Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Nelamurire acordare tichete de masa.

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
lucian2017

lucian2017

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.06.2017
Ma poate lamuri cineva daca este corect ca valoarea tichetelor de masa (in cazul meu valoare de 400 ron livrate pe card)sa fie introdusa in salariul minim,adica sa ei salariul pe luna ianuarie 1350 + bonuri de masa in valoare de 400 ron ? In total la firma de paza la care lucrez facem 240 ore pe luna iar in cartea de munca suntem trecuti cu 168/luna ,asta fiind o alta golanie de care sunt constient. In concluzie nu ar trebui sa mi se dea salariul minim si tichete de masa sau se pot introduce aceste tichete in salariul minim net ?

#2
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
Pai nu ai 1350 net + bonuri 400 lei livrate pe card de bonuri de masa?

#3
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,852
  • Înscris: 30.11.2021
Salariul minim este salariu care nu include tichetele de masa.
Din cate stiu tichetele de masa si se impoziteaza diferit? Poate gresesc.

La 240 de ore nu cred ca este legal, ar trebui sa iti plateasca orele suplimentare sau sa iti ofere libere.

Ce firma?

Din ce imi explici tu voi lucrati ore de noapte, sa iasa 240 de ore cred ca faceti ture de 12 ore.
Din ce explicatie ai oferit ala este salariu pentru program de 8 ore. Voi lucrati ture de noapte si nu sunteti platit sporul de noapte si nici orele suplimentare.
Si daca acum nu te afecteaza mare lucru... o sa vezi la pensie cat conteaza treburile astea.

Edited by MindArchitect, 06 March 2022 - 17:26.


#4
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Nu este este corect, salariul minim e una, ticketele sunt alta

#5
lucian2017

lucian2017

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.06.2017

 pupama, on 06 martie 2022 - 17:17, said:

Pai nu ai 1350 net + bonuri 400 lei livrate pe card de bonuri de masa?
1350 sunt livrati pe cardul de salariu si 400 ron sunt livrati pe acel card UP pentru tichete de masa

 MindArchitect, on 06 martie 2022 - 17:18, said:

Salariul minim este salariu care nu include tichetele de masa.
Din cate stiu tichetele de masa si se impoziteaza diferit? Poate gresesc.

La 240 de ore nu cred ca este legal, ar trebui sa iti plateasca orele suplimentare sau sa iti ofere libere.

Ce firma?

Din ce imi explici tu voi lucrati ore de noapte, sa iasa 240 de ore cred ca faceti ture de 12 ore.
Din ce explicatie ai oferit ala este salariu pentru program de 8 ore. Voi lucrati ture de noapte si nu sunteti platit sporul de noapte si nici orele suplimentare.
Si daca acum nu te afecteaza mare lucru... o sa vezi la pensie cat conteaza treburile astea.
Este o firma de paza din orasul Galati,aici majoritatea procedeaza astfel.Nu sunt trecute ore de noapte sporuri si altele.Cu toate astea mi se pare ilegal sa nu plateasca macar salariu minim pe economie si bonuri ,de asta intreb este normal ca aceste bonuri sa fie incluse in salariu minim net ?

Si o alta nelamurire cum justifica ei la stat faptu ca legal prin banca nu imi da nici macar salariul minim sau nu verifica nici dracu ce salarii baga ei pe card ?

#6
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
La firmele de paza este jale mare. Ilegalitati la greu. De ce credeti ca apar nume noi mereu?
Concret despre ce este vorba. Vine licitatia pentru servicii de paza, cistiga cel cu pretul cel mai mic. Numai ca, daca calculezi constati ca pretul ala mic nu asigura salariul minim pe luna, bonurile de masa, tinuta, echipamentul si CO legal. Si atunci ce face firma ca sa aiba si profit?
Exact asta!
PS. Situatii de genul asta au facut obiectul unor sesizari repetate la ITM (sesizari efectuate de firmele care au jucat cinstit la licitatii si care au pierdut din cauza pretului mai mare). Fara niciun efect.

Edited by adip1962, 06 March 2022 - 17:51.


#7
lucian2017

lucian2017

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.06.2017

 mercur68, on 06 martie 2022 - 17:31, said:

Nu este este corect, salariul minim e una, ticketele sunt alta
Asa ma gandeam si eu ,exceptand cele 240 de ore lucrate sa nu-mi dai nici macar minimul pe economie si bonuri................An verificat la ANAF si apar cu brutul de 2830 pe luna ianuarie.

 adip1962, on 06 martie 2022 - 17:46, said:

La firmele de paza este jale mare. Evaziune la greu. De ce credeti ca apar nume noi mereu?
Concret despre ce este vorba. Vine licitatia pentru servicii de paza, cistiga cel cu pretul cel mai mic. Numai ca, daca calculezi constati ca pretul ala mic nu asigura salariul minim pe luna, bonurile de masa, tinuta si echipamentul si CO legal. Si atunci ce face firma ca sa aiba si profit?
Exact asta!
PS. Situatii de genul asta au facut obiectul unor sesizari repetate la ITM (sesizari efectuate de firmele care au jucat cinstit la licitatii si care au pierdut din cauza pretului mai mare). Fara niciun efect.
La ITM galati am sesizare depusa de 3 ani si inca e in lucru ,e bataie de joc aici.

#8
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
functie de contractul de munca
tichetele de masa nu sunt obligatorii
la angajare nu ti s-a spus cati bani o sa primesti?

Edited by apocalipsul, 06 March 2022 - 17:54.


#9
lucian2017

lucian2017

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.06.2017

 apocalipsul, on 06 martie 2022 - 17:52, said:

functie de contractul de munca
tichetele de masa nu sunt obligatorii
Vrei sa spui ca sunt si cazuri unde este trecut in contractul de munca ca bonurile pot fi introduse in salariul minim ? Ma gandeam ca este o lege pentru toti la fel.

Din cate am citit in lege se spune clar salariul e salar iar daca vrei poti da si techete de masa pana la o anumita valoare iar statul face deducere angajatorului valoarea acelor tichete.

#10
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,852
  • Înscris: 30.11.2021
Esti sigur ca primesti tichete de masa?

Fluturasul de salariu? Acolo ce zice? O poza unde truchezi firma, ceva date private, ma intereseaza daca scrie pe undeva pe acolo de salariu minim.

#11
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010

 lucian2017, on 06 martie 2022 - 17:45, said:

1350 sunt livrati pe cardul de salariu si 400 ron sunt livrati pe acel card UP pentru tichete de masa

Este o firma de paza din orasul Galati,aici majoritatea procedeaza astfel.Nu sunt trecute ore de noapte sporuri si altele.Cu toate astea mi se pare ilegal sa nu plateasca macar salariu minim pe economie si bonuri ,

Tocmai ai spus cu gura ta mai sus ca ai salariu minim si acele bonuri de masa......unde e nelamurirea.

Cat e salariu minim pe economie? Imi cer scuze, dar nu stiu cat e salariu minim in Romania

Edited by pupama, 06 March 2022 - 18:07.


#12
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
Esti pontat orele aferente salariului minim.
Lucrezi efectiv mult mai multe ore.
"Pontajul" tau, este diferit de "pontajul" contabilizat de firma.
Panimaesi?
La piata, cand esti furat la cantar e acelasi lucru.
Platesti 4kg de cartofi a 3lei/kg, total 12 lei.
Cand ajungi acasa , in plasa ai 3.2kg, dar tot 12 lei ai platit.

Edited by tioopedi, 06 March 2022 - 18:12.


#13
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 pupama, on 06 martie 2022 - 18:06, said:


Cat e salariu minim pe economie? Imi cer scuze, dar nu stiu cat e salariu minim in Romania
2550 de lei brut, 1524 de lei net
Din cate vad, daca primești tichete de masa mai scade puțin din salariu, probabil ceva impozit, am folosit un calculator online, ar rămâne 1472 de lei.

#14
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,852
  • Înscris: 30.11.2021

 pupama, on 06 martie 2022 - 18:06, said:

Cat e salariu minim pe economie? Imi cer scuze, dar nu stiu cat e salariu minim in Romania
Am cautat pe google si apare 1400 si ceva de lei, net.
Deci cea ce a scris este oarecum bine, adica 1350 lei salariu net + 400 de lei tichetele de masa depuse pe cardul de tichete.

Ca nu are sporul de noapte si orele suplimentare este o alta discutie pentru ITM.

La cate ore are lucrate cred ca lucreaza 20 de ture pe luna.

Edited by MindArchitect, 06 March 2022 - 18:12.


#15
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Vrei sa spui ca sunt si cazuri unde este trecut in contractul de munca ca bonurile pot fi introduse in salariul minim ?
nu,
vreau sa spun ca bonurile sunt optionale, nu obligatorii
ei iti dau bonuri de diferenta pentru ca au impozite mai mici dar le dau ca sa completeze pana la salariul minim

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 lucian2017, on 06 martie 2022 - 17:07, said:

....este corect ca ......In total la firma de paza la care lucrez facem 240 ore pe luna iar in cartea de munca suntem trecuti cu 168/luna ,asta fiind o alta golanie de care sunt constient....
daca esti constient ca se fac "golanii" pe acolo, ce rost mai are sa intrebi daca "este corect" ceva? :)
cand ai decis sa fentezi legea si sa nu-ti platesti corect contributiile ar fi trebuit sa-ti asumi si faptul ca statul nu te va mai proteja impotriva abuzurilor angajatorului.

 lucian2017, on 06 martie 2022 - 17:49, said:

...An verificat la ANAF si apar cu brutul de 2830 pe luna ianuarie....
salariul minim brut e de 2550 lei, deci primesti oficial ceva in plus

#17
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 _Smiley_, on 06 martie 2022 - 18:17, said:

cand ai decis sa fentezi legea si sa nu-ti platesti corect contributiile ar fi trebuit sa-ti asumi si faptul ca statul nu te va mai proteja impotriva abuzurilor angajatorului
Ești sigur că omul fentează legea?
El a mers să se angajeze și ăștia l-au pus să semneze. Daca vrea, bine, daca nu, la revedere că e coada la ușă.
Mai face și munca patriotică fiindcă ăștia nu-i plătesc ce are peste 168-172 de ore pe luna.
E adevărat că bonurile nu sunt obligatorii, dar la firmele serioase dacă tot ai salariu minim îți dau si tichete ca sa nu mori naibii de foame.
La firmele de căcat, cum e cazul de față, îți fac un salariu minim care include și orele de noapte și de weekend și orele suplimentare. Ca mai apoi să-ți spună că tu de fapt iei mai mulți bani decât un salariu minim.
Nu poți să-l acuzi pe omul asta că nu plătește corect taxele.

#18
lucian2017

lucian2017

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.06.2017

 _Smiley_, on 06 martie 2022 - 18:17, said:

daca esti constient ca se fac "golanii" pe acolo, ce rost mai are sa intrebi daca "este corect" ceva? Posted Image
cand ai decis sa fentezi legea si sa nu-ti platesti corect contributiile ar fi trebuit sa-ti asumi si faptul ca statul nu te va mai proteja impotriva abuzurilor angajatorului.


salariul minim brut e de 2550 lei, deci primesti oficial ceva in plus
Intrebarea ramane,e corect sa fie 1350 ron pe cardul de salariu si nu 1524 ron ,atat cat este in moment salariul mini net ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate