Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cartela prepay Vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005
Am o cartela de la Vodafone care nu am mai folosit-o de 10 luni de zile.

Intrebarea, poate triviala, daca incerc sa o incarc, se reactiveaza din nou? Sau dupa 6 luni de inactivitate se blocheaza complet?

Multumesc.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nope - daca timp de 3 luni consecutive nu se primeşte sau nu se initiaza niciun apel, SIM-ul e suspendat
Poti sa o arunci
https://www.vodafone.ro/TCGcartela

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Daca se conecteaza la retea (telefonul afiseaza operatorul ‘Vodafone’, nu ‘Doar urgent’) insemana ca inca nu ai pierdut numarul dar de atat timp probabil e in perioada de gratie. Apeleaza *124# si primesti un SMS cu informatiile necesare, inclusiv data limita la care pierzi numarul.

In principiu la Vodafone perioada de gratie este (era, ca se schimba) de 300 de zile deci 10 luni. Tot in principiu o cartela pe care nu exista trafic taxabil (= ‘normal’, nu neparat platit din credit, si nu neparat de tine, dar nu cost control si alte asemena) timp de 3 luni se dezactiveza de tot. Insa Vodafone nu se grabesc cu asa ceva, ba mai si dau cate ceva trafic/ perioada activa bonus, asa ca sunt sanse mari ca sa ai SIM-ul inca valid.

#4
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Acum termenul de gratie s-a redus de la 300 de zile la 180 de zile. Am primit si eu mesajul respectiv de la Vodafone.

#5
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008

 sags, on 04 martie 2022 - 15:37, said:

...
nu e *123# ?

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
@zyppster: Este valabil si *123#, dar dupa apel la acest numar iti afiseaza sumarul resurselor pe ecran si odata citit nu mai ramai cu nimic. Cu *124# primesti un SMS (obisnuit) cu resursele si data limita, asa ca il poti citi cand vrei si ramane in telefon. Am impresia ca e si mai detaliat decat la *123#, dar nu sunt sigur.

#7
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Mare atentie cand bagi cartela sa o bagi in tel nou fara credit ca altfel Goggle trimite sms-uri fara voia ta si fara sa te anunte la numere straine si vodafone te taxeaza 2 euro sau ceva de genu

#8
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010

 dtd234, on 04 martie 2022 - 17:51, said:

Mare atentie cand bagi cartela sa o bagi in tel nou fara credit ca altfel Goggle trimite sms-uri fara voia ta si fara sa te anunte la numere straine si vodafone te taxeaza 2 euro sau ceva de genu

de unde le scoti? ce fumezi ca vreau si eu

#9
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Pentru ca am patit eu. De 2 ori.
Odata am scapat ca era telefon chinezesc si fara credit si mi-a bagat in mesajele netrimise. El tot incerca sa trimita,apareau vreo 10 netrimise
F jegosi oameni

#10
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

 dtd234, on 04 martie 2022 - 17:51, said:

Mare atentie cand bagi cartela sa o bagi in tel nou fara credit ca altfel Goggle trimite sms-uri fara voia ta si fara sa te anunte la numere straine si vodafone te taxeaza 2 euro sau ceva de genu
pai, daca nu e activata cum trimite? sau e "cheala" fara credit;
si vezi ca poti sa "agati" vreun virus care trimite sms-uri cu supra taxa (n-ai fi primul care o pateste)

#11
miha90

miha90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 05.10.2010
trimite un mesaj la *130# si vezi data de expirare numar , cel mai simplu, sau la *100# si vedzi acolo optiunile,..eu prepay voda din 1999

aa,.. nu e actvata..atunci e pierduta, deja poate numarul sa fie activat de altcineva si.... folosita... bla..bla..

Edited by miha90, 05 March 2022 - 02:22.


#12
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010

 dtd234, on 04 martie 2022 - 18:19, said:

Pentru ca am patit eu. De 2 ori.
Odata am scapat ca era telefon chinezesc si fara credit si mi-a bagat in mesajele netrimise. El tot incerca sa trimita,apareau vreo 10 netrimise
F jegosi oameni

pai problema e la utilizator si la producator....

#13
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013

 dtd234, on 04 martie 2022 - 18:19, said:

Pentru ca am patit eu. De 2 ori.
Odata am scapat ca era telefon chinezesc si fara credit si mi-a bagat in mesajele netrimise. El tot incerca sa trimita,apareau vreo 10 netrimise
F jegosi oameni

Interesant, eu am schimbat multe telefoane și câteva cartele și Google nu a trimis niciodată vreun SMS, nici cu voie nici fără voie. Poate nu ii place lui Google personalitatea ta?

#14
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
Alea chinezesti, ca a zis ca e vorba de o chinezarie, Xiaomi, asa fac, trimis un sms international.....la fel cum fac "Iphonaele". Dar, problema e la utilizator

#15
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 29.03.2017

View Postpupama, on 06 martie 2022 - 17:22, said:

Alea chinezesti, ca a zis ca e vorba de o chinezarie, Xiaomi, asa fac, trimis un sms international.....la fel cum fac "Iphonaele". Dar, problema e la utilizator
serios? Am avut n telefoane chinezești
Unele mai scumpe altele mai ieftine
NICIUNUL NU A TRIMIS SMS AIUREA Care să mă taxeze

Edited by Vettel, 06 March 2022 - 20:09.


#16
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
Xiaomi trimite mesaje de autentificare. Ce autentifica, nu stiu. dar am vazut la multe Xiaomi-uri acest lucru.

#17
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
Xiaomi trimite daca iti faci cont xiaomi si vrei sa sincronizezi aoelurile si mesajele cu serverul lor, nu asa aiurea fara sa te intrebe

Edited by modoran, 06 March 2022 - 20:58.


#18
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
pai am doua telefoane Xiaomi in casa, unul din telefoane nu are cont Xiaomi si tot primeste o notificare de autorizare/autentificare. am cautat metode sa dezactivez notificarea respectiva pentru ca devenea enervanta, dar nu trimite mesaje fara sa te notifice.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate