Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Despre radiatii si cum putem sa le oprim

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#1
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Salut,

In contextul actual am tot incercat sa pricep care este problema cu bombele nucleare si cum putem sa ne ferim daca apare una.
Problema mea, sau la ce ma gandesc, este daca o bomba nucleara explodeaza undeva in apropiere dar nu cat sa te distruga din suflul exploziei dar sa fii expus radiatiilor; gen ceva la ~50 de km distanta.

Intrebarea este cum poti bloca acele radiatii? Cum se transmit? Daca izolezi ferestrele cum ajung in interior?

#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
man, nu poti trai in frica toata viata. defapt viata traita cu frica nu e viata. oricum presimt ca topicul se va inchide oricum ca s-a discutat in poiana pe topicul cu razboiul care are 1000 de pagini.

unii iau iod ca sa satureze glanda.

dar daca chiar vrei sa fii smecher, eu mai demult m-am uitat la tipul asta, sunt cursuri gratis de la MIT(probabil printre cele mai bune 10 universitati din lume), ai aici tot ce vrei, 34 de ore de la profesor care explica super ok si care a fost si la Cernobil, ce te-ar interesa pe tine e de pe la cursul 30:

https://www.youtube....P09w2FMQgknTOqu

Edited by bobitad, 05 March 2022 - 21:08.


#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
ciment, mult ciment

#4
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
merge si cu apa sfintita

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Posttioopedi, on 05 martie 2022 - 21:11, said:

merge si cu apa sfintita
eventual si cu Ana lu' Manole.

acum daca este sa tratam cat mai serios, putem incerca scuturi de plumb, dar e greu cu manevratul

https://medprice.ro/...cient-radiatii/

Edited by MarianG, 05 March 2022 - 21:18.


#6
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018

View PostMarianG, on 05 martie 2022 - 21:07, said:

ciment, mult ciment

130 saci am turnat până acum. Plus 6 mașini pe balastru... Să mai cumpăr?

#7
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
Daca faceai armata stiai deja ca de asa ceva nu ai scapare.

#8
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Ceea ce se numeste radiatie, se clasifica in 3,tipuri.
1. Radiatiile alfa. Sunt de fapt nuclee de heliu emise in timpul unei reactii nucleare. Ele nu pot penetra nici macar o foaie de hartie, insa in cantitate mare, pot face acea foaie la randul ei radioactiva.
2. Radiatiile beta. Sunt de fapt electroni emisi in reactii nucleare. Se pot opri printr-o simpla folie de cupru sau folie conductoare.
3. Radiatiile gamma. Sunt de fapt fotoni de energie mare emisi in timpul reactiilor nucleare. Ele sunt foarte penetrante, nu pot fi oprite usor. Pot fi oprite de masa. Beton.
Pe langa asta, tot radiatie poate fi numita si ejectarea de alte tipuri de particule, in general neutroni, sau alte nuclee, dar in general acest tip de radiatie, in afara de neutron, nu penetreaza prea departe, e oprita si de aer.

Acuma, pericolul mare nu e radiatia in sine ci materialele radioactive care se imprastie in mediu. Unele sunt dizolvabile in apa, altele sunt transportate de catre atmosfera. Praful radioactiv, fata de care nu prea poti sa te aperi. Practic pana la prima ploaie nu prea ai voie sa iesi afara din cauza faptului ca praful cumuleaza multe materiale radioactive care raman in suspensie. De aia iei iod, sa nu mai vrea corpul iod radioactiv. Dar mai sunt si altele, strontu inlocuieste calciu si acest lucru nu poate fi oprit. Praful intra in plamani sau in piele.
Din punctul asta de vedere, cea mai periculoasa "radiatie" e aia produsa in corpul tau, de catre substantele asimilate prin metabolism, respiratie.
Dupa aia, obiectele radioactive apropiate. Imbracaminte, praf.
Si abia apoi deseuri mai mari, dar aflate la distanta.

Toate asta, presupunand ca ai scapat de
1. radiatia emisa chiar in timpul exploziei care e absorbita de catre corp.
2. caldura generata de aerul care absoarbe energie din radiatie. Zic caldura, dar poate fi si de mii de grade timp de cateva zeci de secunte, functie de locul unde te prinde.
3. unda de soc provocata de aerul sub expansiune supersonica.

Astea depind de energia exploziei si in general ar trebui sa fie cunoscute deoarece se cam stie in ce mod e eliberata energia intr-o explozie nucleara.
Ce nu se stie, e efectul asupra corpului. Se cam banuieste, dar nu se stie precis ca nu a stat nimeni sa faca experimente pe oameni. In general cand ceva nu se stie, se exagereaza din motive ca componenta de necunoscut genereaza o componenta de precautie care se aduna direct riscurilor.

Daca iei o cantitate mare de radiatie, o mierlesti in cateva zile in chinuri. Arsuri, chestii. Daca ai scapat dupa 2 saptamani, te inscrii la coada la cancer, dar aici efectele nu sunt clar cunoscute, o buna parte speculate dupa cum am zis mai sus.


Deci, dupa explozie trebuie sa te feresti de praf, chestie care iti mananca tot timpul si efortul, e partea grea si etapa asta va dura cateva zile. Apoi apa va fi o problema, apoi si mancarea deoarece va fi si aia contaminata. Si in final mediul cu totul.

Si socul electromagnetic va deteriora toata infrastructura de comunicatie, probabil printre primele chestii care vor functiona va fi radioul. Prin radio se vor da comunicate importante.
Deci, nasol. Daca se dau multe, probabil ca 99% dintre noi vom crapa rapid iar rasa umana va fi dusa mai departe de catre un numar mic de indivizi.

Edited by maccip, 05 March 2022 - 21:25.


#9
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018

View Postvalirex, on 05 martie 2022 - 21:20, said:

Daca faceai armata stiai deja ca de asa ceva nu ai scapare.

Armata? Sunt ofițer în rezervă... Se pune?

#10
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Bombele nucleare cu fuziune care functioneaza pe pricipiul Soarelui (cea cu hidrogen) nu sunt nocive decat in momentul deflagratiei din cauza energiei enorme eliberate. Ele nu lasa reziduu decat foarte mic.

Cele cu fisiune cum au fost in japonia au un grad de remanenta radoactvia de la deseuri.

Practic explozia unor bombe e mai putin nociva decat un accident nuclear care lasa tone de reziduuri readioacive mai radioactive decat combustibilul initial greu de cautat  spalat si epurat.

E bine sa nu te prinda emisia aia mare de lumina radiatii si caldura a bombei pt ca aia te poate ori topi si evapora ori arde partial ori radia si avea apoi boli oncogene, depinde de distanta si gradul de expunere. Ei bine, in caz ca te prinde de la o distanta si expunere asa incat sa te evapore instantaneu poti spune ca ai scapat cu o moarte usoara, decat expunerile slabe sau ulterioare care duc la cancere si probleme grave cu chin ulterior.

Bombele de mare putere au rolul de a sparge si buncarele si de a elimina eventualii dusmani. In general in asa scop se poate folosi si cea termobarica dar care are putere mai redusa nefiind atomica. Termobarica au folosit-o americanii in afganistan sa sparga stancile alea unde prin pesteri erau talibani ascunsi.


Rusii au toate astea si doar cu astea se si lauda sau pot ataca sau riposta, in rest dupa cum vedeti sunt praf si pulbere la razboi conventional prost coordonati si tehnica veche de zeci de ani. Ma face sa cred ca cam asa a decurs si in anii 40 razboiul contra lor, au tot pierdut si s-au tot retras pana cand americanii i-au alimentat cu detoate.

Oricum ca si forta conventionala Romania i-a batut mar pe rusi si ucrainieni adica pe sovietici in 1941-1942 cu ajutorul nemtilor.

Spargerea frontului si venirea in sens invers s-a datorat imensului ajutor american dat sovieticilor ca sa-i invinga pe cei din axa pt a nu ajunge hitler la resursele sovietice ca atunci ar fi ocupat lumea la propriu.

Edited by pisoiu_22, 05 March 2022 - 21:31.


#11
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Te bagi in pamant si faci ca morcovul. Ooops! Asta era pentru prins iepuri.

#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Radule, daca am si eu loc in buncar, mai vin eu cu cativa saci.

Quote

Intrebarea este cum poti bloca acele radiatii? Cum se transmit? Daca izolezi ferestrele cum ajung in interior?

View Postvalirex, on 05 martie 2022 - 21:20, said:

Daca faceai armata stiai deja ca de asa ceva nu ai scapare.
Eu n-am facut armata, dar s-a discutat in scoala la chimie despre "radiatiile" astea.

Cine a mai trecut la un spital sau a mai avut nevoie de o "raza" poate observa cat de grosi sunt peretii respectivi, si totodata lipsa semnalului GSM.

Edited by MarianG, 05 March 2022 - 21:27.


#13
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018

View PostMarianG, on 05 martie 2022 - 21:27, said:

Radule, daca am si eu loc in buncar, mai vin eu cu cativa saci.


Eu am i-am turnat orizontal, să nu mă murdăresc pe opinci... Dacă știam ce urmează, îi turnam vertical. Posted Image

#14
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Postgeopsi, on 05 martie 2022 - 20:57, said:



Intrebarea este cum poti bloca acele radiatii?

Nu poti.

#15
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019

View PostMarianG, on 05 martie 2022 - 21:27, said:

Eu n-am facut armata, dar s-a discutat in scoala la chimie despre "radiatiile" astea.

Cine a mai trecut la un spital sau a mai avut nevoie de o "raza" poate observa cat de grosi sunt peretii respectivi, si totodata lipsa semnalului GSM.
poate la fizica s-a mai discutat prin a 8-a cand era vechea programa si era capitolul de radiatii si radioprotectie si apoi in a 12-a la Fizica nucleara. La chimie ce sa discuti de radiatii? acolo se vorbeste despre orbitele electronilor in atom cel mult, orbitali straturi particulele din nucleu cu numaratori si cam atat

#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Omule, noi am discutat cand am vorbit despre uraniu si aplicatiile sale.

#17
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Trebuia sa mai si citesti separat ceva. Doar scoala e insuficienta. Plus ca nu cred ca e uraniul in vreo programa scolara prin Romania.

#18
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Ca si roman nu prea ai ce face decat sa emigrezi ptr ca Romania e in nato si va fi atacata prima.
Dar daca emigrezi nu ai avea probleme cu radiatile.
Numai asa daca s-ar lansa bombe cu cobalt adaugat care initial fac radiatii mai mici decat astea simple dar pe termen lung fac viata imposibila oriunde pe pamant pentru ani buni. In teorie o singura bomba din aceea poate omori toti oameni de pe planeta  pentru ca ar fi radiatii pe tot pamantul. Dar oficial nu e sigur ca exista asa boma in arsenalul tarilor pentru ca nu are sens sa contaminezi toata planeta inclusiv pe tine

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate