Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

HP Victus

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
casmir

casmir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 11.03.2006
Buna. Am achizitionat un laptop HP Victus si intampin o problema la instalare Windows. Totul decurde bine pana ajung sa aleg partitia (discul) unde trebuie instalat Win. Nu vede nici un disc. In Linux si in BIOS este vizibil (512 Gby PCI expres M2). Ce anume trebuie facut? Cu stima.

#2
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004
https://www.intel.co...nd-storage.html

#3
casmir

casmir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 11.03.2006

 neoliviu, on 07 martie 2022 - 15:50, said:


Mulțumesc domnule. Am reușit să instalez driverele de la Intel și apoi a văzut SSD-ul. Acum tocmai instalez Windows-ul. Mulțam mult.

#4
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 21.12.2006
Aveai soluția pe un topic mai jos, bine că ai rezolvat.
https://forum.softpe...iew__getnewpost

#5
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,213
  • Înscris: 28.04.2003
ca sa nu mai deschid si eu inca un topic, si eu am un hp victus de gaming. Pana aici toate cele bune, numai ca intr-o zi asa din senin a crapat placa de retea de wifi. Sau nu o mai vede. Nici in windows in device manager, nici in bios, nicaieri. Am stat vreo ora cu un operator hp la telefon, am facut toate update-urile de bios si tot ce mai era de facut. Nimic.
Laptopul a fost luat de la pisi garaj. Si la astia ca si la HP au politica sa faci laptopul pachet, sa il trimiiti curier nu stiu unde. Cum fac sa ii oblig pe maimutoii astia sa imi primeasca fizic laptopul la sediul lor. Nu mai am ambalajul original, si chiar si cutia lui venise in alta cutie plina de hartie si punga cu bule pe langa. Daca il pun eu intr-o cutie mi-e ca ajunge la astia mai rau decat a plecat.
Laptopul e bebelus, are doar 3 luni. Deabia i-au dat dintii.

#6
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 21.12.2006
Întreabă suportul HP dacă afectează garanția dacă îl desfaci tu să înlocuiești plăcuța WiFi. Răspunsul afirmativ să ți-l dea în scris.

#7
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Pierde sigur garantia, plus ca la Victus trebuie scos sistemul de racire pentru schimbarea WiFi-ului.

#8
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,213
  • Înscris: 28.04.2003
m-as baga sa scot mizeria aia de sistem de racire, dar. imi trebuie placa de retea noua... de ce sa o schimb pe banii mei, cand produsul lor e defect. una la mana. si doi imi trebuie solutie de curatare a pastei vechi, si 2 tipuri de pasta conductoare pentru cand montez din nou sistemul de racire. E facut de-am p_lea sa nu poti sa umbli la el. Am vazut si eu pasii.
Eu nu inteleg de ce magaria asta... sa trimiti prin curier. Ambele firme. Inainte puteai sa aduci laptopul la sediul firmei, faceau aia primire, il reparau si te sunau cand e gata.

Edited by unpuisor, 02 November 2022 - 21:18.


#9
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 21.12.2006
HP ce zice referitor la garanție? Nu poți trimite laptopul direct la un reparator autorizat? Trebuie neapărat la PCG, care apoi îl va trimite la Depanero (probabil), dar mai întâi îl va desface pentru "verificări?

Știu că e tardiv, dar verificări asupra construcției laptopului faci înainte de achiziție, nu după...

Edited by nei-k, 03 November 2022 - 07:14.


#10
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,213
  • Înscris: 28.04.2003
HP zice ca laptopul e in garantie si ca il repara, dar ca la fel ca si pisi garaj sunt niste firme fantoma, fara sediu normal, trebuie trimis prin curier. Nu ai fizic unde sa duci laptopul in caz ca ti  se strica sa relationezi cu un om normal si sa i-l predai.

#11
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,213
  • Înscris: 28.04.2003
la procesor se pune pasta termoconductoare si la memorii paduri termice. Din pacate nu am gasit nicaieri specificatii de ce fel de pasta sau grosimea padurilor. am vazut ca padurile astea au grosime de la 0.5 la 3 mm, din 0.5 in 0.5.
Si nu stiu ce fel de placa de retea sa iau.
Modelul exact este 16-e0008nq

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate