Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Freelancer ! care e legislatia in ROMANIA?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
frelancer ! care e legislatia?

am si eu o intrebare si cred ca doar aici as putea afla un raspuns.

Daca un student dereste sa lucreze ca "freelancer", mai pe romaneste leber profesionist, face site-uri pt firme, din cand in cand mai ajuta o firma de calculatoare cu service-ul + alte mici chestii, CE TREBUIE SA FACA PENTRU A FII IN LEGALITATE IN ROMANIA.

Mai in detaliu:
azi -face o pagina web ... pt o firma
maine- depaneaza 2 computere la alta firma
poimaine- configureaza o retea locala
...

trebuie neaparat sa aiba o firma pentru a castiga "pe bune" acei bani!

Ce modalitate de incadrare in acte ar putea sa aiba, pentru a putea plati taxe, pentrua putea fi platit de fime (atat SRL, SA, cat si din alea de stat!)

#2
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
din cate stiu eu trebuie sa te faci persoana fizica autorizata, te inscrii la administratia financiara si ai voie sa folosesti chitantier. nu stiu in ce masura se poate (de obicei asa procedeaza avocatii, medicii, etc) dar zic sa te inscrii ca si "consultant in informatica" probabil ca o sa ai nevoie de o "acreditare", specializare sau alta tidula data de un organism in domeniu.

#3
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
te inscrii la primarie ca si persoana fizica autorizata si platesti impozit in functie de incasari, evident trebuie la inceput sa estimezi cam cat profit o sa faci si atunci ei o sa iti puna un impozit daca esti sub mai primesti bani inapoi daca esti peste trebuie sa mai dai. Oricum trebuie sa consulti pe cineva de la primarie sa iti spuna pentru domeniul pe care il alegi daca iti trebuie acreditare(diploma, cursuri etc) , sunt unele meserii pentru care nu trebuie deoarece nu se poate aduce asa ceva.

#4
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
ok, mersi de informatie - o sa intreb si eu pe acolo sa vad cum sta treaba ... pacat, daca nu sunt alte legi , LA CAPITOLUL ASTA, RO sta foarte prost !

daca mai stie careva ceva, AICI, e rugat sa anunte :)

#5
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
mai exista varianta sa faci de fiecare data contract (conventie) civila cu ala de-i lucrezi (dupa noul cod al munci nu mai mult de 2 ore pe zi) dare destul de complicat ptr firma, trebuie sa inregistreze conventia la oficiul de munca, si cred ca nu e prea avantajos cu taxele.

partea mishto cu persoana fizica independenta este ca, daca ai incasari, poti sa cumperi (e avantajos) diverse chestii in leasing (masini, PC-uri, etc)

#6
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Parere autorizata (zic eu, in calitate de administrator a unei companii cu oareshce angajati si cifra de afaceri)
1. Nu ai voie sa faci PFA (persoana fizica autorizata) pentru ca nu ai nici un fel de calificare dovedita, asadar nu ai atestat profesional pentru asta
2. Conventia Civila NU MAI EXISTA ca forma juridica aprobata in RO

Singura solutie este contract de munca pe perioada determinata si cu cate ore vrei tu (intre 2 si 8) / zi, cu fiecare firma in parte.

#7
liviutrt

liviutrt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 13.11.2002
O solutie e sa :
- iti faci o firma (SRL sau AF) cu domeniul de activitate in software (vezi codurile CAEN, 722 parca)
- iti cumperi chitantier (pe firma)
- prestezi servicii IT ca firma, si dai chitanta (cu TVA sau fara, depinde de tipul firmei - platitoare sau neplatitoare)

Dupa cate stiu eu pentru studenti s-au scos taxele de infiintare a  firmelor.

#8
herske

herske

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 26.12.2001
LOL, chitante cu TVA?

Cine vrea sa-si deduca TVA-ul - obligatoriu factura  - cu mici exceptii.

#9
Alexandru

Alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by liviutrt

Dupa cate stiu eu pentru studenti s-au scos taxele de infiintare a  firmelor.

Ce avantaje au studenti pentru infintarea unei firme ?

#10
liviutrt

liviutrt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 13.11.2002
La infiintarea unui SRL se platesc niste taxe care se ridica pe la vreo 4 milioane. Unele sunt taxe de asa zisa consultanta. P'astea mi se pare ca studentii nu le mai platesc, dupa cate am auzit eu, dar informatia nu e verificata.

#11
liviutrt

liviutrt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 13.11.2002

Quote

Originally posted by herske
LOL, chitante cu TVA?

Cine vrea sa-si deduca TVA-ul - obligatoriu factura  - cu mici exceptii.

Da, ai dreptate. Voiam sa zic facturi + chitante.

#12
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001

Quote

Originally posted by liviutrt
La infiintarea unui SRL se platesc niste taxe care se ridica pe la vreo 4 milioane. Unele sunt taxe de asa zisa consultanta. P'astea mi se pare ca studentii nu le mai platesc, dupa cate am auzit eu, dar informatia nu e verificata.

uita asa sta treaba, m-am interesat eu la CAMERA DE COMERT SI INDUSTRIE:

pt studenti:

minim sai fie in AN II
nu mai platesc approx 3-3,5 milioane
au dreptul DOAR la o astfel de firma(adica sa infiinteze una in cond astea)
nu au voie s-o vanda timp de 3 sau 5 ani
se poate face firma cu asociati drept tot studenti AN II sau mai mare, FARA alte persoane care nu sunt STUDENTE !
maxim 30 de ani!

cam astea ar fi in mare, (datele sunt din memorie, eventual mici greseli la CIFRE)

#13
vali_holban

vali_holban

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.08.2003
Pentru morogan - si nu numai - daca ai terminat liceu de Info si ai atestat de "ajutor analist programator" - atunci nu poti sa te faci PFA in domeniu?

#14
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
o intrebare stupida:

daca nu mai exista convetii civile, atunci poate X sa fie angajat si la stat si la un privat in acelasi timp?? (cu doua contracte permanente?? suna tembel, dar perfect compatibil cu RO :ciocan: )


offtopic: bag seama ca e din ce in ce mai greu sa-ti schimbi statutul social in .RO. deh, aia care au pus pana acum deoparte simt nevoia sa se protejeze de plebei :OK:

#15
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Pe mine m-a costat sub 1 mil sa infiintez o firma, ca student. Ceea ce mi se pare decent.

#16
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
Am inteles ca o PFA plateste impozit de 40%. E adevarat sau nu?

#17
malina13bd

malina13bd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.12.2003
Salut

Daca sunt deja angajata cu contract de munca la o firma, legislatia permite sa-mi infiintez firma mea proprie? De notat ca domeniul de activitate este acelasi, si anume software, dar software-ul e mare si sferele noastre de activitate nu se vor intersecta nicidecum.

Merci,
Malina

#18
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Da, poti face firma, nu e musai sa fii propriul angajat

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate