Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Te poate identifica poliția din altã țarã pe baza IP-ului?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
aammaa

aammaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 0
  • Înscris: 07.03.2022
salut,

am si eu o dilema, la care as vrea sfatul / parerea voastra
am un cont de IG si prieteni all over the world. acum 3 saptamini am fost acuzata de unul din prieteni ( din portugalia) ca am trimis de pe niste conturi false niste mesaje urate-
a zis ca m-a identificat dupa IP de Romania.
am spus ca nu am nimic in comun cu acele conturi , dar a continuat spund ca politia portugheza  m-a identificat cu numelemeu  si  numele companiei  unde lucrez pe baza IP-ului
am verificat IP-ul cu "find my IP" si imi da ori compania unde am wifi , ori vodafone in cazul in care folosesc date mobile,.

as vrea sa stiu cat de adevarat este ca politia din alta tara sa te identifice pe baza IP-ului , mai ales ca tel. nu este personal , ci apartine companiei la care lucrez
mersi

#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 08.10.2004
evident ca se poate face trace la Ip pana la un punct. exista metode de ascundere dar pentur un utilizator normal,. da esti gasibil. ti se logheaza nu doar IP, ci si OS, browser, versiuni, cautari, site-uri accesate,  etc...

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
1. Politia are f multe lucruri importante de facut, decat sa caute 2 pusti care se injura pe internet.
2. Da, daca folosesti IP de acasa/internet mobil cu abonament, e posibil, doar ca e improbabil, exceptand filmele americane.
Daca e IP-ul unei firme cu N angajati... e gluma.

Trebuie ca procuratura lor sa ia legatura cu procuratura noastra si ei sa ceara de la ISP al cui e abonamentul care  avut alocat IP-ul X la data si ora Y.

Pur si simplu e prea multa durere de cap.

#4
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 26.06.2009

 aammaa, on 07 martie 2022 - 12:28, said:

as vrea sa stiu cat de adevarat este ca politia din alta tara sa te identifice pe baza IP-ului , mai ales ca tel. nu este personal , ci apartine companiei la care lucrez
mersi
Pai daca nu ai nimic de-a face cu mesajele alea nu ai de ce sa iti faci griji! ;-)

In principiu raspunsul este DA - are cum sa te identifice daca cineva isi bate capul suficient de mult (adica Politia de acolo, cu mandat, etc). In realitate, daca nu esti ceva terorist international, nu o sa isi bata capul sa il identifice pe "Ionel din Filiasi" care a trimis niste injuraturi pe internet...

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,541
  • Înscris: 07.02.2003

 aammaa, on 07 martie 2022 - 12:28, said:

as vrea sa stiu cat de adevarat este ca politia din alta tara sa te identifice pe baza IP-ului , mai ales ca tel. nu este personal , ci apartine companiei la care lucrez
mersi
Normal ca se poate, de aia exista Interpol. In unele tari hate-ul este sanctionat drastic si se identifica odata ce se demareaza plangerea.

 aammaa, on 07 martie 2022 - 12:28, said:

ci apartine companiei la care lucrez
Cum ziceam, daca exista plangere se poate. Se contacteaza firma cand au mandat si procedeaza la executare (identificare).

Esenta este sa exista o plangere... daca nu exista si victimele nu s-au suparat n-ai nicio treaba.

Edited by andreic, 07 March 2022 - 15:11.


#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,420
  • Înscris: 10.08.2005

 aammaa, on 07 martie 2022 - 12:28, said:

salut,

am si eu o dilema, la care as vrea sfatul / parerea voastra
am un cont de IG si prieteni all over the world. acum 3 saptamini am fost acuzata de unul din prieteni ( din portugalia) ca am trimis de pe niste conturi false niste mesaje urate-
a zis ca m-a identificat dupa IP de Romania.
am spus ca nu am nimic in comun cu acele conturi , dar a continuat spund ca politia portugheza  m-a identificat cu numelemeu  si  numele companiei  unde lucrez pe baza IP-ului
am verificat IP-ul cu "find my IP" si imi da ori compania unde am wifi , ori vodafone in cazul in care folosesc date mobile,.

as vrea sa stiu cat de adevarat este ca politia din alta tara sa te identifice pe baza IP-ului , mai ales ca tel. nu este personal , ci apartine companiei la care lucrez
mersi

Tehnic se poate, procedural se poate.
S-a intamplat ? Nu stim !

#7
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,548
  • Înscris: 06.03.2016
Nu ti-a cerut si niste bani?

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,731
  • Înscris: 30.08.2006
Politia nu face informari cat timp se deruleaza o cercetare penala. Totul este o minciuna. Pustii aceia nu te pot identifica dupa ip pentru ca nu au acces la serverul de mesagerie. Nici nu pot sa identifice conturile false si cui ii apartin din acelasi motiv.  Ai grija ca e posibil sa te santajeze pentru bani.
Poti sa-i anunti ca ai facut plangere la politie pentru agresiune online si intimidare. Le spui ca intreaga conversatie a fost atasata la plangere.
O sa abandoneze incercarile astea de intimidare.

Edited by Leo2006, 07 March 2022 - 16:23.


#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 aammaa, on 07 martie 2022 - 12:28, said:

...as vrea sa stiu cat de adevarat este ca politia din alta tara sa te identifice pe baza IP-ului....

cat timp nu e legat nicaieri direct IP-ul de numele tau, nu te poate identifica nimeni (cu nume si prenume).

in cazuri serioase, in baza unui mandat emis de un judecator, poti fi identificat. ideea e ca IP-urile sunt alocate unei entitati (ISP), acea entitate tine niste loguri din care se poate afla carui client i-a fost alocat acel IP in intervalul dorit, si asa se afla cine a facut prostioare pe net.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,257
  • Înscris: 01.12.2001
Te-a păcălit.
Conecteaza-te la un spot wifi free și nu te găsește nici Sherlock Holmes.

#11
Castraveta

Castraveta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 02.09.2015
"as vrea sa stiu cat de adevarat este ca politia din alta tara sa te identifice pe baza IP-ului , mai ales ca tel. nu este personal , ci apartine companiei la care lucrez
mersi"



Cum au spus colegii mai sus, este adevarat si este perfect posibil sa fii identificata pe baza I-ului.
Doar a exista o procedura "complicata" (cooperare intre politii si procuraturi din ambele tari) si nu se prea intampla asta, decat daca e vreo infractiune importanta/grava.
Dar ca simplu raspuns ontopic = da e adevarat, poti fi gasita dupa IP.

Edited by Castraveta, 08 March 2022 - 09:06.


#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,257
  • Înscris: 01.12.2001

 Castraveta, on 08 martie 2022 - 09:05, said:

Dar ca simplu raspuns ontopic = da e adevarat, poti fi gasita dupa IP.
Doar daca is indeplinite mai multe conditii.
Daca se conecteaza pe un spot wifi free sau de pe o cartela prepay noua, nu poate fi identificat ca persoana. Foloseste un telefon luat din talcioc doar pt conectarea la net, fara apeluri voce. Cel mult zona de unde s-a conectat. Si zona aia poate fi de cativa kmp.

#13
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 23.06.2004
Daca intri de pe calculator, anumiti antivirusi au optiunea de VPN (de obicei versiunile platite, eu folosesc avira) si atunci locatia ta e ascunsa, esti vazut cu un alt IP (din alta zona a lumii) decat cel real. Daca folosesti browser-ul, Opera cel putin are inclus VPN si iarasi nu ai probleme. Nu stiu cum e treaba pe telefon ca nu m-a interesat, dar cred ca exista si acolo solutii de genul (in mod sigur in browser-ul Opera), dar probabil ca folosesti aplicatia, deci ai nevoie de alta solutie.

#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
VPN-urile sunt bune ca sa nu vada "destinatia" (pagina pe care o accesezi) cine esti tu. o sa vada ip-ul vnp-ului in loc sa-l vada pe al tau.
dar daca e sa apara probleme serioase care sa se lase cu investigatii oficiale, sunt sanse foarte mari ca firma care gestioneaza acel VPN sa dea logurile lor politiei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate