Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

leduri 12v - soclu G4

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
euronapti

euronapti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.02.2018
Am luat ceva becuri led (tip bulb) pe 12v la puterea de 5W avand soclul G4. Le folosesc sa iluminez un foisor intr-o zona fara curent electric.

Ma intreb, astfel de leduri de ce nu se fac si mai mari de 5W? Ce le limiteaza? As vrea si un 10W, dar ori nu gasesc eu ori nu se fabrica

#2
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Daca tot vrei pe 12V de ce nu pui dulii clasice E27 si iei becuri led 12V E27 la ce putere doresti . Iaca un ex : https://www.dedeman....v-42v/p/1051780

Altu mai lesne : https://elsama.ro/be...lumen/10658.htm
Si sunt peste tot ....

#3
euronapti

euronapti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.02.2018
Din cauza ca doream sa fie ceva mai finut. Socurile G4 nu sunt atat de vizibile precum E27

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
12V sunt chioare rau.
Eu am optat pt led ornamental cu intensitate variabila.

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Tehnic nu poti realiza radiator de racire pentru puteri mai mari pe acel model de soclu , g4 e mai mult un led de iluminare de design la vitrine , cadru de usi , rafturi de mobilier - aceasta fiind inaintea aparitiei benzii led , acum se folosesc rar . Am la bucatarie asa ceva 3 bucati si am montat led de 1.2 w de la mivarom in vremurile bune cand vindeau si la pf , acum trebuie sa cumperi o sacosa de produse ca sa realizezi 350 lei + tva .
Treci pe : banda led sau baghete led

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
G4 este pentru iluminare ornamentala.
O lampa stradala de 120W nici nu observi cand se intuneca, daca spui ca 10W ti-ar fi chiar suficient.
https://www.emag.ro/...0/pd/DJH6FTMBM/

#7
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View PostAdm, on 04 martie 2022 - 00:55, said:

12V sunt chioare rau.
Eu am optat pt led ornamental cu intensitate variabila.

Posted Image "chiorimea" nu e data de tensiune ci de puterea becului. Ca idee, in realitate un led merge pe la 1.2-1.3v, ar trebui sa fie chior rau, nu?
La 12v probabil nu se fac de puteri prea mari deoarece ar creste curentul necesar, adica sarme mai groase, contacte mai serioase, predispozitie mai mare la defectiuni

#8
alphso

alphso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.02.2007
Racirea este principalul impediment. Sunt si leduri pe 12v de putere precum cele pt. faruri auto dar majoritatea au racire serioasa, multe din ele fortata.

#9
euronapti

euronapti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.02.2018
Si cum se realizeaza racirea? Unde este radiatorul de racire?

#10
alphso

alphso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.02.2007
La gandacii astia de gen g4, nu prea  gasesti asa ceva, se raceste prin mediul ambiant, de asta au puteri mici dar la un led serios de putere altfel sta treaba...
https://tinypic.host/i/6kZW8

Edited by alphso, 05 March 2022 - 11:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate