Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Cum era pe vremea lor?

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
98 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O transpunere amuzanta a unor vremuri grele.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8wFHps6GIe4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 06 March 2022 - 17:43.


#2
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007
am apucat vremurile insa nici n-am facut nici n-am auzit sa faca cineva baie cu apa din calorifer.
in rest ... da ... vremuri de trista amintire.

#3
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 26.10.2021
Trist , dar adevarat.
Baie, cu apa din calorifer, ziceau ca aerisesc caloriferele.
In special cei de la ultimul etaj.

#4
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Câteva adevăruri și multe minciuni!

#5
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Eu am trăit la tara. De bine de rău, aveam o găină, un purcel, un ou etc. Deci mâncarea nu era problema. Imi aduc aminte ca mama era furioasa ca nu putea cumpăra salam. Nu dădea decât la "oraseni"! Noi de la tara nu aveam dreptul. Parca o aud pe mama spunând: ăștia cred ca salamul creste în curte.
Era o foame la propriu de carne. Oamenii erau înnebuniți după carne. Noi creșteau porc și îl tăiam de crăciun. Nu erau congelatoare, îl afumat și îl băgăm la oala de untura. Era iarna, frig, ținea, pana prin mai.
O data s-a imbolnavit porcul, si l-am taiat. Era vara, caldura. Nu puteai sa îl conservi, ca se strica. Tata a luat hotărârea sa îl vindem. Atunci nu era internet, sau mobile. Dar nu știu cum, lumea a aflat ca vindem carne. Si au venit puhoi. În doua ore porcul era vândut. Ba mai veneau la poarta sa ne întrebe dacă mai avem carne! Asa de mare era foamea de carne.

#6
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
apa din calorifer era mai rece decat aia de la chiuveta....

#7
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Eu am facut baie cu apa din calorifer... era cam ruginie si adaugam ceva dezinfectant in ea (cred ca iod).

Facut teme si invatat la lumanare sau la lampa cu petrol era ceva la ordinea zilei.

Edited by Argv, 06 March 2022 - 18:22.


#8
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Cu apa de calorifer nu știu. Noi trăiam la tara, încălzire cu lemne la sobe, apa calda tot cu lemne la boiler pe lemne. Apa, aveam un put în curte, un bazin de apa în pod, o pompa urca apa în bazin și de acolo la robinete prin cădere. Cu baia era problema. Se stabilea o zi pe saptamana , de obicei duminica, când făceam baie. Tata făcea focul la boiler, si toți făceam baie. Azi nu suport sa nu fac dus zilnic. Dar atunci ne spălăm o data pe săptămână. Asa erau vremurile!

#9
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,967
  • Înscris: 30.11.2021
Aia cu facut baie cu apa de la calorifer nu o stiu?
La gaze este adevarat ca primele aragazuri nu aveau chestie de se opresc acum automat daca nu este flacara/caldura.
Inainte doar la cuptor aveam termostat. Zic bine termostat?

Am avut diafilm.
Si punga aia cu resturi de pui se numeste tacamuri, inca se gaseste in alimentare, se face o ciorba lunga.

Din fericire cand era apa calda, gaze si curent, nu te uitai la pret ca erau ieftine. Cand erau...

Edited by MindArchitect, 06 March 2022 - 18:26.


#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMindArchitect, on 06 martie 2022 - 18:25, said:

Si punga aia cu resturi de pui se numeste tacamuri, inca se gaseste in alimentare, se face o ciorba lunga.
Ciorba de pui fara sa folosesti tacamuri, nu e ciorba.....e apa de ploaie.

#11
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
De aia cu apa din calorifer am auzit.
Da' Frăţică pe lângă 'Trabant' mai are şi aparat foto pe film?

Edited by djl, 06 March 2022 - 18:40.


#12
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Mircel, cam care ar fi minciunile? Poate doar aia cu berea bauta de drojdierul sef.

In rest, acuratetea e destul de buna.
Cozile de la lapte - check.
Baia cu apa de calorifer - check.
Parizerul cu soia - check.
Incalzitul la aragaz - check.
Ciocolata, ghearele - check.
Programul TV si intreruperile de curent - check.
Legaturile cu alte tari - check.

Hai sa mai adaugam, cei care au trait in societatea de atunci:
- cartele pentru alimente. Juma` de paine/zi/pers, un sfert de pachet de unt/saptamana/persoana....etc. Asta era valabil cand gaseai. Painea intotdeauna veche.
- alimente gasite "la liber" in alimentari - conserve de peste, chipsuri de creveti, guma de 1,25 lei(facuta din ciment). Ocazional "adidasi" de porc, capete si gheare pui(tacam)
- crenvursti cu soia si celuloza(cica hatie igienica), parizer...rarut.
- nechezolul - inlocuitor de cafea.....
- cozi infernale, cu certuri de fiecare data cand aparea vreo masina cu alimente sa descarce. Nu conta ce, daca erau alimente. Vanzare direct din camion, daca era vorba de carne, pui, peste prospat.
- iarna (si era iarna, nene, nu ca acuma) aveai 3-5 grade in casa. Geamurile inghetate, pe interior. Dormeai cu 2 plapumi, caciula in cap alaturi de caramizi refractare in calzite in prealabil pe foc, sau cu sticle de apa calda. Caloriferele erau cam de decor, functionau 2-4 ore/zi si atunci erau asa...la 35-40 grade temperatura.
- lectiile le faceam pe intuneric, la lumanare, sau (aia mai norocosi) lampa cu gaz.
- la inceputul scolii, in septembrie - aproape o luna bagam munci agricole. Mergeam frumos, incolonati, 5-10 km pana pe tarla, unde strangeam cartofi, porumb, fasole...etc. La intoarcere eram verificati, sa nu cumva sa furam vreun cartof.
- periodic faceam spectacole de imagine pentru maretul conducator. Cu fluturat cravata, cu genuflexiuni....etc.
- periodic mergeau elevii la curatenie parcuri, strazi, "recoltat" castane....samd.
- orice obiect casnic necesita programare la achizitie. Si avea costuri inimaginabile azi. Se lasau mostenire aragaze si frigidere, ca era o aventura sa reusesti sa cumperi.
- la masini...aceeasi treaba. Costa ~70.000 o dacie si trebuia sa depui bani la CEC si sa astepti ani de zile pana ti se dadea una.
- imbracamintea si incaltamintea de cea mai joasa calitate. Iti cadea talpa la pantofi dupa o saptamana. Se reparau periodic cu adeziv(prenandez) industrial, care era doar putin mai bun.
- acelasi lucru pentru electrocasnice. Se stricau des, erau ateliere de reparatii+ meseriasi cunoscuti. Trebuiau reparate, ca altele nu-ti permiteai si oricum trecea un an pana primeai alt TV. La sfarsitul anilor 80, majoritatea TV-urilor din casele romanilor erau cu lampi.
- interactiunea cu militia incepea cu o palma. Asa, ca salut. Indiferent ca esti sau nu vinovat de ceva.
- se nationalizau casele private ale oamenilor. Se mergea spre proprietate comuna. Practic le daramau oamenilor casele mostenite, unele care acum sunt considerate protejate; cu forta. Le darama casa, construia bloc si ii bagau in bloc, intr-o garsoniera, cu chirie.

Mai las colegii sa completeze......

Edited by florinel, 06 March 2022 - 18:50.


#13
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Stiu pe cineva care isi cumparase un calorifer din fonta, il conecta la apa calda de la baie, returul se ducea la scurgerea din pardoseala baii.
La inceputul anilor '80.
Nu stiu cat de eficient era, cat abur in casa dar spunea ca merita...

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postflorinel, on 06 martie 2022 - 18:48, said:

Poate doar aia cu berea bauta de drojdierul sef.

Poza cu drojdierul care bea multe sticle de bere la campionatul mondial de fotbal este recenta (precizeaza ca este de anul trecut). Chiar spune respectivul ca diferenta dintre atunci si acum este ca atunci stateau 100 de oameni cu cate o stica de lapte la coada iar acum iti permiti sa bei 100 de sticle singur.

#15
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Bere se mai găsea în anii '80. Însă berea nu prea mergea la export şi nu era consumată de copii.
Electrocasnicele să lăsau moştenire că erau şi scumpe. Frigiderele erau însă durabile. Cel puţin alea de import U.R.S.S. ... unele din 1966 cred că au prins şi anul 2006 şi nu au fost aruncate că s-au sricat. Ba ştiu frigider din 1968 care a prins (ce-i drept, cu o reparaţie) anul 2010 în uz curent... 42 de ani nu cred că e puţin. În S.U.A. mai au unii electrocasnice vechi (ante anii '70, ba chiar interbelice), da' că aşa au vrut eu. Într-un fel, chestia asta nu era rea, că nu produceai deşuri în cantităţi industriale.
Televizoare pe lămpi majoritare în anii '80... nu prea cred. Mai erau destule, dar nu cred că treceau de jumătate. Probabil alea pe lămpi erau mai mult de tipul ăla hibrid, cu tranzistoare şi 6 sau 7 lămpi. Din 1978, de când au avut tehnologia producerii tranzistoarelor pentru blocul de înaltă tensiune s-a renunţat la lămpi. Probabil ar fi dispărut parte din ele încă din anii '80, dar pentru cât te uitai la televizor, în general nu merita investiţia.

#16
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postaltuser09, on 06 martie 2022 - 18:56, said:

Stiu pe cineva care isi cumparase un calorifer din fonta, il conecta la apa calda de la baie, returul se ducea la scurgerea din pardoseala baii.
La inceputul anilor '80.
Nu stiu cat de eficient era, cat abur in casa dar spunea ca merita...
Asa e! Era la noi unu' care a avut curaj si a dus ditai caloriferul pana in holul de la intrare.
Nu, nu avea abur in casa.

Edited by e_bulu, 06 March 2022 - 19:32.


#17
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
@mkscorpion - m-am referit la faptul ca "minciuna" e ca un om poate bea atatea sticle de bere.
Ca oricum, berea de pe vremea aia era aproape exclusiv la sticle de 1/2, din sticla. Nu stiu daca era buna, eram copil.

Mi-am mai amintit unele:
- orele de scoala incepeau cu intonarea "trei culori" si verificarea la unghiute si batista.
- temele nefacute se pedepseau cu "rigle la palma". Era nasol cand riglele erau din lemn.
- uniforma completa, inclusiv sapca. Cu "matricola" de identificare pe brat. Matricola nu suporta spalare, asa ca era prinsa cu capse, nu erau "arici" pe vremea aia.
- penare din lemn, creioane cu mina deja faramitata in interior, numaratori din lemn, ABAC, alfabetar din lemn. Stilouri. Pixul parea ceva extraterestru.
- banane/portocale/smochine odata pe an, la Craciun. Uneori odata la 2 ani, ca nu prindeau parintii sa cumpere. Bananele erau verzi-verzi, le tineam in hartie de ziar sa se mai coaca. Dar le cam mancam asa, verzi.
- sucuri nu prea erau. Lamaita si Brifcor(mai rar). Odata pe an poate un Pepsi, doar la mare. In general siropuri+ sifon. Sifonul era o intreaga industrie, statii de incarcare, sifoane din sticla, se manufacturau sifoane de capacitati mari 3-5L la fabrici, pe sub mana.
- majoritatea elevilor faceau sport. Nu sportul de la scoala, ci separat. Cam toti faceau ceva, atletism, lupte, fotbal...etc. Era cam un elev mai rotunjor intr-o clasa(de 30) si il striga toata lumea "grasu`".
- din cauze de lipsa TV, internetul nu se inventase - timpul se petrecea la joaca, citind carti (maama cat am mai lins la Jules Verne)...
- lanterne cu baterie patrata de 4.5V, cu becuri incandescente. Tineau juma` de ora. Mai tarziu aparusera becurile "cu lupa"
- radio din galena de telefon, dioda si impamantare la calorifer. Radio cu casti RIC. La care rebobinam periodic castile. Cata migaleala mai era, bobinatul, inlocuirea membranei......
- daca aveai parul mai lung te ducea militia la frizer. Tot militia te "rezolva" daca te prindea pe strada si nu aveai loc de munca.

Edited by florinel, 06 March 2022 - 19:33.


#18
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Wrong

Edited by e_bulu, 06 March 2022 - 19:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate