Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Troliu pentru diverse lucrari agricole

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Zilele astea rasfoind internetul am dat de acest filmulet care mi s-a parut interesant ca ideie, probabil poate fi folosit la mai multe lucrari cum ar fi: arat, facut randuri, bilonat.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tMvRcmqeK1U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by c_anicai, 06 March 2022 - 11:13.


#2
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
E cam scump curentul pt asa ceva.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Cum agricultura trebuie sa treaca treptat pe energie verde ca sa ramana sustenabila... e o idee de viitor :P

#4
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018
Ai nevoie de 2 buc
Tur si retur

#5
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Interesant ... 2 mașini dotate cu troliu poziționare la fiecare capat de tarla ...

#6
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
ceva asemanator pt arat

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fXCOFPWS30Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,588
  • Înscris: 31.01.2010
Si ati descoperit principiul locomobilei cu aburi din 1800 toamna.
Da, erau cite 2, la fiecare capat de tarla una si un plug dublu, ca un V, cind il trageai intr-o parte se aseza in brazda si ara in directia in care era tras.
Cind tragea cealalta locomobila bascula si se infingea cu celalalt plug in pamint.
Erau cit locomotivele montane de mari locomobilele.
:D

#8
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Ideea nu e rea dar nu exista autopropulsie ! La cat ai de carat , tras si aranjat , bagi 5 randuri...stai 2 zile in pat cu Voltaren , iar bagi 5 randuri iar... , depinde cat rezisti Posted Image !

#9
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Pentru o agricultura de subzistenta in ipoteza ca nu-ti permiti un tractor cred ca ar merge.Mai ales ca vor veni vremuri cacacioase in care va conta fiecare palma de pamant arabil.

#10
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
la cum merg lucrurile ajungem la magarus,lasati troliile .

#11
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Magarusul consuma iarna si nu-l pot tine in balcon la bloc dar un troliu adaptat la o drujba pare sa faca treaba buna plus de asta nu exista efectul de patinare a rotilor in pamant cum e la arat cu un motocultor

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-SBX3cESjuk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by c_anicai, 03 April 2022 - 21:09.


#12
speedyspeed

speedyspeed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 12.02.2008
Salutare tuturor,

Ampelez la voi, pentru o recomandare, daca sunteti binevoitori :)

Caut de vreo luna de zile un troliu, manual, de aproximativ 30metri.
Nevoie, este pentru coborarea unei pompe, intr-un put de 29 metri adancimea si ridicarea ei la nevoie (ultima pompa am ridicat-o, dupa 2 ani).

Am gasit troliu, dar pana la 110-20 metri, nu mai mult, iar daca am gasit mai mult (electric), am gasit la foarte mult bani.

Aveti o recomandare, pentru ceea ce caut eu?
Multumesc anticipat!

#13
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Daca spui si cate kilograme are pompa , cred ca ar fi mai bine Posted Image ! Una e sa fie o '' de adancime de uz casnic'' si alta sa aiba vreo tona !

#14
speedyspeed

speedyspeed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 12.02.2008

View PostAlltrack, on 05 iunie 2022 - 19:46, said:

Daca spui si cate kilograme are pompa , cred ca ar fi mai bine Posted Image ! Una e sa fie o '' de adancime de uz casnic'' si alta sa aiba vreo tona !

Uz casnic, nu cred ca are mai mult de 15kg. :)

#15
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Pai la ce iti trebuie troliu ?
2 barbati peste 50 de kilePosted Image , pui sufa metalica acoperita de PVC(eu pun 2 pentru siguranta) de cati metri vrei si o lasati la mana . Eu am lasat pe la 25 de metri cu sotia , dar am mai mult de 2X50 kg...singur Posted Image !
Sau...un suport de lemn trepied , cu un scripete clasic de genul :
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#16
speedyspeed

speedyspeed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 12.02.2008

View PostAlltrack, on 05 iunie 2022 - 20:11, said:

Pai la ce iti trebuie troliu ?
2 barbati peste 50 de kilePosted Image , pui sufa metalica acoperita de PVC(eu pun 2 pentru siguranta) de cati metri vrei si o lasati la mana . Eu am lasat pe la 25 de metri cu sotia , dar am mai mult de 2X50 kg...singur Posted Image !
Sau...un suport de lemn trepied , cu un scripete clasic de genul :
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Am scos pompa de cateva ori, adevarat fara scripete si sincer m-a rupt. 2 oameni, amandoi peste 70kg.
Destul de greu ne-a fost si de introdus inapoi in put, pentru ca in paralel cu teava, am avut cablurile, pe  care le-am prins din 3-5metri cu soricei, astfel ca trebuia sustinuta greutatea cateva secunde, in anumite momente.
Nu imi dau seama cat de mult m-ar ajuta scripetele, nu mi se pare o idee rea.

#17
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Cum Dumnezeu să vă cocoșeze 15kg pe doi oameni? 🤦🤦🤦 Un bărbat manevrează lejer 20 de kg.
  Fă scripete compus dacă vă cocoșează 15 kg. Cu doi scripeți, unul fix și unul mobil, exact ca la clasa a7-a la fizică. Si atunci ai nevoie doar de 7,5kg forța dar ai nevoie de lungime dublă la frânghie.

Edited by PoeOvidiu, 07 June 2022 - 08:15.


#18
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Fiecare vorbește despre același lucru dar lucrul ala e în propria imaginație.
Sa ridici 15 kile din put pare ușor... Deși dacă te gândești mai bine o galeata pe scripete cu care se scoată apa din put nu e chiar ușor de scos cu mana....poți dar nu poți spune ca e ceva ce poate și "soacra-mea".

În realitate, pompa aia are cablu și țeavă atașate. Ții cu o mana de unele, cu cealaltă mai aranjezi cablul.
Țeavă nu e sfoara sa o idoi cum vrei, trebuie putina atenție, trebuie o bucata bună ținută în sus, ridicata....
Se mai agata un cablu de ceva, se mai innoada o buclă, mai ești atent și când o cobori ca poate se mai încaleca sufa cu cablul șamd...
Te mai taie la mama, te mai deranjează mănușa...


Când o scoți e și mai distractiv.
Pompa poate fi una simpla cu un furtun dar poate avea, și de regula are, și supapa de sens în cap... Nu mai ridici dowr 15 kile, ridici 15 plus 10 cablaraia și sufele plus țeavă de un tol minim plina cu apa rece, numai buna de băut.
Nu tragi de fir, nu prea e bine sa tragi de țeavă, suda e subțire ca dracu, chiar dacă prinzi cu totul cu șoricei și scoți cu totul în put e umezeala și totul va fi ud și plin și de mazga...chiar dacă nu aluneca te obliga sa fii atent...

Dai și saltă totul în sus, pe măsură ce rifldici trebuie tăiați șoriceii pt ca. Altfel te duci cu firul cu tot cu cutia de comanda 25 de metri.. Unde, ca poate cutia e fixa și nunai încă 25 m de cablu, nici nu ar fi normal..

Țeavă balangane puțin în sus, apoi trebuie lăsată pe pământ când permite, trebuie împinsă sau dirijata de un om/trasa...

Nu e chiar aceeași poveste cu a spune ca salti 15 kile ca arnoldu...
Salti mult mai mult, se simte și mai mult și toată conjuctura face povestea și mai dificila, agenție, teama sa nu scapi, sa nu ciupești ceva, samd.
Si nune totuna sa ai pompa la 25-30m, sau mai jos, cu o fântână de 10m unde și dacă scapi ceva e ieftin și poți recupera cu o sarma cu cârlig...


De aia în general se face o capra, cu un banal tambur cu cilindru pe csre sa infasori sufa...
Dacă e mai adânc puțul și mai grea șandramaua, un reductor și un sistem de autoblocare sunt esențiale. Nu costa mult, nu îți bați capul, nu te manjesti, nu îți trebuie alt bețiv lângă tine, te joci...


Așadar, ca de obicei, depinde..
Uneori e chiar asa ușor(la propriu) și simplu cu pare din experienta unora.
Alteori poate fi chiar mult mai complicat asa cum probabil a constatat cel care întreabă.



Lucrezi frumos,



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate