Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Mașina lovită parcare -procedura

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Am pățit asta de vreo câteva ori doar in ultimele luni , la 2 mașini .
Ieri am primit o îndoitură urâtă chiar pe aripa langa far , și am multe altele anterioare.

[Problema e că atunci când am raportat ultima oară , au venit 2 de la poliție dar erau în uniformă pe albastru, patrule cred . Nu s-au legitimat, m-au luat însă pe mine la întrebări. Cum îmi permit să îi deranjez ( aveam și ștergătoarele ridicate , deși parchez in loc corect,că și ceilalți [  in Iași ]. Mi-au spus că nu au ei competente să facă pv , și atunci le-am spus că pot pleca , au venit fara motiv .

Mi-au zis că pentru asta îmi scriu amenda 2000 lei. Eu văd că și la alte solicitari Politia municipiului IS răspunde în bătaie de joc . Nu cred că are rost sa fac tamtam dar observ că nu pot raporta nereguli legale.

Au insistat de 5 ori daca dauna a avut loc recent deși nu le spusesem la început. In plus este vandălism și intră la 90 zile, dar tot dânșii au obiectat deși nu cunosc legea .
Cum procedați dvs in astfel de cazuri ? Bineînțeles că cei care vandalizeaza sau rașchetează nu lasă Nr telefon.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,344
  • Înscris: 01.12.2001

 vandemm, on 06 martie 2022 - 16:48, said:

Problema e că atunci când am raportat ultima oară ,
Cum si unde "ai raportat"?
Daca ai sunat la 112, ai gresit.

#3
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
pare ca ai ceva experienta si tot nu ai invatat...
ce vrei tu de fapt?
procedura este asa:
daca e vorba de o fapta penala (furt din auto, patrundere prin efractie, furt, distrugere, vandalism, etc) suni la politie, daca e accident auto cu autor necunoscut, mergi la serviciul accidente unde ti se elibereaza o dovata pentru reparatie. daca n-ai casco iti repari masina daca consideri ca merita si cam atat.
exista un fond de protectie a victimelor sreazii poti incerca sa-l accesezi,
eu nu cunosc pe nimeni care sa fi fost despagubit de/din acest fond

Quote

Că ăștia că tine sa vorbească aiurea continuu ,
continu am sa-ti spun mereu, iar si iar, din nou si inca o data
o masina sau alt obiect lasa pe strada (domeniul public) apartine strazii, nu poti avea nici control nici pretentii la ce se intampla cu el, ai lasat-o pe strada? asuma-ti ca un adult!
astia ca mine care debiteaza n-au dilemele tale existentiale Posted Image
noi cu vorbele, tu cu paguba

Edited by apocalipsul, 06 March 2022 - 17:11.


#4
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009

 apocalipsul, on 06 martie 2022 - 16:56, said:

pare ca ai ceva experienta si tot nu ai invatat...
ce vrei tu de fapt?

Că ăștia că tine sa vorbească aiurea continuu , sa văd ce mai debitează

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
politia rutiera nu vine la un accident de genul ala.
trebuie sa te duci tu la ei sa declari accidentul.

#6
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Daca nu ai fost in 24 de ore, mai asteapta 6 luni sa se prescrie ridicarea permisului, altfel ramai pieton 30 de zile.

#7
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 30.11.2021
Din cate stiu masina lovita in parcare se sesizeaza la politia rutiera.
Teoretic ei ar trebui sa faca cercetari si sa ia legatura cu cei de la politia de sector.

Nu este caz de 112 ca ai gasit masina lovita in parcare.
Iti dai seama ca tu ai facut o greseala si ai apelat 112 si apoi tu, nervos, le-ai mai zis sa si place ca au venit fara motiv.

Faci o vizita la politia rutiera, depui o plangere scrisa.

Si cred ca iti dai seama ca si daca era vandalism, trebuia sesizare scrisa catre poltia de sector.
Din pacate asa merge birocratia in Romania.

Dupa ce te duci la Politia Rutiera nu cred ca te opreste careva sa faci o sesizare scrisa si la politia de sector, dat fiind ca este deja a doua oara cand se intampla asa ceva.
Si incearca sa montezi o camera de supraveghere, la etaj sa bata spre masina.

Edited by MindArchitect, 06 March 2022 - 17:10.


#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 unknown_35, on 06 martie 2022 - 17:09, said:

Daca nu ai fost in 24 de ore, mai asteapta 6 luni sa se prescrie ridicarea permisului, altfel ramai pieton 30 de zile.
poate sa zica ca nu a folosit masina, si azi a vazut.

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,861
  • Înscris: 25.01.2007
nu inteleg, initiator a gasit masina lovita cu bata de baseball, sau despre ce vandalism e vorba?

#10
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
E o infudatura zdravana.
Mulțumesc, am vorbit la secția de poliție și au spus sa văd eu daca e vb de vandalism sau masina. După ochi e greu de zis, incerc sa pun o poza .
Mulțumesc ultimilor useri pt opinii pertinente.
Știu că nu este urgenta dar trebuie raportatat in 24 ore de la momentul când constat eu personal că ar fi rutiera situatia. Fiind alta mașina parcată chiar langa  a mea neatinsă,cam imposibil. Mașina nu este deplasabila pt moment deci trebuie sa vina cineva de la secție .

#11
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
Platforma....

#12
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 30.11.2021
Poate sa fie si vandalism, am locuit si eu in diferite cartiere, la un bloc i-au rupt unuia o oglinda, masina clar era parcata langa un copac, adica nu putea parca alta masina, a fost rupta de cineva.
Nu mai stiu daca a facut sesizare la rutiera sau politia de sector.
Si la un alt vecin i-au rupt stergatorul, aici stiu ca s-a dus la politia de sector. Ce se petrecea... un alt vecin era deranjat ca asta avea 2-3 masini si nu erau locuri de parcare, asa ca a vrut sa-i ridice stergatorul si l-a rupt.

Asa si la tine? Poate ai pe cineva pe care l-ai deranjat si te sicaneaza cum poate.
Nu ai cumva o varianta de montat o camera sa filmeze masina?

#13
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 02.02.2007
initiator: muta masina de acolo si vezi cine parcheaza in acel loc in mod regulat!
asa vei sti cine ti-a ridicat si stergatoarele! ;)
mai departe, vezi tu ce si cum!

#14
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 unknown_35, on 06 martie 2022 - 17:09, said:

Daca nu ai fost in 24 de ore, mai asteapta 6 luni sa se prescrie ridicarea permisului, altfel ramai pieton 30 de zile.
Intervalul de 24 de ore se aplică la accidentele produse în timp ce conduci. La incidentele din parcare e cu 24 de ore de cînd constați și aia doar la asigurator. Poliția nu se obosește cu așa ceva...

#15
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Pai știu că trebuie declarat la poliție . LA asigurator dacă nu am numărul ce rezolv ?

#16
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Rezolvi daca ai casco si PV de la politie.

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,344
  • Înscris: 01.12.2001

 vandemm, on 08 martie 2022 - 14:55, said:

Pai știu că trebuie declarat la poliție . LA asigurator dacă nu am numărul ce rezolv ?
Ce număr? De telefon? Doar daca ai CASCO.


#18
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 23.06.2004
E o zona cu locuri de parcare insuficiente? Din ce inteleg ai cel putin doua masini (de fapt, cate sunt?) dintre care cel putin una, ultima lovita, nu e deplasabila (din ce motive, are itp/rca sau doar ocupa un loc de parcare?). Daca locurile de parcare sunt insuficiente, e posibil ca vecinii care nu au unde parca sa fi luat 'atitudine'. Desigur, nu incurajez astfel de practici, la noi in oras politia locala identifica masinile care stau nemiscate cu lunile, fara itp/rca, apoi vin cei de la primarie si le ridica.
Doar din informatiile pe care le-ai dat (inclusiv stergatoare ridicate), eu suspectez mai degraba vandalism decat accident (repetat). Ca in bancul ala: "-Dom' judecator, a fost un accident, eu eram cu cutitul in mana iar el s-a impiedicat si s-a infipt singur in el. -Si? -Si tot asa, de vreo 7-8 ori".

LE: Observ ca MindArchitect a intuit inaintea mea posibilitatea asta.

Edited by aladdin2k, 08 March 2022 - 17:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate