Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De unde si cum costul suplimentar..?!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmotofrezeanu, on 07 martie 2022 - 19:54, said:

Să vezi ce imi iau io cartele si nu le mai dau nici un ban ...pe toate 3 abonamente..uite asa de al dracu ..��
Deci defapt ai zis ca le faci manevra, iar apoi cand ai vazut costul suplimentar te-ai suparat ca tu ai defapt 8Giga "in roaming". De ce n-ai inceput direct cu treaba asta ca ai fost in Elvetia, bla bla bla, ai facut cost suplimetar si ti-au restrictionat roamingul?!

#38
motofrezeanu

motofrezeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 21.12.2021
Esti turc?,tu nu auzi ca am închis telekom la granița tocmai pentru a nu face cost suplimentar?
Deci daca eu am comutat datele pe digi cum sa am cost pe Telekom??

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mult succes cu ANPC si cu cine mai vrei tu sa faci reclamatii. Am mai vazut cazuri dinastea de genul: nu stiu ce s-a intamplat, n-am primit mesajul, etc, dar nu prea le-a iesit niciunuia.

#40
SuperTux89

SuperTux89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 30.12.2021
Singurul vinovat ești tu, costul ăla e corect, de obicei oamenii când se ard mereu caută alt vinovat in afara de el

#41
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
o lectie de care aveai nevoie

#42
motofrezeanu

motofrezeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 21.12.2021
Da bine.. să așteptăm lămuririle.

#43
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
noi nu asteptam nimic din directia aia, chiar nu suntem curiosi
mai mult tu pari nelamurit? ce lamuriri sa mai astepti?

#44
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

View Postmotofrezeanu, on 08 martie 2022 - 08:18, said:

Nu cunosc treburi dastea de it isti ��
Doar sa apesi 2 taste trebuie. Shift+F5

Si cu granita... poti intra pe un site GSM din Elvetia si la 10 km de granita. Nu e o linie de demarcatie fixa.
Poti fi in Germania si sa fii conectat la reteaua de Elvetia. Asa-i ca nu stiai asta?
Eu locuiesc la 4 km de frontiera. Si tin telefonul pe retea manuala, nu pe automata. Ca imi poate intra si de la "vecini". Si nu e ieftin deloc la ei.

#45
motofrezeanu

motofrezeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 21.12.2021

View Postapocalipsul, on 08 martie 2022 - 10:09, said:

noi nu asteptam nimic din directia aia, chiar nu suntem curiosi
mai mult tu pari nelamurit? ce lamuriri sa mai astepti?
Lamuriri pentru dastia mai prosti,ca mine 🙄
Probleme?,nu am dreptul la lămuriri?trebie sa zic doar bodaproste si sa le duc si  o găină?
Voi ori lucrati la Telekom??

#46
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Motofrezeanu - dubioasa povestea ta, mai ales ca nu-ti opreste nimeni roamingul cand atingi 40E (la 40E iti da un mesaj ca ai ajuns la 80% din plafonul implicit, la 50E ti-l opreste in lipsa unui acord expres din partea ta. Ar fi tb sa ai 2 mesaje, unul de atingere a 80% din limita si unul ca ti-au oprit roamingul la 50E, dar sigur nu ti-l opreau ei la fix 40E (presupunand ca esti unul din cei 99% din oameni care nu si-au modificat plafonul implicit).
Ia uite aici, de pe site-ul ANCOM:
Pentru a evita înregistrarea unui cost suplimentar mare provenit din utilizarea serviciului de acces la internet în roaming, furnizorul tău are obligația să îți pună la dispoziție cel puțin un plafon.
Dacă nu ai ales un astfel de plafon ți se aplică unul implicit, în valoare de 50 de Euro, fără TVA, pe care consumul tău cumulat de date (MB/GB) în roaming internațional într-o perioadă de facturare (de regulă o lună sau 30 de zile) să nu-l depășească fără să îți dai acordul expres.
Atunci când te afli în roaming, în orice stat, furnizorul tău are obligația să îți transmită următoarele notificări:
a) când consumul cumulat de date (MB/GB) în roaming internațional într-o anumită perioadă de facturare a atins 80% din plafon (de exemplu, când ai ajuns la 40 Euro, fără TVA, în cazul plafonului implicit de 50 Euro, fără TVA);
b) când plafonul ar urma să fie depășit, indicându-ți procedura pe care trebuie să o urmezi în scopul de a îți da acordul pentru continuarea furnizării datelor (MB/GB) în roaming internațional, precum și tarifele aplicabile în acest sens.
După transmiterea celei de-a doua notificări, furnizorul are obligația să sisteze imediat furnizarea și facturarea datelor în roaming internațional dacă nu are acordul tău expres pentru continuarea sau reluarea furnizării serviciului de acces la internet.

#47
Constantinsky

Constantinsky

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.05.2022
Salutare, întâmpin și eu o problema majora, recent am trecut pe la Orsova și am prins semnal de la sârbi, aveam roamingul activ.
Am plecat din București, am condus 12 ore și eram doar în trecere pe acolo, am folosit YouTube și waze și când am ajuns la cazare la destinație, am găsit cost suplimentar de 670 euro fără tva, tva.ul a venit ziua următoare, 4000 de lei în total, ce soluții sunt sa rezolv mizeria asta?

#48
SuperTux89

SuperTux89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 30.12.2021
O plătești :), dacă ai văzut ca a intrat roamingul ai primit și un sms cu tarifele de la sârbi . Dar tu totuși ai continuat sa stai pe net. Nu te scapă nimeni de factura aia, trebuie sa o plătești. Ai greșit acuma fi asumat și scoate banu

Edited by SuperTux89, 02 May 2022 - 05:35.


#49
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
De la Youtube, de acolo ai făcut acel cost foarte mare.

#50
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Discută cu ei să esalonezi datoria să o plătești în câteva rate.

#51
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 19.03.2006
Vei avea de plată 50 de euro. Există o reglementare europeană "bill shock" din 2010 prin care operatorii de telefonie sunt obligați să te notifice când ai ajuns cu costul de roaming la 80% din această valoare iar când atingi valorea respectivă să îți dezactiveze de tot roaming-ul și să îl reactiveze doar la solicitarea ta expresă.
Dacă îți va fi facturată o sumă mai mare poți solicita ajustarea facturii.

#52
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Member States' national telecoms regulators are responsible for ensuring that mobile phone operators comply with the rules on cut-off mechanisms for data roaming in each EU country.

Serbia nu este in UE.

#53
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 19.03.2006
Exact, regula se aplică tuturor operatorilor din UE. În acest caz, operatorul din UE este cel care îți facturează costul de roaming nu operatorul din Serbia.

Este specificat și pe site-ul ancom:

Quote

Utilizatorii care călătoresc în străinătate, fie în spaţiul UE/SEE, fie în afara acestuia, trebuie să știe că au dreptul să beneficieze de un „plafon” implicit de 50 de euro/lună (fără TVA) la utilizarea serviciului de internet mobil în roaming dacă nu au optat pentru un alt plafon din ofertele comerciale ale furnizorilor. Serviciile de internet mobil în roaming vor fi restricționate la atingerea plafonului (implicit sau ales) dacă utilizatorii nu își exprimă acordul explicit pentru continuarea furnizării serviciului sau dacă nu au renunțat în mod expres la aplicarea plafonului implicit.

https://www.ancom.ro...ming-ului-_6294

Edited by dondos, 02 May 2022 - 14:32.


#54
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Mai ramane de vazut daca si-a setat alt plafon utilizatorul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate