR de exemplu.

Edited by greywolfact, 07 March 2022 - 21:12.


#5
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 21.10.2006

 crocko.dilul, on 07 martie 2022 - 21:01, said:

Daca intrebi serios, raspunsul e: haur.

LE: dar cred ca ai cam pierdut startul...

 crocko.dilul, on 07 martie 2022 - 21:01, said:

Daca intrebi serios, raspunsul e: haur.

LE: dar cred ca ai cam pierdut startul...
si cu aurul cum trebuie? ca nu ma pricep deloc cum sa fac cu "haur"
Probabil am pierdut start-ul, dar abia acu incepe toata distractia

 andreic, on 07 martie 2022 - 21:04, said:

Dolarul fluctueaza intotdeauna mai mult, euro e o moneda mai stabila.
Asa este, dar per moment eu zic ca dolarul are un avans mare

 tytysor, on 07 martie 2022 - 21:08, said:

Draguta, te spargi in figuri cu grafice si alte chestii bengoase, dar nu-ti dai seama ca e vorba de 0,00xx lei, nu bani!
Scuze, ai dreptate... este vorba despre lei

#6
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Nu exista paritate libera directa RON / alte valute, doar RON / EUR.
Restul paritatilor se fac prin intermediul EUR.
Se face paritatea EUR / alta valuta, se aplica corectia data de paritatea RON / EUR si ai rezultatul.

#7
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
1. Romania tinteste cursul LEU / EUR, pt ca aici sunt majoritatea schimburilor comerciale.
2. Estul valuterlor evolueaza in fct de evolutia externa raportata la LEU/EUR
3. BNR are rezerva valutara mare si linie de credit uriasa de la BCE ca sa tina in frau cursul LEU/EUR cu variatii minore, iar volumele sunt de ras/plans, deci BNR face jocurile cum doreste
4. Avand in vedere situatia actuala, cu inflatia se da drumul treptat la dobanzi, nu la curs si in niciun caz la ambele.

#8
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

 Ahasverus, on 07 martie 2022 - 22:31, said:

1. Romania tinteste cursul LEU / EUR, pt ca aici sunt majoritatea schimburilor comerciale.
2. Estul valuterlor evolueaza in fct de evolutia externa raportata la LEU/EUR
3. BNR are rezerva valutara mare si linie de credit uriasa de la BCE ca sa tina in frau cursul LEU/EUR cu variatii minore, iar volumele sunt de ras/plans, deci BNR face jocurile cum doreste
4. Avand in vedere situatia actuala, cu inflatia se da drumul treptat la dobanzi, nu la curs si in niciun caz la ambele.
1. corect
2. partial corect, se tranzactioneaza direct si alte valute semnificative vs RON dar da, in mare parte cursul USD/RON, GBP/RON etc este dat de EUR/USD, GBP/EUR etc avand in vedere ca EUR/RON este cvasi fix
3. partial corect, BNR are rezerve foarte marti fata de alte banci centrale, are si linii de swap cu BCE-ul, dar volumele pe RON nu sunt neaparat de ras/plans, mai ales nu in ultima perioada. sunt volume decente pentru marimea pietei romanesti, si fii sigur ca tot ce s-a intamplat in ultimele 2 saptamani se simte in rezerva valutara a BNR-ului, practic au avut degetul blocat pe SELL EUR. alte monede din zona au pierdut cam 10% fata de EUR, cam pe acolo sau chiar mai rau (avand in vedere fundamentele dezastruoase ale leului in raport cu fornitul de exemplu) trebuia sa pice si leul.
4. partial corect, BNR deocamdata a ales sa tina fix cursul dar cred ca in curand vor capitula si ei. increderea in leu e foarte mica, nu m-ar mira sa avem sedinta de politica monetara ad hoc si sa vedem crestere de dobanzi. de asemenea, dobanda de politica monetara e total in afara pietei, la fel si lombardul, la fel si robor la x luni samd. dobanzile "reale" pe RON se vad in swap-uri, actualmente fiind undeva la 12-13% pt 1 luna si 7-8% pt intervale mai lungi de timp.

#9
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
Nu vad nicaieri o previziune de curs pentru anul curent.In afara de cea de la inceputul anului unde era prognozat un curs de 5.11 nu mai vad alta.
Clar la valorile alea si la cum arata situatia nu era rentabil sa tii banii in valuta.
Dar acum totul e ft incert...

#10
Darius2022

Darius2022

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.03.2022
Oricum sunt sanse foarte mari sa creasca mult si cursul euro.

#11
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

 djxhouse, on 07 martie 2022 - 21:13, said:



si cu aurul cum trebuie? ca nu ma pricep deloc cum sa fac
Aurul e cea mai proastã investiție.  Daca vrei sa te convingi cumpara aur.

#12
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Te rog sa explici, multumesc.

#13
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

 Ahasverus, on 07 martie 2022 - 22:31, said:

3. BNR are rezerva valutara mare si linie de credit uriasa de la BCE ca sa tina in frau cursul LEU/EUR cu variatii minore, iar volumele sunt de ras/plans, deci BNR face jocurile cum doreste

 newbie13, on 07 martie 2022 - 23:36, said:

3. partial corect, BNR are rezerve foarte marti fata de alte banci centrale, are si linii de swap cu BCE-ul, ...

Buna,
Puteti va rog sa explicati, ca pentru un muritor, cam ce inseamna acest SWAP sau "linie de credit de la BCE"?

#14
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

 migaci83, on 08 martie 2022 - 12:21, said:

Buna,
Puteti va rog sa explicati, ca pentru un muritor, cam ce inseamna acest SWAP sau "linie de credit de la BCE"?
swap vine din engleza, inseamna (inter)schimbare. in termeni financiari, inseamna sa schimbi un asset (de obicei o moneda) pt alta. adica eu am prea multi EUR si as avea nevoie de niste RON sa zicem. caut pe cineva care ar putea sa fie de cealalta parte (are multi RON si ar cam avea nevoie de ceva EUR) si facem o tranzactie. schimbam RON/EUR acum si ne intelegem ca peste o perioada de timp (o zi, o saptamana .... etc) sa facem invers. evident, operatiunea asta are si un cost, cost care se poate traduce intr-o "dobanda". azi de exemplu swap-urile la 1M pe RON (in care practic te imprumuti euro pt 1 luna si dai la schimb timp de o luna euro) s-au tranzactionat pe la vreo 15%. cam astea sunt dobanzile reale pe RON, situatie cauzata de faptul ca BNR tine artificial cursul (vinde euro si cumpara lei, deci scade oferta de lei din piata).

BCE are semnate angajamente din astea de swap cu banci centrale, in eventualitatea in care pe o anumita piata ar fi o criza de euro, BNR poate face swap cu BCE sa primeasca euro pe care mai apoi ii poate da bancilor din sistem.

#15
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

 newbie13, on 08 martie 2022 - 22:03, said:

swap vine din engleza, ...
Mersi.

#16
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 22.05.2011
Iaca a ajuns astazi 1 UDS  la 4.70 lei   -  Ce parere aveti,   cand depaseste  Euro  ?

#17
rustic

rustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.09.2008
Uitati-va la cursul realului brazilian din noiembrie 2021 pana azi.

#18
razec

razec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 24.03.2004
Dar de cursul rublei ce ziceti?
Inainte de razboi se ,,zbatea" pe la 0,057 - 0,059, la inceput de razboi (undeva in martie) a ajuns la 0,033
si astazi datorita puternicelor blocaje venite din partea intregii lumi, rubla a ajuns la 0,0645 lei/rubla

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate