Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Dilema respectarii ordinelor in armata

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#19
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006
bineinteles! dar unii au ramas cu ideea ca ''ordinul nu se discuta''!

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

 tytysor, on 05 martie 2022 - 01:07, said:

am mai spus pe aici: eu am invatat in armata ca daca esti absolut sigur ca un ordin este ilegal, sau ca cel care l-a dat nu este sanatos psihic, nu trebuie sa-l executi si raportezi mai departe! desigur, iti asumi integral consecintele!
E oki dar vezi tu, esti soldat nu psiholog Posted Image Oki daca vezi ca locotenentul e beat mort e una dar asa e o chestie foarte relativa asta cu sanatatea mintala.

 neagu_laurentiu, on 05 martie 2022 - 01:14, said:

Legea nr. 80/1995 privind statutul cadrelor militare
Am uitat sa mentionez, eu am facut armata inainte de 95 si inainte de Nato... acu poate treaba s-a mai schimbat. Eu am prins exact perioada post comunista de adaptare... inca se lucra cu hartii si erau rare calculatoarele 386-486, digitalizarea era in faza experimentala... am invatat treaba cu ordinele inca de la instructie si chiar am "testat" pe propria piele... avand 2 sesiuni de arest la garnizoana pentru "imprudente" mici in decursul intregului stagiu de pregatire.

 tytysor, on 05 martie 2022 - 01:17, said:

bineinteles! dar unii au ramas cu ideea ca ''ordinul nu se discuta''!
E un fel de a spune, o expresie... se discuta daca vrei la sala de masa, in pauze... in niciun caz nu cu ofiterul sau comandantul Posted Image

Edited by andreic, 05 March 2022 - 01:33.


#21
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006
mai draga, eu v-am spus ce am invatat in orele de regulamente si legislatie, prin 1982-83! ore pe care le asteptam cu drag! dar de obicei faceam doar morse si cunoasterea tehnicii din dotare, asa ca orele de orice altceva erau parfum!

#22
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018

 tytysor, on 05 martie 2022 - 01:07, said:

nu trebuie sa-l executi si raportezi mai departe!
Cand esti in cazarma ( in timp de pace, militaur in termen, serviciu obligatoriu) , treaca -mearga, poti incerca sa comentezi, sa-i intorci spatele ssc-ului si sa mergi la raport la comandantul de companie.
Problema se pune cand esti in transee, primesti ordinul sa ataci, iar tu incepi sa discuti despre faptul ca sergentul e neras si are ochii injectati.

Edited by tioopedi, 05 March 2022 - 01:48.


#23
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Hai mai scrieti... Imi iau popcorn. Ma distreaza ce idei au astia de nu au apucat armata. De fapt, in afara de unul, nu stiu daca a mai facut armata careva.

#24
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
Venea cateodata in dormitor cineva care "ordona":
4 oameni fuga-mars la depozit sa curete cartofi.
Sergentu desemna rapid 4 pufani.
Astia ( cu mine inclusiv) plecau rapid.
Pe drum, daca ma intalneam cu bucataru, ai facem semn. Ala era momentul cand  ma tragem pe cur.
Primeam instantaneu ordinul sa merg in bucatarie la curetenie.
Practic NU executam ordinul sergentului, dar aveam "acoperire", ala de la bucatarie era nu-s ce pila a comandantului de unitate.
Mergeam la bucatarie, infulecam ceva, fumam 15 tigari, si peste o ora ma prezentam in dormitor, raportam ca am spalat 3 cazane de mancare si am dat cu mop-ul.
Nu pateam absolut nimic, cel care ceruse oamnei la curatat cartofi era chiar el.

Edited by tioopedi, 05 March 2022 - 02:06.


#25
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 19.04.2010

 krtyna, on 04 martie 2022 - 23:10, said:

Armata este in esenta ei o adunatura de barbati tineri care executa ce li se spune de sus.
Ei bine dresajul lor are la baza diferiti factori. De obicei frica, dar in anumite cazuri poate fi si ura indusa de dresor, lacomia in cazul mercenarilor etc
Dilema este urmatoarea, sunt acesti factori mai determinanti decat propriul instinct de supravietuire?

Sa luam urmatorul exemplu.
Un lider de stat decide sa lanseze un atac nuclear.
Niste dresati trebuie sa execute atacul. Ei bine, acestia au 2 optiuni:
1. sa respecte ordinul, ceea ce inseamna sfarsitul civilizatiei, deci implicit al lor, al familiei lor, al tarii lor.
2. sa nu respecte ordinul, ceea ce inseamna cel mai probabil niste puscarie pentru ei, sau in cel mai extrem caz moarte, dar numai a lor, si martirizare.

Orice fiinta cu un minim de ratiune ar alege 2.
Si nu imi imaginez ca tehnicienii din spatele acestor arme nucleare sunt chiar niste plante, ca nu ar mai fi in acea pozitie.
Este in acest caz razboiul nuclear imposibil in practica?

A 2a tema de discutie: in acest moment soarta omenirii poate fi decisa in teorie de un singur om din ambele super-puteri. Cred ca doar in unele tari din europa e nevoie de un vot de la mai multi politicieni pentru a lua decizia.
Vi se pare normal, atatea milioane de ani de evolutie si am ajuns la stadiul in care o singura persoana poate termina civilizatia peste noapte in teorie?

OMENIREA NICIODATA VAD CA NU VREA SA INVETE din propriile greseli !?
Si acum inainte de rzboiul acesta imputit,nu tot cu armata si cu aparatul de militie ne-au ingradit libertatea deoarece daca ati vazut acestia executa orbeste comanda oriunde in lume vedeti Australia,Germania,Olanda,Canada acestia executa orbeste comanda chiar daca este stupida sau mortala pt mine *!
Cati dictatori au avut catei dresati si supusi orbeste pana spre ultimele minute sau ore de la sfarsitul propriilor vieti ?
APROAPE TOTI CHIAR :Hitler,Stalin,Musolini,Imparatul Japoniei,Franco toti au crezut in fanatismul lor cu cateii,
[Securitatea,NKVD,SS,Stazi] lor cu tot ca nimeni nu-i v-a inlatura !de la putere !
Si sunt convins ca daca ar fi avut arma nucleara multi ar fi rasucit cheia de lansare a rachetelor chiar constienti fiind ca risca sa  extermine cu totul omenirea !
*Masurile de restrictie la pandemia spurcata ce poate ca nu a trecut ?Draguta de ea cu cine a si facut-o !

Edited by csoka2002ro, 05 March 2022 - 03:19.


#26
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
nu e nicio dilema aici.
next!

#27
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,145
  • Înscris: 07.04.2017
Tioopedi, ceilalti 3 care chiar curatau cartofi nu vedeau ca tu freci menta?

#28
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001

 andreic, on 04 martie 2022 - 23:54, said:

Nu e nicio dilema in armata, ordinele se executa nu se comenteaza. Dilemele le lasi acasa.

Cativa dintre cei atarnati in streang dupa ce au fost judecati la Nurenberg au incercat sa se apere asa ... nu le a iesit.


#29
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Milităria e doar un job.
La fel ca în civilie. Sau la serviciu nu primiți "ordine"???

#30
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
dada, asa e, citesti fisa postului, aplici, treci testul fizic si gata, esti angajat cu contract 8ore... lunetist, pilot, tanchist, general, ce vrei...

Edited by apocalipsul, 05 March 2022 - 08:27.


#31
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019

 neagu_laurentiu, on 05 martie 2022 - 01:14, said:

"Cadrelor militare nu li se poate ordona şi le este interzis să execute acte contrare legii, obiceiurilor războiului şi convenţiilor internaţionale la care România este parte; neexecutarea ordinelor în aceste condiţii nu atrage răspunderea penală şi civilă a subordonaţilor"

1) Asta in teorie. Mai trebuie si ca avocatul tau (militar, numit de sefi) sa demonstreze in fata tribunalului militar ca asa a fost. (Unii) ati vazut la TV in '89 cam cum functioneaza un astfel de tribunal.
2) Daca - prin absurd - Romania ar detine arme nucleare si seful ti-ar ordona sa lansezi una, ar incalca asta alineatul bolduit de mai sus? Ce-au patit americanii care le-au folosit in Japonia?

Edited by __Dan__, 05 March 2022 - 08:30.


#32
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Nimic, ca ei au câștigat. Dacă pierdeau l, altfel stătea treaba cu Enola Gay...

#33
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

 andreic, on 04 martie 2022 - 23:54, said:

Nu e nicio dilema in armata, ordinele se executa nu se comenteaza. Dilemele le lasi acasa.
La modul general nu e chiar așa. Pot fi refuzate fără repercursiuni in anumite situații. De exemplu, dacă e vorba de ordine care îți cer să comiți acte de genocid.

Discuția nu își are sensul într-un regim condus de un nebun. Acolo probabil ești împușcat.

Edited by george_alexandru, 05 March 2022 - 09:14.


#34
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

 Tarzy, on 05 martie 2022 - 07:07, said:

Cativa dintre cei atarnati in streang dupa ce au fost judecati la Nurenberg au incercat sa se apere asa ... nu le a iesit.

Mai multi sunt cei care au incercat sa refuze, si n-au mai apucat sa prinda nici faza cu Nurenbergul.

Treaba sta in felul urmator, intotdeauna vei gasi oameni gata sa faca orice nebunie.

Tu poti sa-ti petreci razboiul intr-un cabinet, treaba ta fiind sa apesi niste butoane cand se da comanda, sau poti sa ti-l petreci meditand la sensul vietii intre senilele tancurilor inamicului.

Situatia asta nu se schimba avand tot felul de rebeli in niste tari populate se semi-salbatici razboinici, ci se schimba atunci cand se schimba paradigma omului si a omenirii pe dea-ntregul.

Edited by Phobos, 05 March 2022 - 09:23.


#35
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
Se mai folosesc in ziua de azi droguri pentru soldatii trimisi pe front?https://www.historia...rogati-pe-front

#36
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 07.04.2021
Discutiile despre legalitate sunt inutile. Pentru ca dupa ce executi ordinul nu va mai exista nimic, deci nu pot mai poti fi judecat.

Hai sa o luam altfel, daca ti se ordona sa te impusti singur in cap, o faci? Ca finalitatea este aceeasi pentru tine.
Sau daca ti se ordona sa iti impusti copiii si familia in cap, o faci? Idem.
Chiar nu sunteti capabili sa concepeti absurditatea unui astfel de ordin?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate