Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Ecografie trans esofagiana ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007
Buna,

As vrea sa stiu si eu in ce consta aceasta procedura si cum trebuie sa ma pregatesc. In urma unei ecocardiografii la inima, am fost depistata cu aorta marita (45) si suspiciune bicuspidie aortica. Nu stiu cum m-am procopsit cu asa ceva, in ciuda faptului ca am luat tratament pentru tensiune.
Am 52 ani, 1.66 si 90 kg. Pana acum 2 ani colesterolul era in limite normale, insa, in urma unui regim "keto", m-am procopsit cu un colesterol mare si fara nicio legatura, mi-a crescut si tensiunea.(15/9)

Multumesc pentru ajutor,

#2
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 01.12.2017
Iti introduce un tub flexibil in esofag.
Nu trebuie mari pregatiri, doar sa nu mananci cu vreo 6 ore inainte.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 lili2007, on 07 martie 2022 - 19:36, said:

Pana acum 2 ani colesterolul era in limite normale, insa, in urma unui regim "keto", m-am procopsit cu un colesterol mare

Nu am inteles partea asta. De ce spui ca te-ai procopsit cu un colesterol mare? Ce ai mancat?

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

 lili2007, on 07 martie 2022 - 19:36, said:

As vrea sa stiu si eu in ce consta aceasta procedura si cum trebuie sa ma pregatesc.
Pe scurt:

https://m.youtube.co...h?v=7H5Ociq-eQc

Găsești de fapt destul de multe clipuri explicative pe YouTube…

#5
BeastieEminem

BeastieEminem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 03.10.2021

 MembruAnonim, on 07 martie 2022 - 20:07, said:

Nu am inteles partea asta. De ce spui ca te-ai procopsit cu un colesterol mare? Ce ai mancat?

"Dieta" keto, baga carne si grasime cat leul de la gradina zoologica dar ca sa fie sanatos regimul e fara carbohidrati! Teoretic dar si practic dovedit Iti distrugi ficatul.

#6
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007

 MembruAnonim, on 07 martie 2022 - 20:07, said:

Nu am inteles partea asta. De ce spui ca te-ai procopsit cu un colesterol mare? Ce ai mancat?

smantana, oua, parmezan, in general chestii grase si carne multa. N-ar fi trebuit, pentru ca mie imi plac legumele, m-am chinuit in perioada aceea. A, da, putini carbohidrati.

 Karhu, on 07 martie 2022 - 20:21, said:

Pe scurt:

https://m.youtube.co...h?v=7H5Ociq-eQc

Găsești de fapt destul de multe clipuri explicative pe YouTube…


multumesc frumos

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 lili2007, on 07 martie 2022 - 20:25, said:


in general chestii grase si carne multa.


Carne multa zi de zi sa stii ca nu este deloc sanatos. Daca vrei sa slabesti asta nu este reteta de care ai nevoie.

#8
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007

 MembruAnonim, on 07 martie 2022 - 20:35, said:

Carne multa zi de zi sa stii ca nu este deloc sanatos. Daca vrei sa slabesti asta nu este reteta de care ai nevoie.

Ai perfecta dreptate. Dar nu stiam ce sa mai fac sa slabesc, cu tot cu dieta de la nutritionist, mi-a fost foarte greu, intrasem in depresie. As fi facut orice sa aud cantarul cum spune o poezie frumoasa :)

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003
Cum nu stii ce sa faci, manaca putin... si bea apa. Slabesti garantat.

#10
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007

 andreic, on 07 martie 2022 - 20:54, said:

Cum nu stii ce sa faci, manaca putin... si bea apa. Slabesti garantat.

Mananc foarte putin, beau mult apa, multe ceaiuri din plante.La doua, trei zile cate un dulce mic.
Azi am mancat un avocado cu 5 rosii cherry si putina piftie de curcan cu o felie de paine. Dimineata un mar sau o banana. Mie nu mi se pare mult. Nu vreau sa dau vina pe hipotiroidia de care sufar, poate  e de la dulciuri. Nah, o sa le las si pe astea.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 lili2007, on 07 martie 2022 - 21:04, said:

Mananc foarte putin, beau mult apa, multe ceaiuri din plante.La doua, trei zile cate un dulce mic.
Azi am mancat un avocado cu 5 rosii cherry si putina piftie de curcan cu o felie de paine. Dimineata un mar sau o banana. Mie nu mi se pare mult.

Rezultatele nu se vad dupa o saptamana. Continua sa mananci putin (calorii in limita a 2000-2500 sau care este necesarul tau), si peste 6 luni vei vedea rezultate vizibile.

Edited by MembruAnonim, 07 March 2022 - 21:07.


#12
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007

 Karhu, on 07 martie 2022 - 20:21, said:

Pe scurt:

https://m.youtube.co...h?v=7H5Ociq-eQc

Găsești de fapt destul de multe clipuri explicative pe YouTube…


Sper ca in secolul in care traim se face totul cu sedare, altfel, nu cred ca am curaj sa ma incumet la asa ceva.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 lili2007, on 07 martie 2022 - 21:07, said:

Sper ca in secolul in care traim se face totul cu sedare, altfel, nu cred ca am curaj sa ma incumet la asa ceva.

Sedare locala. Nu ti se face anestezie generala. O anestezie generala include anumite riscuri, iti supune organismul la anumit "stres". Nu iti face nimeni anestezie generala pt o chestie minora.

Edited by MembruAnonim, 07 March 2022 - 21:14.


#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

 lili2007, on 07 martie 2022 - 21:07, said:

se face totul cu sedare
Chiar prima frază din clipul postat de mine menționează că se face anestezie locală (de regulă cu un spray cu lidocaină).

#15
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007
As mai avea o intrebare. Tot citind pe ici pe colo si vazand diverse buletine de ecografie trans toracica, am observat ca la unele persoane apare daca aorta e de tip bicuspida sau tricuspida. Inteleg ca am facut ecocardiografie la un aparat rudimentar de nu a putut sa-mi spuna clar daca e bi sau tri.
Inafara de acest lucru, ce se vede in plus la aceasta ecografie trans esofagiana ? CT-UL NU M-ar ajuta la fel de mult ?
Intreb, caci ma gandesc cu groaza la aceasta analiza.
Multumesc,

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate