Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare licența office

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Salut, mă interesează o licență office ce poate fi folosită în scop comercial (deci business) pentru 5 pc-uri,cât mai ieftină. Din ce văd, Microsoft dă business standard pe 5 pc-uri, la 8.8 Euro fără tva per user, fiecare cu câte 5 dispozitive? Nu mă interesează abilitatea de a lucra în Onedrive, însă mă interesează dacă, folosind același user, pot lucra concomitent pe cele 5 pc-uri sau nu?
https://www.microsof...vot:overviewtab
Altfel, dacă nu, care este cea mai rentabilă soluție? Nu este imperativ să fie office 365, însă „pare” mai ieftin decât licențele stand-alone de office 2019/2021 business care mă duc la 1000+ euro rapid. Mulțumesc.

#2
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
https://www.cel.ro/a...-pNCIyMjMtMQ-l/
https://licentadigit...ta-electronica/

Edited by florinbad, 07 March 2022 - 14:02.


#3
n0n1

n0n1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 30.06.2008
Eu am WPS Office premium dar doar pe 3 PC-uri și 3 Telefoane. De la ei de pe site "Un cont cu WPS Premium poate fi utilizat pe până la 9 dispozitive în același timp (3 PC-uri și 6 telefoane mobile)". Poți să încerci pe mai multe PC-uri și mai puține telefoane. Nu știu ce să zic. sau cel mai bine îi întrebi direct.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Alternativa pentru MS Office. Folosesc versiunea gratuita ("home user") si are tot ce am nevoie. Ce n-am vazut sa aiba (si pentru mine este irelevant) este un client de Mail inclus.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Office 365 are ca avantaj ca vei lucra mereu pe ultima versiune de Microsoft Office.
Dezavantaj - platesti in fiecare an.
Licenta din cate stiu e per PC, dar legata de un cont - cel atasat licentei.

Daca nu ai neaparat nevoie de unele facilitati cre le are doar Microsoft Office poti alege o versiune free - LibreOffice e free si ptr comercial.

#6
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Eu am luat 13 licente Microsoft Office 2021 Pro Plus Retail la pret de 99 lei/licenta. Acum vad ca a ajuns la 55 lei/licenta, de aici:
https://keysoutlet.r...e-2021-pro-plus

Am primit factura, am primit licentele, am primit mail de descarcare versiune Microsoft.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Dezavantaj - uneori se mai strica formatarea cand deschizi sau lucrezi pe documente create in MS Office si invers.
Depinde cat de complexe sunt documentele.

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 florinbad, on 07 martie 2022 - 14:13, said:

Eu am luat 13 licente Microsoft Office 2021 Pro Plus Retail la pret de 99 lei/licenta. Acum vad ca a ajuns la 55 lei/licenta, de aici:
https://keysoutlet.r...e-2021-pro-plus
Am primit factura, am primit licentele, am primit mail de descarcare versiune Microsoft.
Produsele beneficiaza de garantie?
Toate licentele vin cu o garantie de activare de o luna. Asta inseamna ca din momentul primirii facturii fiscale, clientul are o garantie de activare si service de o luna pentru a activa licentele. Dupa expirarea termenului, nu garantam activarea fara probleme a produselor.

Posted Image

#9
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009

 xeleron, on 07 martie 2022 - 13:46, said:

Salut, mă interesează o licență office ce poate fi folosită în scop comercial (deci business) pentru 5 pc-uri,cât mai ieftină. Din ce văd, Microsoft dă business standard pe 5 pc-uri, la 8.8 Euro fără tva per user, fiecare cu câte 5 dispozitive? Nu mă interesează abilitatea de a lucra în Onedrive, însă mă interesează dacă, folosind același user, pot lucra concomitent pe cele 5 pc-uri sau nu?
https://www.microsof...vot:overviewtab
Altfel, dacă nu, care este cea mai rentabilă soluție? Nu este imperativ să fie office 365, însă „pare” mai ieftin decât licențele stand-alone de office 2019/2021 business care mă duc la 1000+ euro rapid. Mulțumesc.

Acel tarif este per utilizator / pe luna ; costul anual ar fi 5 x 8,8 eur x 1,19 (TVA) x 12 luni =~ 630 Eur taxa anuala (deh 1 TB spatiu stocare per utilizator costa ceva)
In continuare e mai rentabil sa cumperi licentele stand-alone ale suitei office (eventual gasesti o versiune mai veche box New Old Stock redusa ) daca nu ai nevoie tot timpul de versiunea cea mai recenta .
De asemenea ai grija ca optiunile enumerate de unii utilizatori la preturi derizorii nu se preteaza la utilizarea comerciala/firma unde mai vine ORDA-ul sa verifice licentele ; acele servicii ofera chei de activare (chei valide luate din diferite contracte de volum si PC-uri OEM cu licente OEM neactivate) dar nu si licentele efective necesare functionarii .

#10
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

 xeleron, on 07 martie 2022 - 13:46, said:

Salut, mă interesează o licență office ce poate fi folosită în scop comercial (deci business) pentru 5 pc-uri,cât mai ieftină.

Ai grija cu licentele 'outlet' recomandate de unii, Chiar daca MS alege sa inchida ochii, te poti trezi cu licentele blocate.

#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 me_iauras, on 07 martie 2022 - 14:29, said:

Acel tarif este per utilizator / pe luna ; costul anual ar fi 5 x 8,8 eur x 1,19 (TVA) x 12 luni =~ 630 Eur taxa anuala (deh 1 TB spatiu stocare per utilizator costa ceva)
In continuare e mai rentabil sa cumperi licentele stand-alone ale suitei office (eventual gasesti o versiune mai veche box New Old Stock redusa ) daca nu ai nevoie tot timpul de versiunea cea mai recenta .
De asemenea ai grija ca optiunile enumerate de unii utilizatori la preturi derizorii nu se preteaza la utilizarea comerciala/firma unde mai vine ORDA-ul sa verifice licentele ; acele servicii ofera chei de activare (chei valide luate din diferite contracte de volum si PC-uri OEM cu licente OEM neactivate) dar nu si licentele efective necesare functionarii .
Asta și caut, nu mă interesează partea de cloud , nu se pretează sistemele open source pentru că asta au folosit și au probleme de formatare foarte dese (sau unele chestii din excel nu merg).

#12
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 29.04.2008

 xeleron, on 07 martie 2022 - 13:46, said:

folosind același user, pot lucra concomitent pe cele 5 pc-uri sau nu?


How many devices can people install Office on?
If your subscription includes any of the following products, each person can install Office on up to five PCs or Mac, five tablets, and five phones.
Microsoft 365 Apps for business
Microsoft 365 Apps for enterprise
Microsoft 365 Business Standard
Microsoft 365 Business Premium
Microsoft 365 A3
Microsoft 365 A5
Microsoft 365 E3
Microsoft 365 E5
Office 365 A1 Plus
Office 365 A3
Office 365 A5
Office 365 E3
Office 365 E5

Deci, in teorie, se poate

#13
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Eu știu ce spui tu Iladi, că am și eu O365 personal pt mine , unde am 2 pc-uri, o tabletă și telefonul. Da, pot instala și activa O365 fără grețuri pe el, dar nu știu dacă pot LUCRA concomitent pe ele.

#14
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
Alt aspect ce trebuie tinut cont: unele abonamente ieftine nu permit versiunile desktop ale Word, Excel,... ci doar versiunile web care au limitari.

#15
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Aia e la versiunile starter sau cum le zice, basic.

#16
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Ar fi optiunea asta(desi un pic cam ieftina totusi) ; ca pret ar fi pt. 5 utilizatori mai putin decat pretul abonamentului O365 pe un an .

#17
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

 me_iauras, on 07 martie 2022 - 15:25, said:

Ar fi optiunea asta(desi un pic cam ieftina totusi) ; ca pret ar fi pt. 5 utilizatori mai putin decat pretul abonamentului O365 pe un an .

Atentie la vanzatorul real (linkul Sold By). Faptul ca vinde pe Amazon nu inseamna ca nu e tepar.

#18
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 29.04.2008

 xeleron, on 07 martie 2022 - 14:59, said:

Eu știu ce spui tu Iladi, că am și eu O365 personal pt mine , unde am 2 pc-uri, o tabletă și telefonul. Da, pot instala și activa O365 fără grețuri pe el, dar nu știu dacă pot LUCRA concomitent pe ele.

Eu am un Microsoft 365 Business Standard. Il am instalat pe 5 PC-uri, vreo doua tablete, un Mac si cateva telefoane cu Android. Mea culpa am uitat sa le sterg de la deviceuri. Adevarat e ca nu stiu daca si cand am lucrat SIMULTAN pe ele.

Edit:

Cum as putea verifica asta? Sa deschid un Excel la birou si cand ajung acasa sa vad daca il mai pot deschide si acolo?

Edited by iladi, 07 March 2022 - 16:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate