Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Câinele meu nu se simte bine

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Alin2010

Alin2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 16.01.2010
Salutare tuturor! Dețin un câine din rasa pomeranian spitz 3 ani și de câteva zile se comportă destul de ciudat, mai exact nu mănâncă și bea apa doar forțat. Am fost cu el astăzi la veterinar și i-au fost făcute niste analize de sânge și nu prezintă nimic. Că și tratament i s-au dat cele două pastile de deparazitare și un antibiotic. In continuare impresia mea este că el se simte din ce in ce mai rău. Ce mă sfătuiți să fac? Mulțumesc.

#2
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 04.03.2020
Incearca si o a 2-a parere, adica vizita la un alt veterinar.

#3
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Zace? Adica doarme non-stop? Vomita? Cum are scaunul?

#4
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Pai ce alte simptome are? E "lesinat", ametit, nu sta bine pe picioare? Saliveaza excesiv?Gingiile sunt roz, sau palide? Are temperatura? Gafaie excesiv?
Ce fel de mancare ii dai?
Are vaccinurile la zi?

Pe langa analize e necesara si o radiografie, o palpare a abdomenului...etc. Daca abdomenul pare umflat si inima bate prea repede poate fi o afectiune foarte grava....
Poate sa fi mancat ceva care i-a cauzat obstructie intestinala (oase, diverse textile, sfoara...cauciuc...etc).
Le fel de bine poate a mancat una din urmatoarele: ciocolata, struguri/stafide, ceapa/usturoi.... care sunt toxice pentru caini(desi aici ar fi iesit ceva in neregula la analize).

Eu zic sa mergi la un alt veterinar, cu ceva mai multa implicare si dotari, chiar daca costa - si facuta o investigatie amanuntita. Doar asa te poti apropia de sursa problemei.....din pacate cainii nu vorbesc, sa-ti spuna ce ii supara.....

Edited by florinel, 06 March 2022 - 07:39.


#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Mergi urgent la alt veterinar, unde sa i se poată face o radiografie micului tău prieten și eventual sa poată fi operat imediat dacă este necesar.

#6
Alin2010

Alin2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 16.01.2010
L-au palpat și practic doamnele de acolo spun că este in regula, dar el se simte din ce in ce mai rău. A reușit să mănânce și sa bea apa, scaunul este normal și urina este cam închisă la culoare, nu vomita. Când se ridică în picioare își pierde echilibrul.

In cursul zilei de astăzi o să mergem și la alt veterinar. Ciudat este faptul că ieri al veterinar se simțea mult mai bine fara sa ii faca nimic.

Edited by Alin2010, 06 March 2022 - 08:24.


#7
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Cauta-l de capusa.

#8
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014
Nu-l forta cu mancarea, asa isi curata organismul instinctiv, prin post.

#9
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Test de dirofilarie i-ai facut?

Neaparat trebuie facut. Se numeste 4Dx si e pentru depistarea de fapt a 4 afectiuni (dirofilarie, Lyme, anaplasmoza si Ehrlichia), e vreo 60-80 de lei. Ii ia sange din vena si e gata in 15-20 de minute.

Dirofilarie - mai pe scurt, viermi la inima, de la muscaturi de tantari
Lyme, anaplasmoza si Ehrlichia - toate sunt de la capuse

4Dx test:
The 4DX test is a quick and simple blood test that screens for four diseases which affect our dogs: Heartworm, Lyme, Anaplasma and Ehrlichia.

Sa nu fie Lyme cumva.

Symptoms of Lyme disease are often vague but may include fever, lethargy, joint pain, joint swelling, lameness and a decrease in appetite.

Du-te azi neaparat, vezi pe unde e deschis.

https://www.lvvsonli... and Ehrlichia.

Anaplasmoza:
https://newsmed.ro/a...ament-preventie

Edited by cattavencu, 06 March 2022 - 09:12.


#10
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 15.07.2008
Este vaccinat la zi?

#11
Alin2010

Alin2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 16.01.2010
Este vaccinat. Am fost la alt doctor și i-au găsit început de babesioza. Urmăm tratamentul actual dat de către doctor și sunt ceva semne de îmbunătățire. Va mulțumesc tuturor pentru sfaturi.

#12
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Deci, a fost capusa?

Si al meu a fost la fel, abia mai putea mergea, zacea non-stop, la inceput vomita, apoi diaree, n-am avut timp sa merg cu el si si-a revenit singur, acum e bine.

#13
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Sa-ti traiasca, sa te bucuri de el!

#14
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
urina aia colorata e primul semn de babesioza!

edit: la o urina hipercroma, la un caine aprent sanatos, medicul trebuie sa se gand4asca in primul rand la babesioza!

Edited by richi_e, 06 March 2022 - 20:02.


#15
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 17.05.2012
si eu am un pechinez batranel de 13 ani, avea 11 cand a facut babesioza. A fost groaznic pentru el, abia mai statea in picioare, l-am tinut internat 5 zile si si-a revenit

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate