Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Oamenii care stau pe forum au neaparat probleme ?

* - - - - 9 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#37
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,895
  • Înscris: 27.01.2016

 Tsunnnami, on 05 martie 2022 - 16:20, said:



Da, pentru ca as facea altceva in timpul ala, nu?
Forumul ar fi cateva locuri mai jos in prioritatile mele

Pai fa-ti prioritățile întâi . Eu doar când n-am priorități intru pe forum.
Sau n-ai chef de priorități? Pai nu forumul e vinovat pt asta ci faptul ca n-ai chef de priorități.

#38
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
Eu, sincer, cred ca problema asta ne depaseste. Da, om avea probleme, dar trebuie expertiza unui veteran.

@djl, ai legatura.

P.S.: Forumul nu e doar pentru oameni cu probleme, e si pentru oameni cu probleme. Oameni care vor o recomandare de casti, sau de masini, sau de calculatoare. Si ei stau pe forum.

#39
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
se impart in doua mari categorii. unii cu probleme fara viata sociala, altii care freaca duda la munca.

Edited by laffin, 05 March 2022 - 16:35.


#40
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,895
  • Înscris: 27.01.2016
Este adevărat ca se încearcă discreditarea forumului si pentru ca pentru unii comunicarea libera intre oameni e cel mai mare pericol. A se vedea cazul Putin de exemplu.

#41
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,241
  • Înscris: 29.12.2006

 MinettoMatoi, on 05 martie 2022 - 13:35, said:

Voi ce parere aveti ?

S-a observat în multe momente că, cu cât sunt mai mulţi oameni care susţin o cauză, cu atâta parcă ea se împlineşte. Situaţia asta am observat-o de mulţi mulţi ani. E ca o echipă din sport care, cu cât sunt mai mulţi susţinători ai ei, parcă are mai multe şanse de câştig. Mă gândesc acum la echipa Italiei de fotbal care a câştigat anul trecut Campionatul European: Italia a fost susţinută de...probabil 90 % dintre iubitorii de fotbal ai Europei. Nu spun motivul deoarece nu e topicul dedicat acestei dezbateri. Am făcut-o anul trecut.

În seara de Crăciun a anului trecut, în jurul unei mese festive, aşa cum stă bine unei sărbători, au fost tot feluri de discuţii, şi am întrebat pe un psiholog care era prezent: "cum explică motivul pentru care cu cât cineva e susţinut tot mai mai mult, fie şi de la distanţă, doar prin vorbe şi gânduri, această susţinere are un efect benefic, şi duce la la şanse de câştig ?" Răspunsul a fost: efectul de grup. Nu e ceva cu energii parapsihologice, ci...sunt efecte psihologice, explicabile ştiinţific.

Explicaţia e asta: când cineva - un individ sau un grup - e conştient că e susţinut de tot mai mulţi oameni fie şi doar prin vorbe, acesta - individul sau grupul - e tot mai stăpân pe sine, gândeşte tot mai limpede şi raţional, şi are tot mai mult curaj.  


Că tot suntem acum în vâltoarea războiului, mă gândesc la preşedintele Ucrainei, Volodîmîr Zelenski. Acesta are susţinerea întregii lumi civilizate, şi, nedormit de peste o săptămână, are puterea să rămână demn şi curajos.

Şi ca să termin: de ce mă culcam eu pe la 3 noaptea scriind aici pe forum împotriva lui Putin, şi mă trezeam pe la 7 dimineaţa, zi de zi, de când a început războiul ?! Tocmai din acest motiv: cu cât sunt mai mulţi oameni care susţin o cauză, fie şi doar prin vorbe scrise pe un forum - pe Zelenski, şi blesteamă o alta - a lui Putin...cu atâta energiile pozitive se adună pe capul celui susţinut, iar cele negative pe capul celui hulit !

Edited by lupini, 05 March 2022 - 16:47.


#42
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

 laffin, on 05 martie 2022 - 16:34, said:

se impart in doua mari categorii. unii cu probleme fara viata sociala, altii care freaca duda la munca.
total de acord!

#43
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

 MinettoMatoi, on 05 martie 2022 - 13:35, said:

Ieri la telefon prietenul meu (nu ala cu care discut de politica) imi spunea ca doar oamenii cu probleme stau pe forum, eu consider ca nu este asa, statul pe forum da posibilitatea de a discuta pe n subiecte, ne ajutam unii pe altii la o adica, socializam cu n persoane si asa mai departe, nu vad deloc ca doar oamenii cu probleme stau pe forum.
Voi ce parere aveti ?
este o problema doar atunci cand iti afecteaza sanatatea,
chestia din semnatura nu se rezuma la youtube

unii oameni recunosc cand au o problema de rezolvat
Attached File  probleme.png   59.44K   22 downloads
40 de pagini de probleme, sa tot fie,

Edited by MarianG, 05 March 2022 - 17:29.


#44
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

 argonaut, on 05 martie 2022 - 14:48, said:

Te-a sunat in timpul orelor de vizita?!
Pai ma suna de luni pana vineri dupamiaza cand pleaca de la munca si pana ajunge acasa, ca sta undeva in apropiere de Bucuresti cam la 60 Km, si a inceput sa zica..., eu i-am zis ca si moderatori stau aici si ca oamenii sunt f okey, multi sunt insurati sau au parteneri, au copii, degeaba, spune "au probleme si aia". De ex daca un moderator are placerea de a modera sa zicem, nu inseamna ca nu are viata normala, ca nu se ocupa de copii, partener, servici, etc.
Ore de vizita ? Daca e cred eu adica daca te referi la ce cred eu, nu stiu ce ti se pare aiurea in ce am spus, iar daca consideri ca am spus ceva nasol, te-as ruga sa-mi spui ca sa vad cu ce am gresit.

 StefanRO, on 05 martie 2022 - 15:45, said:

Eu cred ca prietenul tau are o problema, adica da ca lumea sta pe forumuri care este problema?
Unele probleme le poti gasi si rezolva pe forumuri, nu la TV acolo unde iti spala creiere...

Ce prieten iti este asta doar tu stii, dar ce discutii aveti voi iarasi este o problema intre voi...
Exact, ai dreptate.

 dtd234, on 05 martie 2022 - 16:13, said:

Cam are dreptate prietenul tau.
Daca stai toata ziua pe forum e clar ca nu ai alte preocupari si esti singur.
Si daca nu ai alte preocupari si esti singur e clar ca ai niste probleme.
Ca idee, eu de obicei ignor parerile celor cu zeci sute de mii de postari mai ales pe teme sociale pentru ca consider ca nu au autoritatea sa emita pareri ancorate in realitate,sau mai pe romaneste-vorbesc din cur.
Nu s-a referit la cat stai pe forum, ci s-a referit pur si simplu ca activezi pe forum fie si 30 de minute. Ca daca zicea "aia de stau toata ziua au probleme", era altceva.

 Tsunnnami, on 05 martie 2022 - 16:20, said:


Da, pentru ca as facea altceva in timpul ala, nu?
Forumul ar fi cateva locuri mai jos in prioritatile mele



Who cares?
Fac ceea ce simt sa fac. E suficient
Cand iti place ceva, nu e timp pierdut niciodata.

Edited by MinettoMatoi, 05 March 2022 - 19:06.


#45
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

 StefanRO, on 05 martie 2022 - 15:45, said:

Eu cred ca prietenul tau are o problema, adica da ca lumea sta pe forumuri care este problema?
Unele probleme le poti gasi si rezolva pe forumuri, nu la TV acolo unde iti spala creiere...

Ce prieten iti este asta doar tu stii, dar ce discutii aveti voi iarasi este o problema intre voi...
a avea o problema e una si a raspunde in maxim 15 minute de la deschiderea unui topic, indiferent de ora si subiect, e alta. mai ales ca postarile sint de felul ''eu nu ma pricep, dar cred ca...'' sau total pe linga subiect. cum ai aduna altfel peste suta de mii de postari?

 lupini, on 05 martie 2022 - 16:45, said:

..............

Şi ca să termin: de ce mă culcam eu pe la 3 noaptea scriind aici pe forum împotriva lui Putin, şi mă trezeam pe la 7 dimineaţa, zi de zi, de când a început războiul ?! Tocmai din acest motiv: cu cât sunt mai mulţi oameni care susţin o cauză, fie şi doar prin vorbe scrise pe un forum - pe Zelenski, şi blesteamă o alta - a lui Putin...cu atâta energiile pozitive se adună pe capul celui susţinut, iar cele negative pe capul celui hulit !
crezi ca avea careva dintre ei timp sa citeasca???

#46
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

 lupini, on 05 martie 2022 - 16:45, said:

S-a observat în multe momente că, cu cât sunt mai mulţi oameni care susţin o cauză, cu atâta parcă ea se împlineşte. Situaţia asta am observat-o de mulţi mulţi ani. E ca o echipă din sport care, cu cât sunt mai mulţi susţinători ai ei, parcă are mai multe şanse de câştig. Mă gândesc acum la echipa Italiei de fotbal care a câştigat anul trecut Campionatul European: Italia a fost susţinută de...probabil 90 % dintre iubitorii de fotbal ai Europei. Nu spun motivul deoarece nu e topicul dedicat acestei dezbateri. Am făcut-o anul trecut.

În seara de Crăciun a anului trecut, în jurul unei mese festive, aşa cum stă bine unei sărbători, au fost tot feluri de discuţii, şi am întrebat pe un psiholog care era prezent: "cum explică motivul pentru care cu cât cineva e susţinut tot mai mai mult, fie şi de la distanţă, doar prin vorbe şi gânduri, această susţinere are un efect benefic, şi duce la la şanse de câştig ?" Răspunsul a fost: efectul de grup. Nu e ceva cu energii parapsihologice, ci...sunt efecte psihologice, explicabile ştiinţific.

Explicaţia e asta: când cineva - un individ sau un grup - e conştient că e susţinut de tot mai mulţi oameni fie şi doar prin vorbe, acesta - individul sau grupul - e tot mai stăpân pe sine, gândeşte tot mai limpede şi raţional, şi are tot mai mult curaj.  


Că tot suntem acum în vâltoarea războiului, mă gândesc la preşedintele Ucrainei, Volodîmîr Zelenski. Acesta are susţinerea întregii lumi civilizate, şi, nedormit de peste o săptămână, are puterea să rămână demn şi curajos.

Şi ca să termin: de ce mă culcam eu pe la 3 noaptea scriind aici pe forum împotriva lui Putin, şi mă trezeam pe la 7 dimineaţa, zi de zi, de când a început războiul ?! Tocmai din acest motiv: cu cât sunt mai mulţi oameni care susţin o cauză, fie şi doar prin vorbe scrise pe un forum - pe Zelenski, şi blesteamă o alta - a lui Putin...cu atâta energiile pozitive se adună pe capul celui susţinut, iar cele negative pe capul celui hulit !
Cu Zelenski ai dreptate.

#47
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Da, cei care stau si troll-eaza au probleme.
Cel mai elocvent exemplu: Minettomatoi.

#48
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 Testosteron, on 05 martie 2022 - 16:24, said:

Pai fa-ti prioritățile întâi . Eu doar când n-am priorități intru pe forum.
Sau n-ai chef de priorități? Pai nu forumul e vinovat pt asta ci faptul ca n-ai chef de priorități.

Ba am, dar in prioritatile astea intra si un text, doua pe forum.
Nu m-am plans, am spus doar ca, daca n-as simti nevoie de forum as lucra la altceva productiv.
Atat. Fara sa ma plang, fara sa vreau sa schimb nimic

#49
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

 foreverbanned, on 05 martie 2022 - 22:29, said:

Da, cei care stau si troll-eaza au probleme.
Cel mai elocvent exemplu: Minettomatoi.
Unde am trollat ? Eu mereu am discutat serios, nu am facut misto niciodata, arata unde am trollat sa vad si eu, ca din moment ce zici, trebuie sa ai si dovezi. Nu ma cert cu nimeni, nu inflamez nimic (s-a zis ca un troll vrea uneori sa faca si cearta intre useri), nu insult, nu injur.
Iar daca nu-ti place ce zic, sa nu intri acolo sau sa nu raspunzi, asta daca te referi la topicuri sau raspunsuri care nu place cuiva sau tie. Si asta este regula si aria sanatate "nu iti place, NU posta, deci nu veniti cu "esti troll" si altele de genul", iar incalcarea acestei reguli e pedepsita aspru, mi se pare ca se dau chiar 5 puncte si 5 zile suspend parca, sau 3 zile, citeste acolo sa vezi, ar trebui sa respecti aceasta regula chiar daca este doar la aria sanatate.
Ca si tie iti face rau sa intri undeva unde nu-ti place, te irita, enerveaza, plictiseste subiectul sau raspunsurile, ar trebui sa respecti ptr tine in primul rand.

O sa-ti zic o chestie dar nu ca lauda, pe alt forum am 500 si ceva de raspunsuri premiate (cateva dar putine au fost premiate si de conducere), o zic ptr ca reiese ca aici cu unii ceva nu e in ordine, nu stiu de ce acolo nu ma vede aproape nimeni (ca au mai fost 2-3 care ma vedeau asa dar abuziv tot fara motiv, si au fost penalizati ptr insulte si injuraturi) troll sau altfel, s-a vazut si de catre admin ca nu incalc nici o regula, doar aici unii ma vad asa, felul meu este acelasi si acolo. deci ceva este cu astia de ma vad negativ desi n-au dovezi, si nu e in ordine cu acei oameni insusi prin faptul ca nu le plac un topic sau raspuns, dar vin sa zica ca nu e okey total aiurea, de parca topicul ala sau raspunsul e ptr cei carora nu le plac acel topic sau raspuns.

Edited by MinettoMatoi, 06 March 2022 - 00:08.


#50
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

 MinettoMatoi, on 05 martie 2022 - 23:56, said:

O sa-ti zic o chestie dar nu ca lauda, pe alt forum am 500 si ceva de raspunsuri premiate (cateva dar putine au fost premiate si de conducere)
Cel mai probabil, acel forum este TPU.

#51
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 MinettoMatoi, on 05 martie 2022 - 23:56, said:

Unde am trollat ?

Ii raspunzi unuia al carui nickname este deja troll?
forever banned!

#52
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Ţunami, sa nu ramai neştiutorp: m-am bann-at la cerere de fiecare data.

#53
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
Inseamna ca esti troll-ul propriei persoane

#54
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 foreverbanned, on 06 martie 2022 - 11:40, said:

m-am bann-at la cerere de fiecare data.
Este o chestie care se cheama "brand image". Fiecare suntem responsabili pentru propriul nostru brand-image.
Faptul ca esti perceput asa este strict meritul tau, la fel cum este in cazul tuturor, inclusiv al meu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate