Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Recomandare licența office

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu, lasă că încerc eu acasă.

#20
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Dacă nu ai de împărtășit tabele în format docx, recomand LibreOffice. Sunt utilizator de MS Office de peste 20 ani și ma bucur ca am trecut mai departe, la o soluție gratuită, cu o comunitate mare in spate. Încearcă-l, și eu ziceam ca în afara de MS Office, nu mai exista nimic. Au trecut 14 luni de atunci. Și e free. Știu că am mai zis.

#21
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 08.01.2009
Problema cu licentiarea Office365 pe utilizator cu device-uri multiple nu e daca tehnic pot fi folosite concomitent ; asta se poate fara probleme .
Problema e de natura legala ; atata timp cat licenta este pt. un utilizator in cazul unui control la sediul firmei cand va fi descoperita acceasi licenta pe laptop-urile/desktop-urile mai multor utilizatori diferiti compania devine pasibila de a plati amenda si daune .
In acelasi timp tarifele acelea sunt cele de retail ; daca contactezi un partener MS ar trebui sa iti poata oferi cotatii mai bune (presupun ca inca nu ai contract cu licente volum CAL pt. licentele windows client /server pe care le folositi in companie ).

#22
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postflorinbad, on 07 martie 2022 - 14:13, said:

Eu am luat 13 licente Microsoft Office 2021 Pro Plus Retail la pret de 99 lei/licenta. Acum vad ca a ajuns la 55 lei/licenta, de aici:
https://keysoutlet.r...e-2021-pro-plus

Am primit factura, am primit licentele, am primit mail de descarcare versiune Microsoft.
Alea nu sunt licente, sunt doar chei de activare. Nu au nici o valoare sau acoperire.
Office 365 e the only way to go, cu licentiere PER USER.

#23
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 07.03.2012

View PostLukRo, on 07 martie 2022 - 14:30, said:

Ai grija cu licentele 'outlet' recomandate de unii, Chiar daca MS alege sa inchida ochii, te poti trezi cu licentele blocate.

Haoleoooo, tocmai pe ăla l-ai găsit și tu să dea sfaturi?

Eu am licențe din-astea de 3-4 ani, pe vreo 3 dispozitive și n-am avut nici cea mai mică problemă! Dar niciuna, înțelegi? Niciuna....

#24
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Domnilor, nu vreau să ne băgăm în polemici de genul, nu este relevant că dau 50 de lei ca firmă pe software și că expiră peste juma de an, că-l mai iau odată, dar dacă vine BSA-ul să fie acoperită firma nu să îmi bage o amendă de 15.000 de euro. Repet, Libre NU este o opțiune, MEREU au probleme de compatibilitate cu partenerii lor (care folosesc office).

#25
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,972
  • Înscris: 18.09.2008
Da, ideea e să te protejezi de BSA. Asta contează.

Dacă ai factură, are ce să zică BSA?

Edited by Ravy, 08 March 2022 - 19:51.


#26
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

View Postxeleron, on 08 martie 2022 - 10:22, said:

Domnilor, nu vreau să ne băgăm în polemici de genul, nu este relevant că dau 50 de lei ca firmă pe software și că expiră peste juma de an, că-l mai iau odată, dar dacă vine BSA-ul să fie acoperită firma nu să îmi bage o amendă de 15.000 de euro. Repet, Libre NU este o opțiune, MEREU au probleme de compatibilitate cu partenerii lor (care folosesc office).

Nu "expira", codurile se raporteaza ca fiind furate si MS le blocheaza. Tu ai impresia ca primesti o licenta unica?

Pe scurt, "licentele outlet" la preturi mizere sunt doar chei de activare "facute rost" din difderite surse, nicidecum licente. In marea majoritate sunt licente de volum. Singurele licente care se pot revinde sunt cele "Retail".

Daca efectiv citesti textul licentei software o sa iti dai seama ca nu indeplinesti conditiile. Daca intrebi vanzatorul, o sa iti spuna sa arati factura dar sa nu arati cheile efective, ca cica "informatie confidentiala".

Sa ne intelegem, BSA nu este organ de control, este un birou de avocati. Cand vin, vin cu poilitia. Au software dedicat, iti scaneaza toata reteaua si extrag toate softurile care au fost instalate (inclusiv care nu mai sunt).. Daca nu te intelegi la o amenda, te dau in judecata. In final, nu pe ei trebuie sa ii convingi ca tu esti in regula, ci pe judecator.

#27
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu am impresia că primesc o licență unică, ce Dumnezeu aveți? Vă comportați de parcă aș fi luat deja licențele, am cerut o metodă MAI IEFTINĂ decât prețurile pe care le cer Microsoft pe oficial. Am mai luat așa, OFICIAL, Windows server 2019 standard RETAIL la un pachet promo (cu 5 CAL) pentru firmele mici și mijlocii din Europa de est la preț cu discount față de prețul de listă Microsoft. Evident, nu a fost vorba despre o licență de 20 de lei la un produs de 4000 de lei, ci de un 3600 lei la un produs de 4000. Am verificat licența la Microsoft, și e ok,e pe „mine”, nu e licență de volum sau etc etc.

#28
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Eu doar te-am informat care este treaba cu "licentele" ieftine sugerate de colegii de forum, nu cred ca am fost agresiv in exprimare ca sa reactionezi asa.

Totusi, pentru o firma, varianta abonamentului are cateva avantaje in contabilitate, cash-flow... vorbeste cu contabilul.

#29
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Salut, scuze, poate că am sărit calul. Știu că varianta abonamentului are avantaje, mă interesa să minimizez costurile LEGAL, pentru că la urma urmei se dau bani pe office doar pentru compabilitatea cu partenerii (fișierele XLS sunt cele mai sinistre).Oriunde se sare câtuși de puțin la VBA sau la documente word cu formatări mai sofisticate (dacă ai un text box de completat s-a dus layoutul documentului) se duce compatibilitatea. Am mai zis și mă repet: NU sunt importante funcțiile „lui Nadeela” din office, respectiv integrarea cu Onedrive, teams și etc etc.

#30
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Te inteleg, am trecut prin aceeasi procedura acum 20 de ani. Am ajuns la un compromis: MS Office la power-users (si manageri ca deh,... nu se face ca seful sa nu aiba ) si StarOffice pentru restul (consumatori de documente).

Nu mai vorbesc de durerea de cap cu licentele de atunci: stocheaza cutiile, tine evidenta, inregistreaza-le in conta ca mijloc fix,... imi cerea tanti de Audit sa ii arat fizic "mijlocul fix"... am listat niste 'licente' ca sa le vada cu ochii ei.... vremuri...

#31
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 08.01.2009
@xeleron din pacate cam stii care e solutia ; tot apeland la un partener MS dispus sa iti ofere o reducere sensibila vei ajunge la un cost cat de cat acceptabil .
MS , ca mai toate companiile software din lume , incearca sa treaca clientii pe modelul de business abonament/subscription pt. ca pe permen lung asigura profituri mai mari si "lock in" ( vs. varianta one time buy cand poti avea un plan de migrare catre un alt furnizor cand esti sub abonament e greu justificabil financiar sa platesti simultan si furnizorul vechi si cel nou in perioada tranzitiei pt. acelasi serviciu ).
In cazul corporatiei la care lucrez costul pe utilizator e undeva cam la sfert fata din ce e public pe site insa vorbim de contracte cu multe 0-uri in coada ; probabil in cazul tau ar fi fezabil un 4-5 E/utiliator pe luna .
Altfel cel mai ieftin ar fi 1-2 licente MS Office Home&Business (din ce spui nu ai nevoie de varaintele extinse) pt. angajatii care sunt obigati sa interactioneze cu partenerii externi si variante FOSS pt. restul .

#32
gmowner

gmowner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 13.02.2015
Salut.

Am si eu urmatoarea situatie: un laptop Huawei, cu Windows 11 activat din fabrica, deci cu licenta.

Incerc sa activez office-ul care e si el preinstalat, dar nu e activat.

Cand deschid una dintre aplicatii, de exemplu Word, imi cere activation key.

Acum, acest office care e instalat pe PC, are exact acest nume in meniul calculatorului: Microsoft 365 (Office).
Am gasit pe internet de vanzare licente pentru Microsoft 365, si respectiv pentru Office 365.

Care din ele imi trebuie?

Sau e acelasi lucru?

Multumesc Posted Image.

Edited by gmowner, 25 July 2023 - 20:42.


#33
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,527
  • Înscris: 21.12.2006
Microsoft 365 funcționează pe baza de subscripție, adică abonament lunar sau anual, cam ca la Netflix.

Office se poate încă instala local și folosi, teoretic permanent, practic până la următoarea modificare a regulilor de către Microsoft, fără altă plata suplimentară

Tu ai instalate doar reclamele pentru acele aplicații, le poți dezinstala direct

Dacă vrei cu instalare locală ai 2 variante
1. Cu activare "telefonică", teoretic o folosești până la următoarea reinstalare de Windows, practic ar fi probabil sa o poti refolosi și ulterior
https://licenteonlin...are-telefonica/

2. Retail, "pe viață", până schimba Ms regulile
https://licenteonlin...ro-plus-retail/

Edited by nei-k, 28 July 2023 - 06:18.


#34
gmowner

gmowner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 13.02.2015
Am gasit varianta asta https://licenta-onli...-5-dispozitive/

Practic e un cont Microsoft la care m-am conectat, si care imi ofera acces la aplicatiile din Office fara sa imi mai ceara acel activation key.

Iar pe laptop era instalat office-ul pe bune, nu doar reclame cum zici.

Apropo, pentro orice cont Microsoft, utilizarea office online e gratuita. Eu am vrut insa pe calculatorul meu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate