Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Cum era pe vremea lor?

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
98 replies to this topic

#91
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Sigur ca e de acord, ca sa se distreze si ei un pic. Dar as pune pariu ca ii urca in suv zilnic ca sa mearga la scoala aia buna de la 300m distanta.
Si nu eram noi copii impiedicati, faceai rani la maini scormonind dupa cartofi sau taind struguri cu cutitul, evident. Dar banuiesc ca @pimi nu are nimic impotriva sa ii dai un cutit unui copil de 9 ani si sa-l trimita la 7:30 dimineata la cules la struguri. As vrea sa il vad cu copii lui facand asta, sa se transforme in "barbati mandri" doar.
Dupa o repriza de cules de mere toamna, rar reincepeam toti scoala, 2-3 sigur erau pe acasa cu picioare sau maini rupte. Nu ca sunt negativist, eu am scapat fara oase frante, doar cu taieturi.

#92
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Chiar mi-as dori, consider ca o sapt pe an de cules mere ar fi foarte binevenita pt toti copii.

#93
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Culesul de mere era practic relaxare in anii aceia (aveai ce sa mananci), dar te poftesc la cartofi, sfecla, struguri sau plantat ardei. Cand ploua, ca evident nu conta ploaia sau frigul.

Edited by aeon, 17 March 2022 - 19:12.


#94
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013
@aeon, din ce epoci povestesti tu toate astea sau din ce zone ale globului. Daca e din Romania anilor 85+ exagerezi mult. Nu spun ca inventezi, dar exagerezi. Copiii de 9 ani erau in scoala primara, ei nu erau dusi la munci agricole. La scoala erau palmuiti  nu ciomagiti , cam aceiasi , acei copii lenesi care nu invatau nimic, nici mate, nici biologie, nici istorie, nici macar la educatie fizica nu se oboseau sa aiba echipament sportiv, stateau ca niste cretini in formatie imbracati in uniforma scolara, si aia  vai de capul ei,

#95
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021

View Postdjl, on 08 martie 2022 - 11:55, said:



Să fim sinceri, cui i-a plăcut cu adevărat școala. Eu în afară de Istorie, Georgrafie, Religie, Engleză, uneori Biologie (doar în generală la Bio) luam numai 4-7 în general.

Unde aia masii ai făcut tu religie la școală pe vremea ăluia din tablou?
Era portretul tovarășului și pe prima pagina din Biblie? :D

#96
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Am început clasa 1 chiar în anul în care Cuplul Odios a ajuns pe lumea ailaltă.

#97
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,723
  • Înscris: 14.10.2008
Eu in toamna 1992, adus de la Spineni la oras la Slatina, fara sa fi facut kindergartenul, a fost dur, similar cu luatul in armata. Posted Image

#98
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Same in '74 dar scoala era peste drum, in S3.

#99
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
@djl
Sunt curios ce ai învățat la religie, mai ales ca zici ca aveai note mari. Eu sunt mai bătrân și n-am făcut, am auzit doar povesti.
Și am cunoscut un popa/prof de religie, mai tânăr decât mine, de care m-am cam speriat. L-am cunoscut și pe taica-su, tot popa, însă ala era ok... Însă juniorul cam taliban.

Edited by KiloW, 04 April 2022 - 10:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate