Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Unde pot tine ochelarii de vedere ca sa fie in siguranta?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Cosmin858

Cosmin858

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.09.2019
Buna ziua! De curand am fost nevoit sa port ochelari de vedere, iar problema este urmatoarea.
Eu sunt la liceu, si vreau sa ii port doar in clasa. Exista vreun risc sa se sparga daca ii pun in toc si dupa in ghiozdan, sau sa ii pun in toc si in geaca ca sa fie mai in siguranta? Tocul este unul ray-ban.

#2
OwlDoom

OwlDoom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.01.2009
Dacă e toc cu carcasă tare, dură, e ok.

#3
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Eu niciodata nu am folosit tocuri scumpe. Tot ce ma interesa era sa fie materialul dur pe exterior, sa nu se deschida accidental, la interior sa stea ochelarii fix ca sa nu se zgarie lentila de la miscare si atat (chiar si o zgarietura mica poate crea probleme).
Mai degraba i-am stricat de la alte accidente - m-am asezat pe ei din greseala sau i-am scapat.

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Parerea mea e ca ochelarii de vedere sa-i porti tot timpul.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Cumpără un toc cu carcasa tare/rigida.
Găsești la orice magazin de optica medicala sau chiar și în supermarket (Kaufland, Carrefour, Cora, Auchan).
https://www.auchan.r...helari/p/476553

#6
Cosmin858

Cosmin858

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.09.2019
Acesta este tocul, ca cel din videoclip. Cum vi se pare ? Este suficient de dur?
https://m.youtube.co...h?v=lmbeeT0KfmU

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Fiul meu poartă ochelari. Și mic, nu-i menajează. Se rostogolește, aleagă, se comportă ca și cum nu-i are. Lentilele sunt de plastic. Nu se sparg. În tot și ghiozdan, sunt în siguranță. Poartă-i tot timpul! Ochelarii au devenit un accesoriu. Și oamenii care nu au motive medicale, poartă,  asa că dau bine.

#8
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009

View PostCosmin858, on 07 martie 2022 - 09:20, said:

Acesta este tocul, ca cel din videoclip. Cum vi se pare ? Este suficient de dur?
https://m.youtube.co...h?v=lmbeeT0KfmU

Tocul pare sa fie OK (mai ales daca descrierea metal e corecta) ; nu uita insa ca lentilele sa fie pozitionate pe o microfibra nu pe captuseala interna a tocului care e mai abraziva si va duce la producerea de micro-zgarieturi pe suprafata lentilelor (presupun ca sunt de plastic/policarbonat).
Astea fiind spuse iti garantez ca nu va fi o grija pt. prea mult timp ; ca si purtator de ochelari nu de foarte mult timp la inceput aveam aceeasi reticenta in a ii purta in afara situatiilor care necesitau imperativ asta (in timpul condusului) insa in foarte scurt timp mi-am dat seama ca avantajele de a vedea mai bine tot timpul sunt mai importante decat retinerile mele de ordin estetic (asa cum au spus multi ochelarii au devenit un accesoriu fashin asa ca eventual gaseste-ti o pereche de rame care sa-ti placa daca acestea nu-ti plac si ramane perechea aceasta de rezerva in caz ca ii spargi pe ceilalti intr-o usa rotativa nefunctionala ca in cazul meu )

Edited by me_iauras, 07 March 2022 - 09:31.


#9
Cosmin858

Cosmin858

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.09.2019
O mica intrebare! Eu ii tin in sus cu lentilele, iar lentilele nu se ating de nimic.. are ceva?

#10
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Doesn't work that way ; in timpul miscarii ochelarii se vor misca in toc in toate axele posibile si imposibile .
Ce spui tu (ca tii ochelari cu lentilele in sus) e o solutie viabila/acceptabila doar de ex. daca tii tocul pe masa ; cand il bagi in rucsac all bets are off deci ai grija sa pozitionezi lentilele pe microfibra ( oricum e o idee buna/ cam obligatoriu sa ai o microfibra la tine pt. ca vei fi nevoit din cand in cand sa stergi lentilele de diferite depuneri/amprente accidentale etc. )

Edited by me_iauras, 07 March 2022 - 09:55.


#11
Cosmin858

Cosmin858

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.09.2019
Ok, o sa ii pun cu lentilele pe lavetă. Multumesc frumos tuturor de ajutor!

#12
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008

View PostYOUR_GOD, on 07 martie 2022 - 09:21, said:

Fiul meu poartă ochelari. Și mic, nu-i menajează. Se rostogolește, aleagă, se comportă ca și cum nu-i are. Lentilele sunt de plastic. Nu se sparg. În tot și ghiozdan, sunt în siguranță. Poartă-i tot timpul! Ochelarii au devenit un accesoriu. Și oamenii care nu au motive medicale, poartă,  asa că dau bine.

Mai bine sa fie de sticla, parerea mea. Da, se sparg, dar mai bine sa fie sticla, sunt mai bune pentru ochi.

#13
Cosmin858

Cosmin858

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.09.2019
Banuiesc ca sunt din sticla, acestea sunt lentilele:
Hoya Monofocala 1.5 - Hoyamonofocal1.5

#14
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Eu la fiecare pereche cumparata am primit si toc pt ochelari

#15
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Io-i port agatati de tricou , la gat , veci n-am avut probleme .

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostCosmin858, on 07 martie 2022 - 10:16, said:

Ok, o sa ii pun cu lentilele pe lavetă. Multumesc frumos tuturor de ajutor!

Încă un sfat util : lentilele se curata cu apa calda și sapun/detergent lichid. Atât. Ștergerea cu laveta de microfibra duce inevitabil la apariția zgârieturilor fine. Nici șervețelele umede pentru ochelari nu sunt recomandate, deoarece solutia cu care sunt impregnate poate afecta materialul (plastic) din care este confecționată rama ochelarilor.

#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Se mai fac lentile din sticlă?! Eu știu ca nu. Sa ma corecteze cineva dacă greșesc. Oricum, ochelarii trebuie schimbați periodic de cele mai multe ori.

#18
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,208
  • Înscris: 26.06.2009

View PostCosmin858, on 07 martie 2022 - 08:49, said:

Tocul este unul ray-ban.
Daca era Louis Vuitton era mai bine :-) dar merge si Ray Ban!

Daca tocul este ok poate sa stea si in geanta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate