Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Cum era pe vremea lor?

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
98 replies to this topic

#37
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postflorinel, on 06 martie 2022 - 20:08, said:

Se evita la maxim conflictul cu alte persoane, ca nu stiai care e "securist" sau are pile pe la partid.
Stiu a l-am caftit pe unul care voia sa se pise la mine in ''ograda'' si pana au aflat ca tac-su lucreaza la gospodaria partidului, voiau si militienii sa-l bata.

View Postflorinel, on 06 martie 2022 - 20:08, said:

Cei care nu ati prins perioada aia, nu puteti concepe, intelege, cum era atunci. De aia puneti botul la povestile bunicii "era mai bine atunci, maica".
Iti era frica si sa vorbesti mai tare in casa, ca poate te aude vreun vecin si te toarna.
Absolut real!!!

View Postdjl, on 06 martie 2022 - 20:16, said:

Eu cred că aş fi făcut o nefăcută şi dacă pe vremea aia aş fi fost tată, pocnit bine unul din ăsta sau una din asta. În faţa clasei.
Iar după 1989 aşteptat cu băieţii să fie teorizaţi şi terorizate.
Ma indoi...

#38
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postdjl, on 06 martie 2022 - 20:04, said:

Şi părinţii bănuiesc că erau de acord.
Dji, bănuiesc ca ești mai tânăr. Pe vremea aia părinții aveau alte concepții. O sa ți se para ireal (si asa e în ziua de azi) dar pe vremea aia părinții credeau că e normal ca plodul lor sa fie bătut de profesori. Când le-am spus la ai mei ca m-a bătut dirigintele cu compasul (tema nefacuta) răspunsul a fost "bine ti-a făcut "! Asa era concepția atunci ...

#39
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Scuze, dar ala nu era invatamant, era teroare, Nu avea nici o eficienta, Erau mult mai multi analfabeti decat in ziua de azi, dar, comunistii, aveau grija sa raporteze si sa ne de-a impresia ca suntem natia cu cei mai destepti oameni de pe pamant.
Macar atata ne-a ramas, parerea mult prea buna despre noi, ca de fapt, realitatea se vede in fiecare zi, in jurul nostru care este

#40
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
acum e un pic invers ,elevii isi bat profesorii ii injunghie  si parintii spun in continuare 'bine i-ai facut'

#41
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postflorinel, on 06 martie 2022 - 20:17, said:

Pe de alta parte, invatamantul, chiar cu metodele alea barbare - era mai eficient.
Nu erau atatia analfabeti, mai ales functionali.
Ba da.

#42
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007

View PostRobert_Kiran, on 06 martie 2022 - 20:20, said:

Dji, bănuiesc ca ești mai tânăr. Pe vremea aia părinții aveau alte concepții. O sa ți se para ireal (si asa e în ziua de azi) dar pe vremea aia părinții credeau că e normal ca plodul lor sa fie bătut de profesori. Când le-am spus la ai mei ca m-a bătut dirigintele cu compasul (tema nefacuta) răspunsul a fost "bine ti-a făcut "! Asa era concepția atunci ...

Nu e asa de tanat, dar a uitat :)

#43
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007

View Postmercur68, on 06 martie 2022 - 20:25, said:

Scuze, dar ala nu era invatamant, era teroare, Nu avea nici o eficienta, Erau mult mai multi analfabeti decat in ziua de azi, dar, comunistii, aveau grija sa raporteze si sa ne de-a impresia ca suntem natia cu cei mai destepti oameni de pe pamant.
Macar atata ne-a ramas, parerea mult prea buna despre noi, ca de fapt, realitatea se vede in fiecare zi, in jurul nostru care este
fals , cand vrei tu facem un esantion pe grupe de varsta si iti demonstrez ca cei mai ruginiti stiu capitale , si istorie mult mai bine decat ghioceii de azi .


#44
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 24.02.2011
La noi se rupea des bățul cu care se "educau" elevii, dar unul dintre copii avea părinții care lucrau la CPL și îl ruga educatoarea să-i aducă altul. Ca să țină mai mult bățul dar și să doară mai tare, ne punea să ne ținem degetele strânse (cum gesticulează italienii). Probabil credeți că tovarășa educatoare era vreo hoașcă bătrână și rea. Surpriză: avea 19 ani și semãna leit cu Mariah Carey, așa că oricât de tare dădea, era oarecum suportabil. Posted Image

#45
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007

View Postpimi, on 06 martie 2022 - 20:27, said:

fals , cand vrei tu facem un esantion pe grupe de varsta si iti demonstrez ca cei mai ruginiti stiu capitale , si istorie mult mai bine decat ghioceii de azi .
Nu ai cum sa imi demonstrezi asta, in primul rand ca, pentru a putea fi reprezentativ, trebuia sa testezi acest esantion, acum X ani, sa aibe aceeasi varsa cu esantionul pe care vrei tu sa testezi in ziua de astazi., Cred ca daca puteai face asta, ai fi avut avea o mare surpriza

#46
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005

View Postpimi, on 06 martie 2022 - 20:27, said:

fals , cand vrei tu facem un esantion pe grupe de varsta si iti demonstrez ca cei mai ruginiti stiu capitale , si istorie mult mai bine decat ghioceii de azi .

Lasa istoria, geografia - putem lua ceva mai banal, cum ar fi tabla inmultirii.
Sau intelegerea unui text citit.

Inca o data spun - se lasau repetenti cei care nu obtineau note de trecere. Acum nu se mai lasa, ajung in clase superioare fara sa stie lucruri banale.
La liceu ajungeai cu examen. Te inscriai la un singur liceu si dadeai examen. Treceai examenul..mergeai la liceu. Nu...poate o profesionala.
Dupa ce dadeai examen intre clasa 8 si 9, urma treapta a-II-a intre clasa 10 si 11. Nu treceai, ramaneai cu 10 clase.

Mi-am mai amintit acuma "mustrarile" in fata colectivului de pionieri - unde ti se facea morala, de la seful de grupa si pana la invatatoare/diriginte daca aveai rezultate mai...modeste la invatatura.

Nu era nici atunci stralucit invatamantul, probabil invechit comparativ cu tarile vestice si nationalist (cel putin istoria era....), insa eu nu-mi amintesc sa fi avut cunoscuti sau colegi in gimnaziu care sa nu stie sa scrie, sa inteleaga un text, sa bungheasca ceva matematica de baza....

Edited by florinel, 06 March 2022 - 20:42.


#47
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

View Postp243df, on 06 martie 2022 - 18:04, said:

Trist , dar adevarat.
Baie, cu apa din calorifer, ziceau ca aerisesc caloriferele.
In special cei de la ultimul etaj.
se lua apa calda intr-o veselie din calorifere, mai ales in provincie unde apa calda mai rar!

#48
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
catunescu ii din noiembrie 80'
avea cam 9 ani la revolutie, povesteste si el din amintiri din copliarie

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSfaturiFaraTroleala, on 06 martie 2022 - 20:54, said:

catunescu ii din noiembrie 80'
avea cam 9 ani la revolutie, povesteste si el din amintiri din copliarie

Cine este Catunescu?

#50
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007

View PostMembruAnonim, on 06 martie 2022 - 21:00, said:

Cine este Catunescu?

Unguru' Bulan

#51
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

View PostMembruAnonim, on 06 martie 2022 - 21:00, said:

Cine este Catunescu?
cel care e in spatele bulan media, unguru bulan

a inceut prin 2005 daca nu ma insel, pe vremea aia avea umor
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D3VNPwLjBFw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#52
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007

View PostSfaturiFaraTroleala, on 06 martie 2022 - 20:54, said:

catunescu ii din noiembrie 80'
avea cam 9 ani la revolutie, povesteste si el din amintiri din copliarie

Probabil ca povesteste din amintirile parintilor, dar nu asta conteaza

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmercur68, on 06 martie 2022 - 21:02, said:


Am crezut ca face referire la colegul Djl.

Djl, in ce an esti nascut? Am impresia ca nici tu nu ai prins comunismul ca lumea. Esti nascut prin 83-85. Deci era prea mic ca sa stii ce inseamna cu adevarat sa traiesti in comunism.

#54
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
Mai bine că nu am trăit decât 7 ani pe atunci (arde-i-ar iadu' pentru ce au făcut Bucureştiului au şters-o pe calea aerului cu 5 zile înainte să fac eu 7 ani), că eu sunt genul care mă 3,14ş pe tot ce mi-e băgat cu forţa şi nu-mi place (sau încerc să eludez).
Nu ştiu dacă luam puşcărie pentru că dădeam câteva nuiele sau pumni vreunui cadru didactic dus cu capul. Poate luam, poate nu, deci mai bine că nu am trăit prea mult atunci. Pe vremea aia ştiu cum erau mulţi părinţi duşi, dar nu trebuie să însemne că eu trebuia să fiu dus.
Puteau exista şi metode mai puţin violente contra cadrelor didactice care nu aveau ce căuta: făcut cadou mâncare sau băutură cu laxtiv, ca să îi apuce chinurile căcării în timpul orei,
sau cum ar fi în faţa clasei "mă bucur că nu ai făcut tema sau că ai luat note mici la Chimie; uite o ciocolată; te mai aştepată una acasă". Să vădă şi cadrul didactic, şi elevii.   Posted Image   Ar fi dat în mine sau ce ar fi făcut?
Şi ar fi fost bine să fiu tată de fată. Că fetele nu făceau armata şi fiica mea, dezordonată, nemaniacă cu spălatul vaselor ar fi fost mărul care începea să strice sistemul.

Unii degeaba au învăţat pe atunci, dacă după libertate s-au uitat la toate emisiunile mondene şi şi-au lăsat copii şi nepoţii să ajungă nişte agramaţi. Un sistem care eşuează atunci când apare ceva libertate e un sistem prost. Ah, din fericie am avut parte în mare parte de cadre didactice o.k. Şi la ce le-a folosit învăţatul dacă au tăcut când s-au furat fabrici şi uzine? Şi hoteluri şi căi ferate. Au stat cu capul plecat, cum au fost învăţaţi. Jigodiile de dinainte de 1989 şi de după 1989 şi-au văzut liniştite de treburi. Cum ar fi fost ca măcar câteva cadre didactice din astea duse să primească teroare imediat după 1989... cred că ar fi fost o lecţie mare. Că în 1990-1991 a fost mare nebunie şi s-ar fi putut.
De la râs am ajuns la să mă cam enervez.
Ah, puteam fi din ăla de să fie dat exemplu. Că la gramatică eram praf, nici la mate nu eram bine. Engleză, Istorie, Geografie, astea erau de mine. Abia pe la 24 de ani mi-am mai dat drumul la minte. Iar acum înţeleg unele chestii pe care marii premianţi, mari educatori nu le pricep - nu e vorba de tehnică, că poţi să ştii formule pe dinafară, dar dacă inteligenţa socială sau asupra unei teoretice bune funcţionări a societăţii tinde cam 0, atunci degeaba eşti inteligent.

La final le doresc tutoror cadrelor didactice şi tuturor părinţilor idioţi să moară singuri şi singure la bătrânţe, în sărăcie. Doar dacă nu cumva se căiesc, asta însemnând şi să invite copii, elevii să dea cu nuiaua în ei şi ele. Gunoaie împuţite.

Edited by djl, 06 March 2022 - 21:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate