Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Emigrare in Statele Unite

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Unorbertu

Unorbertu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.09.2017
Buna ziua. Am o matusa in statele unite. Este sora cu maicamea. Ea sta in statele unite de peste 20 de ani. Am vb cu ea si vreau sa plec la ea cu acte de migrare adica definitiv. Am cautat pe site-uri si peste tot... Am incercat sa sun la firmele care se ocupa cu Vize. Dar nu am pasaport inca si au zis ca fara pasaport nu ma poate ajuta. Doar informatii doream. Saptamana viitoare merg sa imi fac pasaportul si o sa sun din nou la ei. Am vorbit cu matusa mea a zis ca se intereseaza si ea la Chicago acolo este ambasada pt romani. Dar totusi pana atunci nu stie cineva ceva precis ce criterii sunt daca am vreo sansa? Matusa mea a ziss ca depune orice acte ce este nevoie cum ca este de acord sa ma duc si ca ma intretine cat este nevoie. Dar nimic nu stiu ce criterii sunt ce pasi trebe sa urmez daca ea tre sa depuna primadata ceva acte acolo sau eu sau habar nam. Astept niste sfaturi daca stie cineva ceva. Mulțumesc

#2
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018
Trebuie in primul rand sa te gandesti foarte serios daca poti rezista acolo pe termen lung (mancare,traiul de zi cu zi).Nu te duce doar cu vise,iluzii.Ce e in filme nu e in viata reala.
Analizeaza bine toate punctele si ia decizia corecta.Iti dai seama ca vor incepe si prin Sua problemele ...
Toate cele bune !

Edited by helen76, 03 March 2022 - 19:20.


#3
Unorbertu

Unorbertu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.09.2017

View Posthelen76, on 03 martie 2022 - 19:20, said:

Trebuie in primul rand sa te gandesti foarte serios daca poti rezista acolo pe termen lung (mancare,traiul de zi cu zi).Nu te duce doar cu vise,iluzii.Ce e in filme nu e in viata reala.
Analizeaza bine toate punctele si ia decizia corecta.Iti dai seama ca vor incepe si prin Sua problemele ...
Toate cele bune !

View Posthelen76, on 03 martie 2022 - 19:20, said:

Trebuie in primul rand sa te gandesti foarte serios daca poti rezista acolo pe termen lung (mancare,traiul de zi cu zi).Nu te duce doar cu vise,iluzii.Ce e in filme nu e in viata reala.
Analizeaza bine toate punctele si ia decizia corecta.Iti dai seama ca vor incepe si prin Sua problemele ...
Toate cele bune !

Matusa mea zis ca sa stau la ea.... Are si ea o varsta.... Ea imi asigura cazare mancare..... Sunt meserias in constructii ma pricep si pe utilaje. Stivuitor si multe altele.... Eu cred ca mas descurca.

#4
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018

View PostUnorbertu, on 03 martie 2022 - 19:32, said:

Matusa mea zis ca sa stau la ea.... Are si ea o varsta.... Ea imi asigura cazare mancare..... Sunt meserias in constructii ma pricep si pe utilaje. Stivuitor si multe altele.... Eu cred ca mas descurca.
succes sa va intelegeti ! :)

#5
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
nu cred ca poti obtine o viza de emigrare, poate doar una turistica. Cea mai buna sansa ar fi cu loteria vizelor care e de regula prin octombrie in fiecare an. Ceea ce sti tu e echivalentul a nimic, iar pe piata muncii vei fii concurat puternic de mexicanii cu viza si fara. Viata pe venitul minim nu e prea placuta si peste ocean job-urile astea sunt denumite "survival jobs". Daca muncesti poti ajunge departe... inca o data daca...

#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Daca ai sub 35 de ani stai aici pana se linistesc apele ca altfel vi  inapoi cu prima racheta ce o prinzi in zbor .

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

View PostUnorbertu, on 03 martie 2022 - 17:41, said:

Am vb cu ea si vreau sa plec la ea cu acte de migrare adica definitiv.

Singura cale e loteria care tine de noroc si unde ajungi peste vreo 2-3 ani, nu maine https://dvprogram.state.gov/

La cum ai prezentat problema posibil nici viza de turist sa nu primesti.

Edited by dani.user, 03 March 2022 - 22:20.


#8
Unorbertu

Unorbertu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.09.2017

View Postdani.user, on 03 martie 2022 - 22:18, said:



Singura cale e loteria care tine de noroc si unde ajungi peste vreo 2-3 ani, nu maine https://dvprogram.state.gov/

La cum ai prezentat problema posibil nici viza de turist sa nu primesti.

Dc zici ca nici viza de turist nu primesc?

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Fiindca pentru viza de turist trebuie sa-i convingi ca iti permiti sa vizitezi si ca vrei sa te intorci acasa dupa ce vizitezi.

Edited by dani.user, 03 March 2022 - 22:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate