Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Cum era pe vremea lor?

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
98 replies to this topic

#19
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

View Postflorinel, on 06 martie 2022 - 18:48, said:


Baia cu apa de calorifer - check.
Caloriferele erau cam de decor, functionau 2-4 ore/zi si atunci erau asa...la 35-40 grade temperatura.


Aici te cam contrazici....

#20
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,856
  • Înscris: 30.11.2021
Subiectul apare facut pe FUN dar nu este amuzant.
Este o comparatie pentru cei care tot zic ca pe vremuri era mai bine.

Este un fel de a spune ca "inainte era liniste", era linistite pentru ca nu stiai ce se petrece pe langa tine.

#21
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Nici macar liniste nu era.

#22
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Asa este, foarte bine punctat.
in complectare
- Lipsa libertăţii de exprimare
- Spaima de Securitate, abuzurile securitatii, batai, ucideri, retineri
- Lipsa alimentelor de bază şi raţionalizarea lor, pur si simplu, stateam la coada la "alimentara", dar nu stiam pentru ce, luam ce se putea, de obicei tacamuri de pui, adica aripi si ghearele de la pui si in cel mai bun caz, spatele
- Întreruperile repetate ale alimentării locuinţelor cu energie electrică şi lipsa căldurii din case, pe timpul iernii, in localitatea in care am facut armata, nu era curent electric mai mult de 4-5 ore pe zi
- Lipsa, dar şi cenzura drastică a informaţiei. Programele TVR ajunseseră la două ore, fiind pline numai de emisiuni propagandistice sau închinate omagierii “conducătorului iubit” şi soţiei lui.
- Interzicerea circulaţiei libere a individului
- Presa şi aproape orice activitate cultural-artistică erau subsumate aproape total propagandei de partid şi cultului personalităţii lui Ceauşescu

Voi care sunteti mai tineri nici nu va puteti inchipui ce inseamna sa va fie incalcate drepturile.
Mai bine mort decat sa mai trec prin acele momente.
Comunismul este cea mai blestem prin care poate trece vreo natie.
Uitati-va la abuzurile pe care le fac rusii si chinezii.
In fata lor, oamenii nu au nici o valoare si nici un drept

#23
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Si se mai mira asia mici(i) de ce fumam si bem. Gaseai din belsug carpate si surcica dar haleala...

#24
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005

View Postxcit, on 06 martie 2022 - 19:37, said:

Aici te cam contrazici....

Nu chiar.
N-am zis ca apa calda era de 2 ori/saptamana, cate o ora. In ora aia trebuia sa faca baie toata familia...
Asa ca, uneori era folosita si aia din calorifere, chiar daca nu era chiar limpede si nici chiar fierbinte...

A, da - se lucra(si scoala) si sambata. Era doar duminica libera.

Edited by florinel, 06 March 2022 - 19:56.


#25
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

View Postmercur68, on 06 martie 2022 - 19:49, said:

Asa este, foarte bine punctat.
in complectare
- Lipsa libertăţii de exprimare
- Spaima de Securitate, abuzurile securitatii, batai, ucideri, retineri
- Lipsa alimentelor de bază şi raţionalizarea lor, pur si simplu, stateam la coada la "alimentara", dar nu stiam pentru ce, luam ce se putea, de obicei tacamuri de pui, adica aripi si ghearele de la pui si in cel mai bun caz, spatele
- Întreruperile repetate ale alimentării locuinţelor cu energie electrică şi lipsa căldurii din case, pe timpul iernii, in localitatea in care am facut armata, nu era curent electric mai mult de 4-5 ore pe zi
- Lipsa, dar şi cenzura drastică a informaţiei. Programele TVR ajunseseră la două ore, fiind pline numai de emisiuni propagandistice sau închinate omagierii “conducătorului iubit” şi soţiei lui.
- Interzicerea circulaţiei libere a individului
- Presa şi aproape orice activitate cultural-artistică erau subsumate aproape total propagandei de partid şi cultului personalităţii lui Ceauşescu

Voi care sunteti mai tineri nici nu va puteti inchipui ce inseamna sa va fie incalcate drepturile.
Mai bine mort decat sa mai trec prin acele momente.
Comunismul este cea mai blestem prin care poate trece vreo natie.
Uitati-va la abuzurile pe care le fac rusii si chinezii.
In fata lor, oamenii nu au nici o valoare si nici un drept


Foarte bine punctat! Posted Image Posted Image Posted Image

#26
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Bătaia la palmă când nu făceai temele nu era cu rigla de lemn ci cu arătătorul de oțel. În fiecare clasă era un copil al cărui părinte lucra la uzină și putea meșteri un astfel de obiect. Acesta era o vargă lungă și subțire de oțel. Nu mai puteai scrie două zile după un astfel de incident.

#27
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Şi părinţii bănuiesc că erau de acord.

#28
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
N-aveau incotro.

#29
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Erau obligati sa fie de acord, chiar daca unii erau din convingere, ceilalti erau ca nu aveau ce face

#30
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Cum nu aveau încotro? Erau toate cadrele didactice angajate la Secu' de nu se puteau lua la ceartă cu cadrele didactice duse cu pluta?

#31
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005

View Postcraciuncostel, on 06 martie 2022 - 20:01, said:

Bătaia la palmă când nu făceai temele nu era cu rigla de lemn ci cu arătătorul de oțel. În fiecare clasă era un copil al cărui părinte lucra la uzină și putea meșteri un astfel de obiect. Acesta era o vargă lungă și subțire de oțel. Nu mai puteai scrie două zile după un astfel de incident.

Eu am primit doar cu rigla, nu-mi amintesc de aratator. Poate erau mai "umani" profesorii mei....

View Postdjl, on 06 martie 2022 - 20:04, said:

Şi părinţii bănuiesc că erau de acord.



Pai ce , crezi ca aveau vreun cuvant de spus? Ii punea imediat la punct partidul, daca indrazneau sa conteste metodele educative.
Se evita la maxim conflictul cu alte persoane, ca nu stiai care e "securist" sau are pile pe la partid.

Cei care nu ati prins perioada aia, nu puteti concepe, intelege, cum era atunci. De aia puneti botul la povestile bunicii "era mai bine atunci, maica".

Iti era frica si sa vorbesti mai tare in casa, ca poate te aude vreun vecin si te toarna.

Edited by florinel, 06 March 2022 - 20:12.


#32
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postcraciuncostel, on 06 martie 2022 - 20:01, said:

Bătaia la palmă când nu făceai temele nu era cu rigla de lemn ci cu arătătorul de oțel. În fiecare clasă era un copil al cărui părinte lucra la uzină și putea meșteri un astfel de obiect. Acesta era o vargă lungă și subțire de oțel. Nu mai puteai scrie două zile după un astfel de incident.
La mine era mai nasol - dirigintele avea un compas de lemn! Și durea infernal când luai un compas peste mana ....

#33
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postdjl, on 06 martie 2022 - 20:07, said:

Cum nu aveau încotro? Erau toate cadrele didactice angajate la Secu' de nu se puteau lua la ceartă cu cadrele didactice duse cu pluta?
Te tranteau cum voiau ei, eu am avut una de chimie in a XII-a care voia sa nu ma lase sa dau bacul dar eu stiam chimie mai bine decat ea. La un moment dat (catre final), mi-a zis alta profa ca ''sa o inteleg pentru ca are probleme acasa''

Edited by e_bulu, 06 March 2022 - 20:15.


#34
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Eu cred că aş fi făcut o nefăcută şi dacă pe vremea aia aş fi fost tată, pocnit bine unul din ăsta sau una din asta. În faţa clasei.
Iar după 1989 aşteptat cu băieţii să fie teorizaţi şi terorizate.

#35
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007

View Postdjl, on 06 martie 2022 - 20:07, said:

Cum nu aveau încotro? Erau toate cadrele didactice angajate la Secu' de nu se puteau lua la ceartă cu cadrele didactice duse cu pluta?

Nu aveai cu cine vorbi, erau si cadre didactice "normale" dar nu ieseau in evidenta, de frica. Am avut un profesor de geografie, anti-sistem, caruia i-au facut felul. Nu aveai la cine sa reclami in era comunista, mai ales ca se considera ca majoritate era de acord ca "bataia e rupta din rai", " eu te-am facut, eu te omor". La cine sa reclami ca nici cea mai banala sesizare nu trecea de director, iar daca trecea, erai anti-sistem

#36
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Pe de alta parte, invatamantul, chiar cu metodele alea barbare - era mai eficient.
Nu erau atatia analfabeti, mai ales functionali.

Notele se dadeau aproximativ pe bune,  daca nu treceai clasa, ramaneai repetent. Chiar si la clasa a-I-a, ramaneai repetent. Repetai clasa, pana ce obiectivul respectivului an de scoala era indeplinit.
Am avut colegi ramasi repetenti in clasa a-II-a si am avut colegi care repetau clasa in gimnaziu.

View Postdjl, on 06 martie 2022 - 20:16, said:

Eu cred că aş fi făcut o nefăcută şi dacă pe vremea aia aş fi fost tată, pocnit bine unul din ăsta sau una din asta. În faţa clasei.
Iar după 1989 aşteptat cu băieţii să fie teorizaţi şi terorizate.

E usor sa crezi asta, cand ai trait liber.
Pocnitul de care spui tu s-ar fi lasat cu ani seriosi de puscarie, chiar munca silnica la "canal".
Puscaria nu era vacanta, ca acum - se batea in detinuti ca in toba, erau hraniti cu laturi, iar munca silnica la canal era aproape o condamnare la moarte.
Si da, era si pedeapsa cu moartea in codul penal.

In `87 sau `88 nu aveai de unde sa stii ca vine revolutie. Orizontul tau era acelasi.

Edited by florinel, 06 March 2022 - 20:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate