Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 

Fibrinogen 520 și stare generală de rău

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
_taeko10

_taeko10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.03.2022

Bună ziua!

     În urmă cu în jur de o săptămână (28 februarie), pe la 4 dimineața, m-a luat o durere foarte mare de stomac, îmi simțeam stomacul de parcă stă să explodeze, și odată cu asta a venit o stare intensă de tremurat (nu îmi era frig), transpirații abundente, amețeală, respirație greoaie, durere în spate și o teamă fără motiv. Avusesem starea asta și câteva zile la rând înainte, doar că durau doar 10-20 de minute, apoi nu mai aveam nimic. Totuși, în acea seară, starea a continuat așa mult și bine, abia am reușit să adorm, și a continuat chiar și după somn.
     Eu sufăr de Tiroidită Hashimoto cu Hipotiroidism (ultimele analize, făcute azi, arată că e totul în regulă cu ea), așa că mi-am contactat medicul endocrinolog și am întrebat-o ce aș putea face, încotro s-o iau. După spusele acesteia, ar fi fost ceva legat de plămâni, așa că am făcut o radiografie pulmonară, după care am mers la trei pneumologi, niciunul fiind capabil să îmi citească radiografia oferită pe CD (nu aveau programul necesar, aparent, iar mulți alții erau ocupați din cauza pacienților de covid), așa că mi s-a dat un tratament cu antibioticul Azitrox (5 zile), conform diagnosticului de pe foaia aceea primită odată cu radiografia (desen interstitial pulmonar accentuat bilateral, mai evident paracardic și bazal drept, unul dintre pneumologi a spus că ar fi pneumonie la plămânul drept sau așa ceva). Am început tratamentul (acum este a patra zi, menționez că nu simt nicio schimbare), dar azi am fost să fac câteva analize, și pentru că de ceva timp au început să îmi amorțească mâinile și picioarele, să le am mai mereu reci, să amețesc și să îmi apară vene mov/albastre pe coapse și umeri (exact așa arată: https://lataifas.ro/...k-1200x1615.jpg), am decis să fac și fibrinogenul (știam că ține de coagularea sângelui). Din păcate, am făcut aceste analize pe bani, nemaifiind fonduri, așa că nu le-am putut face pe toate și am și uitat de unele, cum ar fi VSH-ul, dar ultima dată când l-am făcut (2 februarie 2022) era 22 (1h, valoare normală - 20) și 45 (2h, valoarea normală - 40). Fibrinogenul a ieșit 520, normalul fiind între 200 și 400. Ar trebui să mă îngrijorez? Știu că de la 600-700 ai risc de cheaguri de sânge, și mi-e cam teamă de asta, mai ales că am o stare de rău de atâtea zile (am fost pe la tot felul de medici). Ar putea antibioticul să aibă vreun efect asupra acestei analize? De asemenea, am câteva analize de făcut și pentru stomac și ficat, trebuie să le fac după terminarea tratamentului, ca să nu interfereze? Mi-a mai ieșit "prost" Proteina C reactiva (CRP), care este de 7.03 mg/L (am avut-o de 13 înainte să încep tratamentul cu Azitrox).

Alte simptome avute pe parcursul acestor zile: stare generală de rău, amețeli, diverse locuri pe corp (mijlocul feței, deasupra sprâncenelor, picioare, mâini, spate) unde simt de parcă mă arde/ustură, uneori dureri în tâmple și/sau frunte, dureri persistente (uneori junghiuri) în spate, dureri profunde de mușchi/articulații/vene, transpirații, senzație de frig foarte mare și uneori senzație de căldură foarte mare, îmi ard ochii, oboseală extremă până la extenuare, dureri la nivelul feței (zona T).







Menționez că voi merge la medic și că întreb aici pentru păreri orientative sau posibili cunoscători. Sunt fată și am 23 de ani.
Mulțumesc! O zi frumoasă tuturor!

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
Un test covid ai făcut?

#3
_taeko10

_taeko10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.03.2022

 corinadaniela, on 07 martie 2022 - 18:08, said:

Un test covid ai făcut?
Da, am făcut mai multe teste rapide, inclusiv la urgenţe (unul dintre acei trei pneumologi era de acolo). Dacă ar fi fost covid şi nu ar fi apărut la testele rapide (nu ştiu cât sunt de bune, dar la cunoştinţele mele care au avut covid le-a ieşit pozitiv atunci când chiar aveau), simptomele lui nu ar fi trebuit să se domolească până acum? Sau să am febră? Am doar starea aceea că mi-ar fi cald, dar niciodată n-am avut temperatură. De asemenea, mie îmi apare în analize că aş avea o infecţie de doi ani, dar nu prea au dat atenţie medicii până acum... :)) Când au apărut aceste stări, deja fusesem la hematolog (unde a zis că e totul bine), reumatolog (la fel, totul bine) şi neurolog (urmează să fac RMN pentru verdict).

#4
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Dela Pfizer Biontech sunt semnalate reactii adverse de tromboze la fiecare 100.000 de vaccinati.

#5
_taeko10

_taeko10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.03.2022

 Kean, on 07 martie 2022 - 18:25, said:

Dela Pfizer Biontech sunt semnalate reactii adverse de tromboze la fiecare 100.000 de vaccinati.
Nu sunt vaccinată cu niciun tip de vaccin

#6
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007
Fibrinogen + CRP marit , cel mai probabil de la infectie.

#7
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Atac de panica pe un sistem nervos devastat de stres.

Doar un internist poate trage o minima concluzie.
Noi , aici, suntem mai ceva ca mama Omida....

#8
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
Cei cu tiroida Hashimoto ar trebui să vadă care e treaba cu glutenul, ar putea fi cauza fundanentală pentru problemele lor.
Deci se incepe cu analize de intoleranță/celiachie, apoi daca acestea sunt negative, o dietă de excludere - soia, gluten și lactate. Asta ar putea face diferența intre tratament pe viață și vindecarea definitivă.

Fibrinogenul este in general produs ca reacție reparatorie la distrugerea unor structuri / țesuturi.
Serrapeptase și Natokinase pot preveni complicatiile excesului de fibrină, dar au si alte beneficii. In general inflamatia favoizeaza acest lucru.

De citit si aici despre serrapeptase.
https://forum.softpe...8#entry28050124

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate